نوشته ها

رونمایی از مدرسه حکیم نظامی آستارا در هفته میراث فرهنگی

ارسال شده توسط :

رونمایی از مدرسه حکیم نظامی آستارا در هفته میراث فرهنگی

((میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان))

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه مدرسه حکیم نظامی آستارا پس از مرمت هم اکنون آماده بهره برداری است، اذعان داشت: در هفته میراث فرهنگی از این بنای تاریخی رونمایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ در راستای اجرای بندهای تفاهم نامه همکاری های مشترک این اداره کل با آموزش و پرورش استان ، رضا علیزاده با مهدی حاجتی دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار رضا علیزاده با تبریک اعیاد شعبانیه، این ایام را فرصتی مغتنم برای رونمایی از فعالیت های فرهنگی استان خواند و اظهار داشت: از ابتدای سالجاری تاکنون رویدادهای فرهنگی بسیاری در سطح استان اجرایی شده که کیفیت آنها در سطح ملی و ممتاز بوده است.

وی با بیان اینکه توجه به توسعه فرهنگی یک ضرورت برای تحقق توسعه پایدار است، زنده نگاه داشتن داشته های فرهنگی را نیازمند همکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان خواند و گفت: اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به منظور حفظ هویت فرهنگی و احیای ابنیه تاریخی نسبت به مرمت مدارس قدیمی نقاط مختلف استان همت می نماید.

این مسئول به مرمت مدرسه تاریخی حکیم نظامی شهرستان آستارا اشاره نمود و بیان داشت: این مدرسه که در سال۱۲۸۷ بنیان شده، با شماره۱۵۲۲۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و در پرونده افتخارات خود تدریس نیما یوشیج را دارد.

وی با بیان اینکه مدرسه حکیم نظامی پس از مرمت و احیا هم اکنون آماده بهره برداری است، اذعان داشت: در هفته میراث فرهنگی از این بنای تاریخی با عنوان موزه تاریخی حکیم نظامی رونمایی خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر حفظ داشته های فرهنگی تاکید نمود و خاطرنشان کرد: به زودی مدرسه فروغ نیز مرمت و احیا می شود.

علیزاده بیان داشت: حفظ میراث فرهنگی تنها به ابنیه تاریخی بسنده نمی شود بلکه حفظ و صیانت از جریان های هویت ساز و هنرهای سنتی بخشی از فعالیت های این حوزه است.

وی با اشاره به اهمیت زنده نگاه داشتن هنرهای سنتی استان گیلان و انتقال آن به نسل جوان از مدیرکل آموزش و پروش گیلان خواست تا نسبت به معرفی مدارسی که قابلیت آموزش صنایع دستی را دارند اقدام نماید.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons