نوشته ها

روستای خانقاه

ارسال شده توسط :

روستای خانقاه

روستای خانقاه (( استان کرمانشاه ))

روستای خانقاه از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه در استان کرمانشاه،در۳کیلو متری شهر پاوه و۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. این روستا به وسیله کوه های دالانی و آتشگاه محصور شده است.

روستای خانقاه در یک ناحیه کوهستانی استقرار یافته و آب و هوای آن در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد است. پیدایش روستای خانقاه را که در محدوده شهر قدیمی پاوه فرار دارد، به دوره یزدگرد سوم ساسانی نسبت می دهند. قلعه و دژ عصر ساسانی در نزدیکی شهر پاوه و پیوستگی تاریخی آبادی های آن به شهر قدیمی، پاوه این حدس و گمان را تقویت کرده است. بنای قدیمی بنام حوضخانه در داخل این روستا نشانه دیگری از قدمت تاریخی این روستاست.

مردم روستای خانقاه به زبان کردی وبا لهجه هورامی سخن می گویند، مسلمانند و اکثریت آنها مذهب تسنن دارند.

براساس سر شماری در سال ۱۳۸۵،جمعیت این روستا ۱۹۰۰نفر بوده است. در آمد اکثر مردم این روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری، باغداری امور خدماتی تامین می شود و گروهی از روستاییان نیز در تولید صنایع دستی اشتغال دارند. روستای خانقاه در محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافاتی متمرکز دارد. خانه های این روستا در شیبی ملایم و به شکل پلکانی ساخته شده اند، به طوری که بام یک خانه حیاط خانه دیگر است و اکثر خانه ها دو طبقه است.

کوچه های روستا با درختان سر سبز و بلند بویژه در فصول بهار و تابستان مسیرهای دلگشایی هستند که عبور از آنها خستگی را می زداید و نشاط و شادابی را جایگزین می سازد.

روستای خانقاه به دلیل برخورداری از آب و هوای معتدل، معماری پلکانی، خانه های سنتی، مناظر و چشم اندازهای کم نظیر، پتانسیل های گردشگری مناسبی دارد. به همین دلیل در فصول بهار و تابستان گردشگران زیادی به این روستا سفر می کنند.

برخی از جاذبه های گردشگری این روستا عبارتند از:

چشمه شلم ناو از کوهستان های اطراف سرچشمه می گیرد و اراضی روستا و باغات آن را مشروب می سازد. در فصل بهار ،درختان بلند، گل های وحشی، گیاهان دارویی و رنگارنگ فضایی بدیع و منحصر به فرد را به وجود می آورد.

کوه دالانی با۲۵۶۴ متر ارتفاع در زمستان از برف پوشیده می شود و شکوه و عظمت خاصی می یابد. کوه دالانی محیطی جذاب و دلنشین برای دوستداران طبیعت و کوه نوردان است.

کوه آتشگاه در مقابل روستای خانقاه قرار دارد که با فرا رسیدن فصل بهار با پوششی زیبا و رویایی از درختان بلوط بلند، گل های وحشی و…چشم هر بیننده ا ی را به خود خیره میکند.

جنگلهای زیبای بلوط و باغات اطراف روستا طراوت و زیبایی وصف ناپذیری را به این روستا بخشیده است. رودخانه خانقاه از میان روستا میگذرد و در اطراف آن درختان بلند و باغات سرسبز میوه فضایی دلپذیر ایجاد کرده اند.

معماری پلکانی این روستا از مهمترین جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می رود که مانند ماءمنی دنج و آرام در میان درختان بلند و باغات انبوه و گسترده قرار گرفته است.

بنای زیارتگاه با واشیخ حسن یکی دیگر از جذابیت های روستای خانقاه است. بنای این روستا از سنگ و چوب و خشت است و از مکان های زیارتی و مورد احترام روستایین است.

حوضخانه قدیمی از دیگر بنا های ارزشمند روستای خانقاه است که از دلیل ساخت و قدمت آن اطلاعات دقیقی در دست نیست.

در این روستا نیز مانند سایر روستاها در اعیاد مذهبی جشن و سرور به پاست عمدتا” در این مراسمات دراویش به مولودی خوانی و مراسم ذکر و سماع می پردازند.

از جمله بازی های متداول در روستای خانقاه میتوان به، کلاورفانکه، اختران، گورا، خزلوکه اشاره کرد.

موسیقی در میان مردم روستای خانقاه جایگاه ویژه ای دارد به طوری که مراسم ذکر و سماع دراویش نیز با موسیقی اجرا می شود. در مراسمات عروسی و شادی موسیقی این روستا ریتمی شاد و طربناک به اجرا در می آیند. مهمترین آلات موسیقی در این روستا شمشال و دف است.

پوشاک مورد استفاده این روستا غالبا” لباس محلی کردی است.

از مهمترین غذاهای رایج روستای خانقاه می توان به کلانه و بژی برساق اشره کرد. از مهمترین صنایع دستی و هنری که در میان اهالی این منطقه رواج دارد بافت انواع قالی و گیوه است.

روستای خانقاه در۲کیلومتری شهر پاوه واقع شده است و جاده آسفالت  مناسبی دارد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons