نوشته ها

رونمایی از دو قرآن نفیس و تاریخی استان کردستان طی جلسه شورای فرهنگ عمومی

ارسال شده توسط :

رونمایی از دو قرآن نفیس و تاریخی استان کردستان طی جلسه شورای فرهنگ عمومی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، سید محسن علوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان با بیان اینکه در روستاهای استان کردستان تعداد ۱۰ قرآن تاریخی و نفیس شناسایی شده است گفت: حفظ، مرمت و نگهداری نسخ خطی از وظایف اصلی  میراث فرهنگی استان است. علوی  قرآن تاریخی نگل  را قدیمی ترین و نفیس ترین قرآن موجود در استان ذکر نموده و گفت: این قرآن مربوط به اوایل قرن پنجم ه ق است و  با ارزشترین اثر قرآنی دست خط در سطح استان کردستان است. وی به مرمت و نگهداری  دو قرآن تاریخی استان کردستان نیز اشاره کرد و گفت: این دو قرآن در روستاهای سلین و کاشتر نگهداری میشدند و اکنون که مرمت شده اند پس از اتمام ساخت ویترین و سیستم حفاظتی به محل نگهداری برگردانده میشوند. وی افزود: قرآن سلین مربوط به دوران ایلخانی است که در روستای سلین از توابع بخش اورامان تخت شهرستان سروآباد نگهداری میشد. و قرآن کاشتر نیز مربوط به اواخر دوران صفویه است. روستا کاشتر از توابع شهرستان کامیاران بوده و در  ۴۵ کیلومتری این شهر واقع شده است.

 وی به تاریخچه قرآن سلین اشاره کرد و گفت: با توجه به نوع خطی که در نگارش قرآن به کار رفته است،  یعنی خط ریحان و با توجه به رواج این خط در دوره ایلخانی و همچنین رواج قطع سلطانی در این دوره می توان گفت که این قرآن متعلق به این دوره و در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ سال قدمت دارد .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان  به ایجاد مرمت قرآن های تاریخی سه روستای بانه نیز اشاره کرد و گفت: میراث فرهنگی در راستای حفظ و نگهداری نسخ خطی به خصوص قرآن های نفیس و تاریخی، در سنوات گذشته آنها را مرمت نموده و در مساجد روستاها نگهداری می کند.

در ادامه گفت: قرآن تاریخی روستای سلین بعد از قرآن نگل دومین قرآن تاریخی استان کردستان می باشد.

لازم به ذکر است : این دو قرآن با حضور حضرت آیت الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان و اعضای شورای فرهنگ عمومی طی جلسه این شورا در روز ۹۵/۳/۱۷  رونمایی شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons