نوشته ها

رییس نخستین جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک

ارسال شده توسط :

رییس نخستین جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک

((جشنواره ملی عکس بازار تاریخی اراک گامی به سوی جهانی شدن بازار))

رییس نخستین جشنواره ملی عکس “بازار تاریخی اراک” گفت: اصلی ترین هدف برگزاری این جشنواره آماده سازی شرایط برای ثبت جهانی بازار اراک است.

سید محمد حسینی افزود: برگزاری جشنواره عکس بازار اراک و حضور عکاسان بومی و غیر بومی در تصویر کردن ویژگی های آن یک گام و قدم اصلی در این زمینه است و می تواند یک برند در معرفی بازار تاریخی اراک باشد.

وی تصریح کرد: قطعا ثبت جهانی یک اثر زمینه تخصیص اعتبار سالانه جهت مرمت و نگهداری را ایجاب   می کند ضمن اینکه باعث استقبال گردشگران و جهانگردان از بازار اراک به دلیل معرفی و ثبت در تمامی   سایت ها ی فرهنگی و گردشگری دنیا و در اولویت تور های گردشگری جهانی می شود .

حسینی در خصوص اهمیت بازار به عنوان یک عنصر تاریخی اظهار کرد: استان مرکزی دارای ارزش های تاریخی متعددی است که در این میان بازار تاریخی اراک جز برترین ها محسوب می شود.

وی اضافه کرد: بازار تاریخی اراک به لحاظ آرایه های معماری و وجوه تاریخی خود یک اثر ماندگار است که یکی بودن قدمت آن با تاریخ تاسیس شهر اراک اهمیت آنرا دوچندان می کند.

حسینی در خصوص عناصر شاخص بازار گفت: راسته مستقیم بازار از حیث معماری ، طراحی و برنامه ریزی منحصر به فرد است و در هیچ بازار دیگری دیده نمی شود و در طراحی و ساخت آن ظرافت خاصی دیده می شود.

وی ادامه داد: وجود چهار سوق بازار نقطه عطف خاص بازار تاریخی اراک محسوب می شود به طوری که چهار جهت راسته بازار در دید بازدید کننده قرار دارد و دسترسی به چهار جهت شهر را تحصیل می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی سراهای بازار را از دیگر عناصر مهم بازار اراک عنوان و افزود: سراهای بازار هر کدام از لحاظ معماری و نوع بهره برداری متفاوت است از جمله سرای مسگرها، کتابفروشی ها، پزشک ها، کاشانی، فرش فروش ها و … که هر کدام کاربری و بهره برداری خود را دارند و هریک دارای ارزش های منحصر به فرد معماری هستند.

حسینی ادامه داد: گذرهای بازار نیز از ویژگی های بازار محسوب می شوند که ارتباط پوسته بازار را           با شریان داخلی آن برقرار می کنند که نقش مهمی در کارکرد بازار دارند.

وی افزود: طراحی شهر اراک به صورت بافت شطرنجی با محوریت بازار تاریخی اراک به لحاظ داشتن ۳۵ عنصر تاریخی و عناصر فرهنگی اجتماعی مذهبی چون مساجد، حوزه علمیه، آب انبار ها، تیمچه ها ، حمام ها، کاروانسراها، باراندازها و همچنین اماکن مسکونی در کنج های شهر اراک در کنار راسته و گذرها توانسته اند فضای معماری خارق العاده ای را ایجاد کنند.

حسینی در خصوص اهمیت توجه به بازار تاریخی اراک گفت: بازار تاریخی اراک از این جهت برای ما ارزشمند است که علاوه بر یک عنصر تاریخی همچنان بعنوان یک شریان اقتصادی زنده و در حال فعالیت است و نقش مهمی در تجارت و اقتصاد مردم ایفا می کند.

وی ادامه داد: همه این ها ما را بر آن داشته تا بازار تاریخی اراک را بعنوان یک داشته ارزشمند و یک اثر معماری تاریخی جهانی به همگان معرفی کنیم که جشنواره عکس در سطح کشوری می تواند بستر مناسبی را برای این هدف ایجاد کند.

حسینی با اشاره به استفاده از هنر عکاسی برای معرفی بازار بیان کرد: گویاترین شکل انعکاس و اطلاع رسانی عکس و تصویر است که می تواند چندین برابر یک نوشته و سخنرانی بر روی مخاطب تاثیر داشته باشد.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره باعث ثبت این رویداد فرهنگی هنری در سایت های مختلف فرهنگی می شود و ارزش این بنای مهم را به عنوان قلب تپنده شهر اراک با حفظ هویت تاریخی خود برای همگان آشکار کند و نقطه شروعی برای ثبت جهانی آن باشد.

رییس نخستین جشنواره ملی عکس “بازار تاریخی اراک” اضافه کرد: از اهداف دیگر برگزاری جشنواره معرفی بازار به عنوان یک عنصر ارزشمند تاریخی جهت ایجاد حساسیت و ضرورت در میان مردم، بازاریان و مسئولین استانی و کشوری جهت همکاری در نگهداری، مرمت و حفاظت از بازار تاریخی اراک و همچنین جلب حمایت اعتباری از میراث فرهنگی در این زمینه بوده است.

حسینی با بیان اینکه کسبه بازار نیز در این رویداد سهم مهمی دارند، تصریح کرد: این جشنواره فرصت مناسبی است تا با تعامل با کسبه اهمیت حفظ بازار را بیشتر مطرح کنیم.

وی اضافه کرد: اگر بازاریان به این نکته توجه کنند که بازار محل کسب و کارشان است و هر بی توجهی و دخل و تصرف غیرعقلانی در آن موجب نابودی آن می شود خودشان در نگهداری و مرمت آن سهیم خواهند دانست.

حسینی ادامه داد: شروع این تعامل می تواند با جشنواره باشد چرا که حضور عکاسان برجسته استان و کشور برای شرکت در این جشنواره و برگزاری آیین اختتام آن در یکی از سراهای بازار زمینه ارزش گذاری هویت تاریخی بازار اراک را برای کسبه و مردم ایجاد می کند.

وی در ادامه گفت: برای روان تر برگزار شدن این مهم و همچنین تعامل بیشتر برای حضور عکاسان با هیئت امنا بازار هماهنگ کرده ایم تا بازاریان را نسبت به این مسئله توجه دهند که برگزاری جشنواره فرصتی برای تعامل و همکاری در جهت معرفی هویت تاریخی و پتانسیل های اقتصادی آن است .

سید محمد حسینی به توجه و حساسیت این سازمان در رابطه با بازار تاریخی اراک اشاره کرد و افزود: حفظ و نگهداری بازار تاریخی اراک تنها از عهده سازمان میراث فرهنکی با اعتبارات محدود برنمی آید و در این مهم جلب حمایت و توجه همه دستگاه ها ی مرتبط و بازاریان و مردم ضروری است، اما با وجود امکانات محدود اقدامات مطلوبی در این خصوص صورت گرفته و از تخریب و متروکه شدن بعضی قسمت‌های این مجموعه جلوگیری شده است ولی این اعتبارات کافی نبوده و نیاز به توجه بیشتر دارد.

وی گفت: در مورد بازار به طور خاص، علاوه بر دستگاه هایی مانند شهرداری، راه و شهرسازی، برق- آب و گاز ما از اداره کل اوقاف و امور خیریه انتظار همکاری جدی تر و توجه بیشتری داریم زیرا بخش قابل توجهی از بازار از موقوفات است.

حسینی از پیش بینی برنامه های مختلفی در زمان برگزاری جشنواره خبر داد و گفت: تور گردانی بناهای تاریخی شهر اراک و استان خصوصا زادگاه امام راحل (ره) و سنگ نگاره های تیمره خمین با هدف استفاده از پتانسیل های عکاسان در نظر گرفته شده است تا ضمن معرفی بازار تاریخی اراک ، توانمندی های گردشگری و میراث فرهنگی استان نیز توسط عکاسان معرفی شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons