نوشته ها

روستای چهار هزار ساله فارس یکی از مسیرهای مهم گردشگری

ارسال شده توسط :

روستای چهار هزار ساله فارس یکی از مسیرهای مهم گردشگری

((گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان فارس ))

اگر قصد دارید گوشه ای از زیبایی های جهان آفرینش را در پهندشت خیال انگیز فارس به تماشا بنشینید کافی است یک روز تعطیل به اتفاق خانواده سوار بر اتومبیل خود شده با طی مسافتی کمتر از یک ساعت و اندی ،راهی یکی از روستاهای زیبای فارس شوید . نزدیک ترین مسیر دسترسی به این روستای قدیمی و زیبا  از شیراز به سمت مرو دشت و تغییر مسیر به سمت جاده پتروشیمی و ادامه مستقیم مسیر به طرف روستای درودزن و گذر از سمت راست دو راهی کامفیروز به سوی ارتفاعات شمالی روستا ی حصار دشتک است. جاده پر پیچ و خم روستا از میان ارتفاعات می گذرد که پس از عبور از بلند ترین نقطه این جاده که در اصطلاح محلی “کتل” نامیده می شود ،با تمام وجود تغییر ناگهانی دما را می توان حس کرد. در هر فصلی که به این منطقه وارد شوید زیبایی ها و تصاویر خاص آن فصل را در بی نظیر ترین شکل ممکن می بینید و خالق هستی را تحسین می کنید .

جاده همواره شما را تا اوج زیبایی ها بالا می برد و گذر از میان کوچه باغ ها یی که با سخت کوشی مردمان این دیار از دیرباز خلق شده است شما را به وجد می آورد . جوشش چشمه ساران و آبشاری که با صلابت و آرام از ارتفاعات گمشده در انبوه درختان به باغ های فرودست سرازیر می شود شگفت آور است . جاده در پیچ و خم ها همواره در حرکت است و در نهایت در بالا ترین ارتفاع وارد روستا می شود . روستا در دامن کوه لم داده و صمیمیت مردم روستا را می توان از ساختار خانه های گلی روستا که به سبک پلکانی ساخته شده و پشت بام یکی حیاط دیگری است دریافت .   روستا داراي آب و هواي معتدل در بهار و تابستان و هواي سرد در پاييز و زمستان است. بافت اصیل روستا تقریبا دست نخورده باقی مانده و اثری از ساخت و سازهای مدرن که این روزها دامن گیر روستا ها شده است کمتر دیده می شود . دشتک يكي از قديمي‌ترين روستا هاي استان فارس است و شواهد این قدمت بقايايي از زندگی غار نشینی در دل کو ه ها و آثاری از دوره های مختلف تاریخی است  که از دوران هخامنشيان نيز آثاری در آن يافت شده است . چنار کهنسال اين روستا كه‌ هسته اوليه شكل‌گيري روستا است پيشينه‌اي چهار هزار ساله دارد و يكي از قديمي‌ترين درختان ايران به شمار مي‌آيد.  شكل‌گيري خود روستا بر اساس يافته‌ هاي تاريخي به قرن هفتم هجري قمري بر مي گردد. راه پله قديمي اين روستا كه ، ” کتل ” نامیده می شود با ۱۲۰۰پله از ديگر شواهد باستانی و ديدني های اين روستا است ، که ارتباط روستا با مناطق پايين دست را برقرار مي‌ كند. در روستای دشتك همچنين شش‌ آسياب قديمي وجود دارد كه در گذشته مورد استفاده مردم قرار مي‌گرفته و نشانگر بافت تاريخي اين روستا است.

چشمه‌ هاي معدني خنار، نهروم، مرشدي، آبگري، ده گاه،دره و آبگرمي كه آبهاي معدني و شفا بخش دارد از ديگر ديدنيهاي اين روستا است. همچنين در اين روستا چشمه‌ هاي سي چاه ، بابا جمال ، آب چغور ، بيد چنگ ، پاي بيدي ، دم تنگ ، بيدك ، عابد و ، گردوك ، تدك ، باغك ، سيبكي و چشمه گل به عنوان بخشي از جاذبه‌ هاي طبيعي خود نمايي مي‌كند. گيوه بافي، گليم بافي و قالي بافي نيز از جمله صنايع دستي مردم روستای دشتک است و موسيقي محلي مردم‌ اين روستا نيز با ني نواخته مي شود و نغمه‌ هاي محلي و شوشتري، در بين اين مردم رواج دارد. مردم اين روستا به زبان فارسي و لهجه دشتكي صحبت مي‌كنند و بر اساس سرشماري‌ هاي انجام شده اين روستا افزون بر 2300 نفر جمعیت دارد ، روستاي دشتک ‌در منطقه‌ اي كوهستاني قرار دارد و بافت كالبدي آن به تبعيت از منطقه كوهستاني داراي شيب و به صورت پلكاني ست از اين رو مي‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گيرد. خانه‌ هاي قديمي اين روستا از خشت و گل ساخته شده و با چينش پلكاني جلوه‌ اي زيبا به اين روستا داده است. روستاي دشتك همچنين داراي اقليم معتدل، پوشش جنگلي، باغ‌ هاي وسيع، چشمه ساران فراوان، آبشار هاي زيبا و مناظر طبيعي دلنو از است. به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي؛ صنایع دستی و گردشگري استان فارس اين روستا به عنوان نخستین روستای هدف گردشگری استان مطرح و مورد مطالعه قرار گرفته است   .

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons