نوشته ها

روستای چرمله علیا

ارسال شده توسط :

روستای چرمله علیا

روستای چرمله علیا (( استان کرمانشاه ))

روستای چرمله علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان سنقر در استان کرمانشاه ،در فاصله ۲۳ کیلو متری شهر سنقر قرار دارد. این روستا از شمال به ارتفاعات بیر و بدر و از شمال غرب به ارتفاعات پریشان محدود میشود.

این روستا اقلیمی کوهستانی ،سرد و خشک دارد. آب و هوای ان در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است.  

بر اساس سر شماری سال ۱۳۸۵ ،این روستا ۹۳۸ نفر جمعیت داشته است.

چرمله علیا از روستاهای قدیمی استان کرمانشاه است و سابقه سکونت نسبتا طولانی دارد. ساختمان یک حمام قدیمی که تاریخ ساخت ان به دوره قاجاریه مربوط است، بیانگر قدمت و سابقه تاریخی این روستاست. این حمام هنوز مورد استفاده اهالی روستا است.

مردم روستای چرمله علیا به زبان کردی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

اقتصاد این روستا بر فعالیت های زراعی و دامداری و مشاغلی چون تولید محصولات صنایع دستی استوار است.

چرمله علیا از روستایی کوهستانی با بافت مسکونی متمرکز است. این روستا در دره قرار گرفته است و کوچه هایی پیچ در پیچ و نسبتا پهن دارد.

روستای چرمله علیا به دلیل موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب ،مناظر و جلوه های جذاب کم نظیری دارد. ارتفاعات بدر و پریشان به خصوص در بهار و تابستان و پاییز چشم انداز زیبا و دل انگیزی دارند:

آبشار پریشان یکی از زیباترین و دیدنی ترین آبشار های استان است که از ارتفاعات پریشان سرچشمه می گیرند. ارتفاعات پریشان در شمال غرب روستا با چشمه ساران فراوان و آبشار زیبای پریشان زیستگاه گونه های متنوع گیاهی از قبیل گیاهان دارویی گل گاوزبان، شاتره، گل سفید، شیرین بیان، گل ختمی، اویشن، خاکشیر و گون است. همچنین زیستگاه حیواناتی چون شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تیهو میباشد. کوه بدر که صخره های و زیباست با ارتفاع ۲۸۵۰ متر در شمال روستا قرار گرفته دارد و هنگامی که در فصل زمستان از برف پوشیده می شود، شکوه خاصی می یابد. در فصل بهار و تابستان نیز با رویش انواع گیاهان رنگارنگ ،مناظر و چشم انداز های بسیار زیبایی در این کوه پدید می اید.

یکی از با شکوه ترین مراسمات در این روستا ،مراسم جشن سده تحت عنوان کوسه کوسه یا کوسه ناقلدی، اجرا میشود. این جشن در روزگاران قدیم مخصوص چوپانان و گله داران بوده است.

از معروفترین بازی های ورزشی روستای چرمله علیا می توان به بازی گراز اشاره نمود. این بازی معمولا بین افراد قوی روستا و با چوب های خاصی انجام می شود و نوعی ورزش رزمی به شمار می اید.

در میان مردم روستا ی چرمله علیا موسیقی محلی جایگاه ویژه ای دارد. در مراسم جشن و سرور و عروسی های محلی ،سرنا و دهل که رایج ترین سازهای محلی شمرده می شود.

پوشاک مورد استفاده مردم روستا، غالبا لباس کردی محلی است .که با طرح ها و رنگهای متنوع و زیبا دوخته شده است.

قالی بافی مهمترین صنایع دستی روستای چرمله علیا میباشد. مهمترین سوغات این روستا مشتمل بر انواع فراورده های لبنی از قبیل دوغ، ماست، کره و…میباشد.

روستای چرمله علیا از طریق شهرهای همدان، اسد اباد، سنقر و قروه قابل دسترسی است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons