نوشته ها

ریگ جن

ارسال شده توسط :

ریگ جن

(( ریگ جن یا مثلث برمودای ایران ))

 

(( برای سفر به ریگ جن بی گدار به این کویر بی آب نزنید ))

اسمش هم عجیب است، مثل خودش که هنوز ناشناخته است و حدس و گمان در موردش بسیار، از ریگ جن می گویم.

منطقه‌ای کویری که در سایت‌ها و فضای مجازی به “مثلث برمودای ایران” شهرت یافته، حتی گفته شده از خاکش قالی سیمان تهیه شده است.

سفر به این منطقه روحیه ای ماجراجویانه میخواهد زیرا به قول حافظ “منزل بس خطرناک است و مقصد بس بعید” و بدون راه بلد نمی توان از این منطقه جان سالم به در برد.

با توجه به اینکه علاقمندان به این منطقه زیاد است و سوالها هم بسیار، به سراغ راه بلدی رفتم که به ریگ جن سفر کرده و از ماجراجویی میترسد.

“علیرضا کریم” در این گفت و گو به ما از ریگ جن و مخاطراتش و تجریبات سفر به مناطق مختلف می‌گوید.

اگر برنامه ماه عسل را به خاطر داشته باشید و ماجرای خانمی که بیش از هفت روز در چاه زنده مانده ، بد نیست بدانید که آقای کریم، فردی است که آن خانم را از چاه بیرون کشید.

در معرفی خودش می گوید: علیرضا کریم، ساکن سمنان، متاهل و دارای دو فرزند، مدرس امداد و نجات و مدتی است که کارهای مختلف ورزشی میکنم و یکی از این کارها بردن علاقمندان به کویر است.

کریم امدادگر برتر کشوری و استانی و رئیس هیات کونوردی استان سمنان است.

آقای کریم، ریگ جن کجاست؟

ریگ جن از غرب پارک ملی کویر در گرمسار شروع می‌شود و شامل مناطقی از جمله جنوب گرمسار، جنوب سمنان، شرقی ترین قسمت جاده جندق – دامغان است و به انارک و نخلک ختم می شود. این منطقه شبیه یک چند ضلعی و تقریبا شبیه مثلث است که دو ضلع آن خیلی بزرگترند.

چرا اسمش شده ریگ جن، این منطقه واقعاً جن دارد؟

در این منطقه میزان بارش سالانه خیلی کم است و در آن وجود ماسه، شن زار، باتلاق نمک، شوره زار ، رمل و .. مشهود است و به دلیل تمامی این شرایط و مخصوصا کمبود آب و چشمه آب، به ندرت رفت و آمد در آن صورت می‌گیرد و سکوت منطقه و تمامی شرایط دست به دست هم داده که این منطقه صعب العبور و کم تردد شود . از گذشته های دور هم به دلیل اینکه تردد از این منطقه سخت و حتی در برخی موارد بی بازگشت بوده اسم ریگ جن را بر آن گذاشته اند، به نظر من دلیل اصلی نامگذاری آن، مبهم بودنش است. در گذشته نیز به جایی که می ترسیدند وارد شوند می گفتند جن دارد و تصور می کنم به همین دلیل اسمش را گذاشته اند ریگ جن.

تا حالا کسی موفق شده از سفر به ریگ جن جان سالم به در ببرد؟

بله، افراد زیادی از این منطقه عبور کرده اند، به عنوان مثال جهانگرد و کویر شناس معروف دکتر “آلفونس گابریل” (۱۸۹۲-۱۹۳۷) از این منطقه رد شده است. اما داستان و تخیلات در مورد ریگ جن فراوان است. معمولا انسانها راجع به موهومات و چیزهای دست نیافتنی تخیل و افسانه درست می‌کنند و این تخیلات را پرورش می‌دهند و در جایی که اطلاعات ندارند دچار ترس از مجهولات می شوند.

کویر ریگ جن هم به خاطر شرایط خاصش از آن دست مناطقی است که بسیاری از ماجراجویان از آن عبور کرده اند اما اینکه به صورت قطری از بزرگترین قطر آن عبور کنند، تا کنون صورت نگرفته است و اکثرا از حاشیه آن رد شده اند، مثلا از گرمسار تا کاشان رفته اند یا از انارک تا جاده جندق.

فاصله ابتدا تا انتهای ریگ جن چند کیلومتر است؟

حدود ۴۰۰ کیلومتر.

پس شما تا کنون چطور توانسته اید از ریگ جن عبور کنید؟

تا کنون به طور کامل این منطقه را طی نکرده ام ولی بارها به آنجا رفته ام. عمقی که من رفتم زیاد نبود، مثلا ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بوده است. من تا کنون از روش “فرانسوی‌ها” که روشی خاص در پیمایش کویر است برای عبور از ریگ جن استفاده کرده ام. در روش فرانسوی طول پیمایش به چند قسمت مختلف تقسیم می شود و در این نقاط از قبل، وسایل دسترسی گذاشته می شود.

از تجربه رفتن به ریگ جن بگویید، چیز عجیبی ندیدید؟

این منطقه دارای ماسه‌ های روان است و به دلیل اینکه کمتر موجودی در آن پیدا می شود، همزمان با  عبور باد صدای عجیبی به گوش می‌رسد. وسعت زیادی دارد و همه این موضوعات به مجهول بودن آن افزوده است. در کویر ، انسان تصور می‌کند کسی پشت سرش ایستاده و در ریگ جن نیز همین حس به آدم دست می دهد. اگرچه در واقع چنین چیزی نیست و این فکر ماست که پشت سرمان حرکت می‌کند.

طی کردن ریگ جن، چقدر طول می کشد؟

عبور از ریگ جن با ماشین، حداقل به چهار تا پنج روز زمان نیاز دارد، پیاده ۱۰ تا ۱۲ روز طول می‌کشد.

چه توصیه ای برای علاقمندان سفر به ریگ جن دارید؟

اگر کسی توانمندی لازم را داشته باشد، می‌تواند به ریگ جن برود. اما سفر امن به این منطقه نیاز به امکاناتی از قبیل موبایل ماهواره ای، دستگاه GPS و حتی هلی کوپتر برای نظارت بر فعالیت و سلامتی گروه دارد. برای رفتن به ریگ جن بی گدار به آب نزنید ، این سفر شدنی است اما باید با دقت و وسواس خاصی انجام شود. باید به وضع هوا نیز توجه داشت، به عنوان مثال در روزهایی که طوفان است اصلا نباید به این منطقه سفر کرد و حتما باید قبل از سفر، مسئولان محلی را در جریان سفر به ریگ جن گذاشت.

دمای هوای آنجا چند درجه است؟

حدود ۲۴ درجه در روز و شب به منفی هفت درجه می رسد. ما معمولا در این منطقه با ۲۳ درجه اختلاف دما در طی یک شبانه روز مواجهیم و به همین دلیل سعی می‌کنیم در زمستان که دمای هوای روز کم است به ریگ جن برویم. افرادی که قصد پیمایش ریگ جن دارند باید توان راه رفتن طولانی را داشته باشند.

آقای کریم، شما تجربه برگزاری تور در کویر را دارید، در این زمینه تا کنون به غیر از ریگ جن به چه مناطقی سفر کرده اید؟

دوره های مربیگری کوهنوردی ، سنگ نوردی و … را طی کرده ام و در کار امداد و نجات هلال احمر کارت مربیگری درجه ۲ دارم و این دوره ها را زیر نظر مربیان آمریکایی و اتریشی گذرانده ام. افراد زیادی را نجات داده ام و برای کار امداد و نجات به پاکستان و برای سنگ نوردی به فرانسه رفته ام. برای شرکت در مسابقات سنگ نوردی هم پارسال به اسپانیا رفتم.

در کنار این فعالیت ها تا کنون افراد زیادی را به کویر برده ام که تعداد زیادی از آنها گردشگر خارجی بوده اند، تا کنون برنامه‌های متعدد پیمایش کویر از جمله پیمایش از کاروانسرای قصر بهرام تا کاروانسرای مرنجاب را با عبور از دریاچه نمک برگزار کرده ام.

در این سفرها با چه حوادثی مواجه شده اید؟

خطر جزء جدا نشدنی سفر است. به عنوان مثال سال گذشته و در جریان پیمایش در کویر، یکی از اعضای گروه خواست به تنهایی با ماشین برگردد و اگرچه ماشین دو دویفرانسیله و با امکانات خوبی بود اما به دلیل ناآشنایی وی با حرکت روی ماسه‌ها، در کویر گم شد و عملیات پیدا کردن و نجات دادنش بیشتر از پنج ساعت طول کشید.

خودتان  تا حالا در کویر گم نشده اید؟

خیر، با وجود وسایل و امکانات مثل GPS، نقشه و … کمتر پیش می آید که کسی که آشنا به پیمایش کویر است، گم شود.

لوازم مورد نیاز برای سفر به کویر چیست؟

بسته به اینکه افراد می‌خواهند چه نوع استفاده ای از سفر به کویر ببرند، ابزار کار آنها متفاوت است. هر چه مدت و عمق سفر به کویر بیشتر باشد ، شخص باید توانمندتر و امکاناتش بیشتر باشد. البته نحوه استفاده از حداقل ابزارها هم در کویر بسیار مهم است. باید علاوه بر کفش، لباس، کوله پشتی، تغذیه و وسایل استراحت مناسب به نوع پوشش سر و صورت و دست و جلوگیری از تبخیر آب بدن به خصوص در تابستان توجه شود. اطلاع داشتن از نحوه تغییر دمای هوا در فصل‌های مختلف، شناخت نوع سنگ، خاک و زمین شناسی منطقه ، حیوانات کویری، نحوه استفاده از امکانات مثل قطب نما ، GPS و نقشه مهم است.

با این اوصاف، به تنهایی نمی‌شود به کویر رفت، وجود یک راه بلد ضروری است و البته خبرهای زیادی هم مبنی بر گم شدن افراد در کویر شنیده می شود.

در طی سالهای اخیر بیش از ۱۲ برنامه امداد و نجات در کویر انجام داده ام. دو تا از این برنامه ها با استفاده از هلی کوپتر انجام شد و البته در برخی از ماموریتها هم شاهد کشته شدن افراد بر اثر ناآشنایی با کویر بودم.

عده ای به دلیل مشکلات روانی، مصرف قرص روانگردان و یا اعتیاد وارد کویر شده  و جان خود را از دست داده بودند. و البته عده زیادی هم نجات پیدا کرده اند.

می گویند در کویر، انسان به خدا نزدیک تر می شود، علت چیست؟

در کویر انسان می تواند یک نوع تنهایی خاص و خوب را تجربه کند، اگرچه سفر به کویر گروهی باشد اما هر کس خلوت خودش را دارد و تفکر و فرو رفتن در خود، قدرت تخیل انسان را بالا می‌برد، عده ای در این شرایط بیشتر از پیش به قدرت و عظمت خدا پی می‌برند و به نظرم در کویر عظمت خدا بیشتر حس می شود.

چه پیشنهادی برای استفاده هر چه بیشتر از قابلیت کویر به عنوان یک جاذبه گردشگری دارید؟

بسیاری از گردشگران خارجی علاقه زیادی به کویر دارند زیرا به دلیل قرار داشتن در مناطق سرسبز و خوش آب و هوا امکان مشاهده کویر را نداشته اند و ما باید از این قابلیت خدادای استفاده کنیم. پیشنهاد می کنم مردم منتظر مسئولان نمانند و برای معرفی و استفاده از ظرفیت های گردشگری کویر وارد کار شوند، افرادی که در حاشیه کویر زندگی می‌کنند می توانند با برگزاری مسابقه پرواز بادبادک، دوچرخه سواری، ماشین سواری، تور رالی و … روی جذاب کویر را نشان دهند. در کویر بسیاری از فعالیتها را می توان انجام داد که در محیط های شهری امکان پذیر نیست. کشورهای حاشیه خلیج فارس از این ظرفیت به خوبی استفاده کرده و می کنند و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.

کمی هم در رابطه با ماجرای خانمی که در چاه افتاده بود و در برنامه ماه عسل حضور یافت، بگویید.

این خانم و همسرش بر اثر بروز یک حادثه عمدی از سوی عده ای، در چاه انداخته شده بودند و ما به مدت هفت روز به کمک خوردو، موتور و حتی سگ‌های تربیت شده هلال احمر به دنبالشان بودیم ، منطقه ای که آنها گرفتار بودند ۲۰ کیلومتر طول و ۳۰۰ حلقه چاه دارد. در روزهای اول عملیات، تعدادی از چاهها را گشتیم اما به ما اطلاع دادند رد موبایلشان را در اطراف شمال کشور زده اند و بعد از اینکه از جستجو در مناطق شمالی نتیجه ای حاصل نشد به گشتن در چاهها با کمک تجهیزات بیشتر، هلی کوپتر، دوربین عکاسی و فیلمبرداری و … پرداختیم و بلاخره پیدا شدند اما متاسفانه همسر آن خانم فوت کرده بود.

ماجرای زنده ماندن آن خانم عجیب بود و باور نکردنی.

معجزه بود، اگر با چشم خودم نمی‌دیدم باور نمی‌کردم. من آن خانم را بیرون آوردم و وقتی شکستگی‌های دست، کتف و پا و زخم هایش را دیدم باورم نمی شد که بتوان بدون آب و غذا و با این شرایط زنده ماند. شنیده بودم که کسی در کوه گم شود و ۱۲ روز زنده بماند اما در کوه موادی برای تغذیه پیدا می شود ولی ماجرای این خانم منحصر به فرد بود.

توصیه شما به مردم برای سفر و گردش در طبیعت چیست؟

بسیاری از نقاط ایران را باید دید ، مردم سعی کنند جاهای دیدنی را به همدیگر معرفی کنند. استان سمنان جاذبه های دیدنی معرفی نشده زیادی دارد. حتما یک بار در عمرتان به همراهی یک راه بلد به کویر سفر و این  حس متفاوت را تجربه کنید.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons