نوشته ها

رونمایی از طرح جامع توسعه صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور

ارسال شده توسط :

رونمایی از طرح جامع توسعه صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور

 ((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس))

 دکتر بهمن نامور مطلق در همایش سراسری مصاونین صنایع دستی کشور که صبح امروز در سالن مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در شیراز برگزار شد با بیان برخی کمبودها و نقاط ضعف در صنایع دستی گفت : آسیبی که به صنایع دستی در دهه اخیر وارد آمده بسیار کمر شکن بوده و باید با تلاش منسجم و فراگیر وضعیت را بهبود بخشیم. معاون صنایع دستی کشور یکی از مهم ترین معضلات صنایع دستی کشور را عدم وجود برنامه ریزی مدون و نداشتن برنامه راهبردی و مشخص دانست و افزود : هیچ سندی برای برنامه ریزی و تصویری روشن برای صنایع دستی وجود نداشت که با تهیه طرح جامع توسعه صنایع دستی هنرهای سنتی در سطح ستادی و ملی تلاش کردیم این مشکل برطرف شود. دکتر نامور مطلق گفت : این طرح ستادی و ملی است و از استان ها نیز خواسته شده تا طرح جامعی را تهیه و به معاونت صنایع دستی کشور ارائه نمایند تا به یک طرح جامع و سرنوشت ساز برای صنایع دستی کشور برسیم که این اقدام باید برای هنرهای سنتی نیز انجام شود تا بر اساس آن بتوان برای صنایع دستی آینده نگری و آینده سازی کرد .

بهمن نامور مطلق اضافه کرد : سند هویتی ما صنایع دستی است و اگر توانمندی های صنایع دستی بروز کند می تواند مشکلات این حوزه را حل کند و صنایع دستی ما امتیازات بی نظیری دارد که برخی از مدیران نسبت به آن کم توجه هستند. وی به ویژگی اشتغال زایی در حوزه صنایع دستی نیز اشاره کرد و گفت : برای ایجاد یک شغل 150 میلیون تومان هزینه نیاز است و این در حالی است که صنایع دستی به یک دهم این مبلغ جهت ایجاد اشتغال نیازمند است. دکتر نامور مطلق همچنین به ظرفیت بی نظیر صنایع دستی ایران در دنیا اشاره کرد و گفت : ما جزء کشورهای اول جهان در صنایع دستی هستیم و کشورهایی مانند چین و هند علی رغم وسعت و جمعیت بیشتر از ما ضعیف ترند اما در موضوع صادرات صنایع دستی بسیار ضعیف هستیم. وی به ظرفیت های استان فارس اشاره کرد و گفت : استان فارس با توانمندی و بضاعت هایی که دارد یک کشور به حساب می آید و امیدواریم که وضعیت صنایع دستی استان بهبود پیدا کند .

وی به اختصاص 40 میلیارد تومان برای بخش بازرگانی اشاره کرد و گفت : دولت با تمام مشکلاتی که پیش رو داشته به این حوزه توجه نموده و 50 میلیارد تومان تسهیلات در اختیار تولید کنندگان قرار گرفت که امیدواریم این رقم امسال به 150 میلیارد تومان برسد. نامور مطلق صنایع دستی را یک صنایع خانوادگی ، کشوری و قرآنی دانست و با اشاره به بحث هویت بخشی صنایع دستی گفت : در قرآن واژه هایی وجود دارد که با صنایع دستی ارتباط دارد. معاون صنایع دستی کشور در ادامه با محکوم کردن هتک حرمت به مقام پیامبر اکرم (ص) گفت : حضرت محمد (ص)ناموس مسلمانان و اسلام است و اجازه نمی دهیم که اتفاقی که در اروپا برای مسیحیت افتاد برای اسلام نیز بیفتد دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در این مراسم ضمن خوش آمد گویی به میهمانان گفت : در استان فارس 85 رشته فعال صنایع دستی وجود دارد و تعداد رشته های نیمه فعال 30 رشته می باشد. امیری اضافه کرد : رشته های منسوخ شده استان فارس 6 رشته می باشد که با تلاش و برنامه ریزی این اداره کل هم اکنون 8 رشته فراموش شده در فارس احیاء گردیده است .

امیری همچنین تعداد کارگاه های تولید فعال صنایع دستی را در استان 735 فقره دانست و واز فعالیت 2 باب خانه صنایع دستی فعال در این استان خبر داد. مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود : هم اکنون تعداد 200 هزار نفر صنعتگر صنایع دستی در فارس مشغول به فعالیت می باشند و 3760 هنرمند استان تحت پوشش بیمه ای قرار گرفته اند. این مقام مسئول در خصوص تعداد مجوز های صادر شده مشاغل خانگی در استان فارس گفت : 6 هزار فقره مجوز مشاغل خانگی صادر شده و میزان تسهیلات پرداخت شده به هنرمندان صنایع دستی 400 میلیارد ریال می باشد. امیری در ادامه به فعالیت تشکل غیر دولتی فعال در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت : 65 تعاونی فعال در حوزه صنایع دستی در استان فعالیت دارند. وی به دریافت 79 نشان ملی و مهر اصالت یونسکو برای محصولات صنایع دستی فارس نیز اشاره کرد و افزود : 18 رشته صنایع دستی در استان فارس مستند نگاری و مستند سازی شده اند و به منظور معرفی هرچه بیشتر صنایع دستی استان تا کنون  در 30 نقطه شهر و میادین شهری ماکت و نمادهای صنایع دستی ساخته و نصب شده است .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود : در سال 1393 تعداد 1826 نفر در کلاس های آموزش عمومی صنایع دستی فارس شرکت کرده اند و انعقاد 6 تفاهم نامه آموزشی ، برگزاری 20 نمایشگاه صنایع دستی ، 49 بازارچه موقت نوروزی و تابستانی عرضه و فروش صنایع دستی ، حضور در 16 نمایشگاه سراسری و 5 نمایشگاه بین المللی ، صدور 1024 فقره کارت شناسایی برای صنعتگران صنایع دستی ، 75 پروانه تولید کارگاهی و ایجاد 3756 فرصت شغلی جدید ار مهم ترین اقدامات در طی سال 93 در حوزه صنایع دستی فارس بوده است. در ادامه این جلسه معاون برنامه ریزی استانداری فارس نیز به نقش ویژه صنایع دستی در اقتصاد و اهمیت این مقوله اشاره کرد و گفت :سرمایه اندک ، بهره وری بالا و ایجاد اشتغال از ویژگی های مهم صنایع دستی است. مهندس تاجگردون به نقش مهم قشر عظیم زنان در صنایع دستی نیز اشاره کرد و افزود : مواد اولیه در تولید صنایع دستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در بحث جایگزینی صادرات نفتی نقش صنایع دستی بسیار مهم است .

معاون استاندار  فارس با اشاره به فعالیت 200 هزار صنعتگر صنایع دستی در فارس گفت : باید در قالب تشکیل تعاونی ها شرایط ویژه ای برای ایجاد اشتغال فراهم شود. تاجگردون به سهم ارزش گذاری 5/4 میلیارد دلاری در این حوزه اشاره کرد و گفت باید این سهم در استان افزایش یابد. وی نقش بازاریابی و تبلیغات را در عرضه و معرفی صنایع دستی مهم ارزیابی کرد و گفت : آموزش ، بیمه هنرمندان ، ایجاد بازار و نمایشگاه های صنایع دستی در داخل و خارج از کشور و اطلاع رسانی و معرفی رشته های صنایع دستی برای عموم از مهم ترین اقداماتی است که باید برای رونق و توسعه صنایع دستی انجام شود. رئیس اتحادیه تعاونی های صنایع دستی کشور نیز در ادامه این مراسم طی سخنانی با تقدیر از تلاش های معاون صنایع دستی کشور که چون پدری دلسوز اتحادیه ها را همراهی کردند و تشکر از مدیر کل میراث فرهنگی فارس و معاون اسبق و معاون فعلی صنایع دستی استان به دلیل حمایت از اتحادیه  مهم ترین اقدامات این اتحادیه  را شناسایی نقاط قوت و ضعف و تلاش در راستای احیاء رشته های منسوخ شده صنایع دستی و شناسایی و پژوهش رشته های مکتب شیراز و ایجاد ارتباط با اساتید و پیشکسوتان صنایع دستی و بکارگیری تجربیات آنها را از برنامه های اتحادیه تعاونی های صنایع دستی فارس دانست و گفت برخی از رشته های منسوخ شده چون دوات گری ، اویی بافی ، سفال سرامیک استهبان و … با تلاش اتحادیه احیاء شدند و حضور و برگزاری بیش از یکصد نمایشگاه سراسری استانی و خارجی را از اهم فعالیت های اتحادیه بیان کرد .

رونمایی از دریافت نشان ملی جغرافیایی  و گواهی ثبت بین المللی منبت آباده ، رونمایی از بزرگ ترین میز خاتم اثر غلامعلی اطمینان  هنرمند شیرازی و رونمایی از کتاب برنامه توسعه صنایع دستی و هنرهای سنتی تالیف دکتر بهمن نامور مطلق و تجلیل از پیشکسوتان و صنعتگران دریافت کنند نشان ملی مرغوبیت کالاهای صنایع دستی از یونسکو برنامه پایانی این همایش بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons