نوشته ها

روستای سرخه دیزه

ارسال شده توسط :

روستای سرخه دیزه

(( روستای سرخه دیزه ))

روستای سرخه دیزه از توابع بخش کرند شهرستان اسلام آباد غرب استان کرمانشاه،در فاصله ۲۵ کیلو متری شهر سرپل ذهاب،۳۰ کیلومتری کرندغرب و ۱۲۵ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد.

این روستا از شمال به کوه بانه ریزه و از غرب به کوه نوار و از جنوب غرب به کوه گورجوتاریک محدود می شود. اقلیمی معتدل وخشک دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و خشک است.

سرخه دیزه از روستاهای قدیمی استان کرمانشاه است. قلعه سرخه دیزه در کنار روستا واقع شده از آثار دوره ساسانی است و بیانگر قدمت طولانی روستاست.

مردم این روستا به زبان کردی و به لهجه گورانی صحبت می کنند و مسلمان هستند. اکثر مردم سرخه دیزه پیرو اهل حق و بخشی نیز پیرو مذهب شیعه جعفری میباشند.

بر اساس سر شماری سال ۱۳۸۵،روستای سرخه دیزه ۳۷۰ نفر جمعیت داشته است.

درآمد اکثر مردم این روستا از فعالیت های کشاورزی و دامداری و باغداری تامین می شود. بخشی از مردم این روستا به فعالیت های خدماتی و تولید صنایع دستی اشتغال دارندو قالی عمده ترین محصول صنعت دستی این روستا است.

روستای زیبای سرخه دیزه که در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته ، بافت مسکونی متراکمی دارد. اطراف روستا را جنگل های انبوه ی فرا گرفته است و خانه های روستایی از مصالح بومی ساخته شده است.

روستی سرخه دیزه به دلیل استقرار در کوهپایه و اقلیم معتدل، مناظر و جلوه های طبیعی منحصر به فردی دارد. طبیعت زیبا و پوشش جنگلی اطراف آن، در بهار چشم هر بینندهای را به خود خیره و حیرت زده میکند.

روستای سرخه دیزه ار اطراف به کوهستان محدود شده است. دامنه این کوه ها از درختان کهنسال بلوط، ارژن و زالزالک وحشی پوشیده شده است. در فصل زمستان نیز برف کوهستان چشم انداز زیبایی را پدید می آورد. دره های عمیق ماران نیز جز مناظر بسیار جذاب این روستا ست.

از دیگر جاذبه های طبیعی روستای سرخه دیزه دیوارهای بلند صخره ای است که در میان آنها جریان آب عبور کرده و پوششی سر سبز و خرم به وجود اورده است. منطقه جنگلی اروند چوب و انارک با گیاهان دارویی گل گاوزبان، گل سفید، تلخ بیان،گون و ریواس پوشیده شده است. همچنین دشت های پر از شقایق ا زدیگر زیبایی های این روستاست.

گونه های جانوری کبک، شغال، گرگ، روباه و خرگوش و … از دیگر دیدنی های این روستاست.

در فصل کوچ نیز که عشایر از مناطق اطراف کرمانشاه به ارتفاعات و مراتع روستای سرخه دیزه کوچ می کنند، با برپا کردن چادرهای خود در اطراف روستا، جلوه های بسیار دیدنی پدید می آورند. از مهمترین ویژگی ها و مراسم خاص مردم سرخه دیزه مراسم «خاوند کار»در سه روز از ۱۸ تا ۲۱ آبان ماه میباشد که با نذر و نیاز مردم و قربانی کردن همراه است.

مراسم تنبور نوازی در جمخانه روستا نیز بسیار جالب توجه است که در اکثر مواقع سال برگزار می شود. در میان بازی های متداول میتوان به : گرزان، توپان، زرمشتکی، کوشان، کورکور، هفت سنگ، سولان و خزلوله اشاره کرد.

رایجترین موسیقی روستا نواختن مقامات سنتی تنبور، سرنا و دهل و همچنین موسیقی آوازی هوره است.

پوشاک مردم این روستا محلی و کردی است. از انواع غذاهای متداول می توان به آبگوشت، خورشت قیمه، قورمه سبزی، شوراونول و نخوونژی آو اشاره نمود.

روستای سرخه دیزه از طریق شهرهای اسلام آباد غرب،کرندغرب،سرپل ذهاب و قصر شیرین قابل دسترسی است.    

 

۰


Show Buttons
Hide Buttons