نوشته ها

روستای کندوله

ارسال شده توسط :

روستای کندوله

روستای کندوله (( استان کرمانشاه ))

روستای کندوله از توابع بخش دینور شهرستان صحنه کرمانشاه؛ که در ۵۲ کیلو متری شهر صحنه و ۷۵ کیلو متری مرکز استان (کرمانشاه)قرار گرفته است. این روستای زیبا از شمال به کوه کوله بزرگ؛ از شمال غربی به کوه خره سیاه و از جنوب به کوه پیر افتاب محدود می شود.

روستای کندوله در ناحیه کوهستانی استقرار یافته است. آب و هوای کندوله معتدل و کوهستانی است.

برخی بناهای روستا را به ال بویه نسبت میدهند؛ گفته می شود این محل در اصل مکان قلعه رکن الدوله بوده است که بعدها به صورت کندوله در امده است. این نام در تلفظ محلی کنوله نامیده می شود. بنا به روایتی دیگر «کند» در زبان ترکی به معنای ده است و چون این ده مرکز حکومت (الدوله)بوده است پس به اختصار به کندوله تغییر یافته است.

بناهای امامزاده پیرافته؛ قلعه مردان و اثار باقی مانده دیگر نشانگر قدمت و سابقه تاریخی این روستا است.

مردم روستای کندوله به زبان کردی سخن می گویند. آنان مسلمان پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.

بر اساس نتایج سر شماری سال ۱۳۸۵ جمعیت روستا ۱۵۰۰ نفر بوده است.

در امد اکثر مردم روستا از باغداری و دامداری تامین می شود. در این روستا قالی بافی نیز رواج دارد.

روستای کندوله در کوه پایه استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکز دارد. روستا معابر عریض دارد و در برخی از انها درختان بلند و نهرهای آب؛ فضای دلپذیری را به وجود آورده است. تاکستان های زیبا و متعددی که در فصل تابستان خوشه های انگور از تاکهای ان آویزان میشود مناظری بسیار جذاب پدید آورده است وهمچنین باغات پلکانی واقع شده در دامنه کوه بر غنای این مناظر افزوده است.

در ۲۶ کیلو متری روستا دشت پهناور و معروف دینور واقع شده است. این دشت به لحاظ مناظر طبیعی ؛بسیار زیبا و منحصر به فرد است.

انواع درختان کیکم- بلوط- گویج- بلالوک- ارژن و همچنین پونه-گل گاوزبان-گل کبود-گل ختمی-بو مادران وگون که مصارف دارویی نیز دارند، دشت دینور را به ویژه در بهار و تابستان به بهشتی زیبا مبدل می سازند. این دشت زیستگاه انواع پرندگان و جانورانی مانند کبک ،تیهو، گرگ ،روباه و خرگوش است.

بر فراز تپه بلند پیر افته ،بقعه امامزاده پیر افته قرار دارد که از بناهای روستا به شمار می رود.

در حوالی دهکده کندوله بقعه نور بخش واقع شده است که محوطه اطراف ان به عنوان گورستان روستا مورد استفاده قرار می گیرد. قلعه مروان بر بالای کوه لمه قه لا(سیه قلعه)در شمال شرقی کندوله واقع شده و مردم کندوله معتقدند که این قلعه محل پنهان مروان خلیفه اموی بوده است. قلعه مروان از اثار تاریخی این روستاست.

مردم روستای کندوله همانند تمام ایرانیان، در اعیاد بزرگ ملی و مذهبی به جشن و سرور می پردازند. برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و عید نوروز از مهمترین مراسم مردم این روستا است. تعزیه خوانی در ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری عاشورا، از مهمترین ایین های مذهبی روستا به شمار می روند.

مهمترین صنعت دستی و هنری مردم روستا، بافت انواع قالی با طرح های بومی (بر گرفته از طرح های کردی)و طرح های غیر بومی است و جنبه صادراتی دارند.

رایج ترین بازی های روستای کندوله عبارتند از قل قلان – پهلان- شال دورکی- هکل مکل- تران وترنه بازی است.

در میان این مردم موسیقی جایگاه ویژه ای دارد و در اکثر مراسمات و جشن ها همراه با نواختن سازهای محلی ،مردم به رقص و پای کوبی می پردازند.

پوشاک زنان و مردان این روستا لباس کردی محلی است.

از انواع غذاهای متداول در این روستا میتوان به دوغینه، اش شلغم، اش ترش و نوعی دلمه محلی اشاره کرد.

این روستا از طریق شهرهای کرمانشاه ،صحنه و کامیاران قابل دسترسی است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons