نوشته ها

روستای پیران

ارسال شده توسط :

روستای پیران

روستای پیران (( استان کرمانشاه ))

روستای پیران از توابع بخش مرکزی شهرستان سر پل ذهاب ،است. این روستا از شمال شرق به کوه بان رزده، از جنوب به کوه پلتوی کری محدود میشود. آب و هوای آن معتدل و گرم است. رودخانه پر آب و زیبای الوند در جنوب این روستا جریان دارد.

شهرستان سر پل ذهاب که در محدوده جغرافیایی استان کرمانشاه قرارگرفته قدمت طولانی دارد. نزدیکی روستای پیران به این شهر پیوستگی قدمت و پیشینه تاریخی ان را نشان میدهد. مردم روستای پیران به زبان کردی به لهجه کلهر سخن میگویند.

مسلمان و اهل تسنن هستند. طبق سر شماری سال ۱۳۸۵ جمعیت روستا ۷۰۰ نفر بوده است. در آمد مردم روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری تامین میشود. مهمترین فراورده های دامی روستا شامل :گوشت، پشم گوسفند و انواع لبنیات و روغن حیوانی است.

روستای کوهپایه ای پیران بافت مسکونی متمرکز دارد. عبور نهر آب از میان کوچه های قدیمی همراه با درختان چنار، تبریزی و گردو که روستا را در بر گرفته، جلوه زیبا به روستا بخشیده است. جنگل های انبوه و متراکم درختان بلند و زیبای چنار و تبریزی و گردو و انجیر چشم اندازهای بسیار زیبا و مساعد جهت گذراندن اوقات فراغت فراهم نموده است. آ بشار بلند پیران و چشمه های جوشان در کنار درختان کهنسال و گیاهان خودرو در اطراف انها جز مناظر بدیع روستا به شمار میرود.                        

از مهمترین مراسماتی که در این روستا برگزار می شود، می توان به مراسم مولودی خوانی در ماه ربیع الاول که ویژه دراویش اهل حق میباشد اشاره کرد. این مراسم همراه با اجرای موسیقی عرفانی میباشد. عید فطر و عید قربان نیز از اعیاد بزرگ این روستا است که همراه با سرو ر و جشن و شادمانی این مراسمات را اجرا می کنند. در میان مردم روستا انواع بازی های بومی و محلی نیز رایج است که معروفترین انها هچان و قاوقاوان است.

از انواع موسیقی مقامی رایج روستا می توان به همنوازی ساز و دهل اشاره کرد. در جشن های عروسی نیز استفاده از انواع سازهای ضربی و اجرای ترانه های محلی رواج دارد. در بیشتر مناطق کردنشین از جمله روستای پیران از لباس های محلی کردی با طرح و رنگهای متنوع استفاده می شود.                    

از عمده ترین غذاهای این روستا می توان به بامیه و تماته ،بامیه بادمجان اشاره کرد. از مهمترین صنایع دستی این روستا انواع گلیم با طرح های کردی را نام برد.                                                                                          

سوغاتی عمده این روستا شامل انجیر، گوجه سبز و سایر محصولات تولیده شده در روستا است.

روستای پیران از طریق شهرهای قصر شیرین، سر پل ذهاب، کرند غرب، گیلان غرب از استان کرمانشاه قابل دسترسی است.                              

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons