نوشته ها

زارع صفت در اختتامیه ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی

ارسال شده توسط :

زارع صفت در اختتامیه ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی

((نگاه سنتی به صنایع دستی باید تغییر کند/ ضرورت ورود صنایع دستی به سبک زندگی))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان اینکه صنایع دستی نیازمند توجه و نگاه همه جانبه است گفت: برای پیشرفت در این حوزه باید نگاه های سنتی به صنایع دستی تغییر کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت با بیان این مطلب در مراسم اختتامیه ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی که عصر امروز با حضور مسئولان ملی و استانی در تالار همایش های نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد افزود: ما دارای برندهای بزرگی در صنایع دستی هستیم که این برندها باید بزرگتر شده و در دنیا بیش از پیش شناخته شوند.

وی گفت: نگاه سنتی به صنایع دستی باید تغییر کند و برای اینکه صنایع دستی توسعه بیشتری یابد، باید به سبک زندگی ورود پیدا کند و صنایع دستی و هنرهای سنتی باید در خدمت سبک زندگی مردم قرار گیرد.

وی با بیان اینکه صنایع دستی نیازمند نگاه و توجه همگان است گفت: برگزاری ششمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی در راستای نگاه ویژه به این هنر صنعت و حمایت از هنرمندان است.

زارع صفت در ادامه در خصوص جایگاه صنایع دستی در مشهد توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: مشهد مزیت های بسیار بزرگی دارد به گونه ای که سالانه حدود دو میلیون گردشگر خارجی وارد مشهد مقدس می شود که از این تعداد ۸۵۰ هزار نفر در سال گذشته از طریق ناوگان هوایی وارد این کلانشهر شدند و مقصد ۶۵ درصد مسیر های ریلی به سمت مشهد است.

وی گفت: آنچه که اهمتی دارد این است که برای ماندگاری در حوزه فعالیت های اقتصادی باید فرهنگ را اقتصادی کنیم و در اقتصاد نیز رفتار فرهنگی داشته باشیم.

وی افزود: اگر به دنبال تولیدات اقتصادی با بار فرهنگی باشیم این تولیدات و محصولات برند فرهنگی ما خواهند شد.

زارع صفت ادامه داد: حمایت های دولتی از صنایع دستی به تنها کافی نیست و برای توسعه صنایع دستی باید فعالان این بخش و هنرمندان نیز فعالیت خود را دوچندان کنند چراکه موضوع اصلی به تولید کنندگان باز می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه صحبت های خود به بازار سوغات و صنایع دستی در مشهد اشاره کرد و گفت: حجم بالای مبادلات مالی در بازار سوغات و صنایع دستی مشهد بیانگر اهمیت این کلانشهر و جایگاه صنایع دستی و سوغات در پایتخت معنوی ایران است.

وی خاطر نشان کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که پرچم ما در حوزه صنایع دستی در دنیا همواره به اهتزاز درآید.

در این مراسم هم چنین کامران سبزه میدانی مشاور معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور نیز در سخنانی با اشاره به اهمیت صنایع دستی و جایگاه این هنر صنعت گفت: درخواست و پیشنهاد من به هنرمندان وفعالان صنایع دستی این است که فعالیت آنها تنها محدود به برگزاری نمایشگاه نباشد بلکه از این فرصت استفاده کرده و به بازاریابی با نگاه نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات بپردازند.

وی گفت: مسلما نقش صنایع دستی در توسعه گردشگری نقش بسیار با اهمیت است و این اهمیت در شهری مانند مشهد و استان خراسان رضوی با برخورداری از ۱۲۰۰ واحد اقامتی اهمیت دوچندانی می یابد.

سبزه میدانی گفت: خوشبختانه مشهد دارای ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه صنایع دستی و نیز گردشگری است و باید از این فرصت و ظرفیت به نحو مطلوب استفاده کرد.

وی در ادامه به برنامه های معاونت صنایع دستی در خصوص حمایت از هنرمندان و فعالان صنایع دستی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته تسهیلات ۱۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی به ۱۹۲ کارگاه صنایع دستی پرداخت شد و امسال با توجه به تفاهم نامه با صندوق کارآفرینی امید تسهیلاتی با کارمزد ۴درصد ارائه می گردد.

گفتنی است در پایان این مراسم غرفه های برتر و هنرمندان فعال مورد تقدیر قرار گرفتند.

بر این اساس غرفه چینی مقصود به خاطر تولید زنده، غرفه پارسیس به خاطر غرفه آرایی، غرفه سفال خوزستان به خاطر اصالت و کیفیت، غرفه نگارگری اصفهان به دلیل خلاقیت، غرفه سرامیک اصفهان به دلیل تنوع محصولات،عرفه زیورآلات سنتی مشهد بر خاطر بسته بندی، غرفه خاتم شیراز به خاطر میزان فروش، غرفه باتیک البرز بر اساس قیمیت مناسب و غرفه حصیربافی به خاطر استفاده از مواد اولیه بومی به عنوان غرفه های برتر انتخاب و تقدیر شدند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons