نوشته ها

روستای حریر

ارسال شده توسط :

روستای حریر

روستای حریر (( استان کرمانشاه ))

روستای «حریر» از توابع بخش کرند شهرستان اسلام آباد غرب در استان کرمانشاه در۵کیلو متری شهر کرند غرب ،۳۷کیلومتری شهر اسلام آبادو۱۰۰ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. این روستا از شمال به دهستان بیونیج، از شمال غرب به دهستان بان زرده، از شمال شرق به دهستان کوران، از شرق به دهستان حومه شمالی ،از جنوب شرقی به دهستان حومه و از غرب و جنوب غربی به شهرستان سر پل ذهاب محدود می شود.

روستای حریر در محدوده کوهستانی غرب استان کرمانشاه استقرار یافته است. آب و هوای این روستا در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. رودخانه حریر از کنار این روستا میگذرد.

قدمت روستای حریر به گفته مردم روستا به دوران حکومت نادر شاه افشار می رسد، بنای امام زاده سید رضا نشانگر قدمت طولانی این روستا است.

مردم حریر به زبان کردی و با لهجه گورانی سخن می گویند. مردم این روستا مسلمان و اکثرا” پیرو اهل حق میباشند و بخشی نیز پیرو مذهب شیعه جعفری و اهل تسنن هستند.

بر اساس سر شماری سال ۱۳۸۵ این روستا ۱۵۰۰ نفر جمعیت داشته است. در آمد اکثر مردم روستای حریر از فعالیت های کشاورزی تامین می شود و گروهی نیز در بخش خدمات و تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

روستای کوهستانی حریر در شیبی ملایم استقرار یافته و بافتی متمرکز دارد. خانه های روستاییان غالبا دو طبقه استو حالت پلکانی آن چشم انداز زیبایی به روستا بخشیده است.

روستای حریر به دلیل برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیمی مطلوب، مناظر و جلوه های منحصر به فردی دارد. مراتع حاصل خیز و سرسبز روستا، به خصوص با چشم اندازهای کوهستانی در فصول بهار، تابستان و پاییز، زیبایی های شگفت انگیز و جلوه های جذابی پدید می آورند.

یکی از چشم اندازهای بسیار زیبای روستا، مناظر اطراف سراب حریر(سراب سید رضا بیک)می باشد، که از درختان بلند، گیاهان و گل های وحشی پوشیده شده است. روستای زیبای حریر مشرف به کوهستانی است که دامنه آن را گیاهان درختچه های کوتاه و زمین های زراعی و مرتعی پوشانیده و مناظر زیبایی را به وجود آورده است. در بالا دست روستای حریر چشمه ای با آب زلال می جوشد. در روستا درخت کهنسال و تنومندی وجود دارد، که برای روستاییان بسیار مقدس و قابل احترام است. برخی مردم سالخورده این روستا قدمت این درخت را به ۱۵۰سال پیش می دانند. در داخل و اطراف روستا انواع درختان بلوط، کیکم، بادام کوهی، زالزالک، انواع گیاهان دارویی وجود دارند. این روستا زیستگاه گونه های مختلف جانوری چون کبک ،روباه و خرگوش و گرگ میباشد.

مردم روستای حریر در اعیاد بزرگ ملی و مذهبی به جشن و سرورو در سوگواری ها به عزاداری می پردازند. یکی از مراسم جالب این روستا برپا کردن آتش و آتش بازی در روز اول بهمن ماه است که به نوروز کرد معروف است.

در میان مردم حریر برخی ورزش ها و بازی های محلی نیز رواج دارد که مهمترین آنها عبارتند از گرزان، قل قلان، چوتوپ، خومان، شارکی، قمچان و هتران.

از انواع موسیقی و آوازهای کردی رایج در این روستا مقام هوره است که در ضمن اجرای آن اشعار و ابیاتی ریتمیک حزن انگیز خوانده می شود. دهل نوازی نیز در این روستا مرسوم است.

پوشاک مردم این ناحیه لباس کردی محلی می باشد. غذای محلی این روستا شامل: متجن، نوال، چلو گوشت، خورشت آلوچه و… است.

مهمترین صنایع دستی رایج در این روستا، شامل بافت انواع قالی با طرح های سنتی و محلی است. معروفترین سوغات این روستا شامل انگور، گردو، نخود، روغن حیوانی و دیگر محصولات لبنی است.

روستای حریر از طریق شهرهای اسلام آباد غرب، کرند غرب و سر پل ذهاب قابل دسترسی است و کلیه راههای منتهی به این روستا آسفالته و مناسب می باشند.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons