نوشته ها

روستای کلشتر، بهترین مقصد برای حضور گردشگران بهاری

ارسال شده توسط :

روستای کلشتر، بهترین مقصد برای حضور گردشگران بهاری

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

رودبار، شهر شکوفه های زیتون با برخورداری از بافتی غنی؛ روستای کلشتر را با تمام زیبایی هایش در خود جای داده و بهترین فرصت برای حضور گردشگران را محقق نموده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، کلشتر یکی از روستاهای استان گیلان در ایران است که در فاصله سه کیلومتری شهر رودبار و در کوهپایۀ کوهستان البرز غربی و در ارتفاع پانصد و پنجاه متری از سطح دریا و مشرف برشهر رودبار واقع شده ‌است. این روستا در بخش مرکزی شهرستان رودبار جای دارد و مرکز دهستان کلشتر است. محصول اصلی آن زیتون است. به دلیل آب و هوای مدیترانه ‌ای باغات زیتون توسعه خوبی داشته و زمستان و تابستان معتدلی دارد.

این روستا روزگاری دارای خان ‌های بزرگی بوده که تمام اطراف و اکناف رودبار جهت رسیدگی به تمامی امور زندگی از خرید تا مسائل قضایی به آنها مراجعه می ‌کردند.

روستای کلشتر از نظر مناظر دیدنی به خاطر موقعیت کوهستانی و وجود درختان همیشه سبز مانند زیتون و کاج در چهار فصل سال زیبا و دیدنی است و تعداد زیادی چشمه و نهر آب درون بافت مسکونی روستا وجود دارد.

آبشار زیبایی که بیش از بیست متر ارتفاع دارد یکی دیگر از مکان های دیدنی روستا به شمار می ‌رود . جنگل های پر درخت و بکر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه آسمان سرا با دشتی زیبا با علف های بلند و سبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا دیگر نقاط دیدنی روستای کلشتر است.

یکی از ویژگی‌های مهم روستای کلشتر وجود تعداد زیاد چشمه ‌های پرآب، با آب بسیار سرد و گوارا می ‌باشد که این روستا را از روستا‌ های دیگر متمایز می ‌کند. آب شرب و کشاورزی روستا تماماً از این چشمه‌ ها تامین می ‌شود و آب مازاد بر مصرف برای آبیاری زمین های کشاورزی روستاهای اطراف جاری می ‌شود.

چشمه بار (چیمه وار) رودبار از بزرگترین و زیباترین چشمه ‌های آب موجود در کشور است که از ویژگی ‌های آن می ‌توان به سرمای خیلی زیاد آب حتی در تابستان اشاره کرد. مهمتر از سرمای زیاد آب موضوعی است که اخیراً بیشتر به آن پرداخته می‌شود و آن سبک بودن آب از لحاظ وجود املاح می‌ باشد که طبق آزمایشات انجام شده نتیجه گرفته شده که آب این چشمه حتی از آب معدنی دماوند هم سبک تر است.

آبشار کلشتر به طول تقریبی ۲۰ متر، سرچشمه کلشتر، امامزاده شاهزاده ابوطالب، درختان هزار ساله زربین با بیش از ۲۰ متر ارتفاع، جنگل های بلوط و راش و خانه‌های پلکانی از دیگر جاذبه‌های روستای کلشتر است که بهترین مقصد برای حضور گردشگران در همه فصول به ویژه بهار خواهد بود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons