نوشته ها

روستای گلین

ارسال شده توسط :

روستای گلین

روستای گلین (( استان کرمانشاه ))

روستای گلین از توابع بخش مرکزی گیلانغرب استان کرمانشاه در فاصله ۳۳کیلومتری شهرستان گیلانغرب و۲۱۵ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. منطقه گلین دارای چهار روستا چمن، بخار، اله مرادوانجاورور با جمعیتی بالغ بر ۶۵۰ نفر و دارای جاده آسفالت می باشد. مردم روستا به زبان کردی کلهر تکلم می کنند. از نظر ایلی وابسته به ایل کلهر و دارای مذهب شیعه اثنی عشری هستند.

درآمد مردم روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری و باغداری تامین می شود. برنج عنبر بو، انار، گردو و گندم از مهمترین محصولات منطقه گلین می باشند و رودخانه گلین در بین دو کوه میگذر دو تمام باغات و محصولات این ناحیه را آبیاری می کند و در این منطقه پرورش ماهی نیز وجود دارد. خانه با سنگ و گل و چوب ساخته شده اند.

آب و هوای این منطقه معتدل و کوهستانی است و دارای طبیعتی سرسبز تا اواخر اسفند تا خرداد ماه می باشد. سراب گلین، گوردخمه دیره، باغات و طبیعت اطراف و کوهستان اطراف این روستا از دیگر جذابیت های گلین به شمار می رود.

از مراسمات رایج در این منطقه میتوان به مراسم عزاداری محرم، دید و بازدید نوروز و قربان و نذورات رمضان و عید غدیر اشاره کرد. غذاهای محلی این روستا شامل تماته و بامیه ،آش و گوشت، غذاهای گیاهی مانند کنگر و خورشت خلال و بامیه می باشد.

از بازیهای محلی این روستا می توان دوپان، پلان وزران را نام برد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons