نوشته ها

زارع صفت در نشست با اصحاب رسانه

ارسال شده توسط :

زارع صفت در نشست با اصحاب رسانه

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی مرهون تلاش رسانه هاست/ استفاده از ظرفیت این انتخاب در برنامه ریزی های رویداد مشهد ۲۰۱۷ / برگزاری جشن انتخاب مشهد با حضور مسئولان سازمان میراث فرهنگی کشور

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی یک اتفاق ارزشمند و مبارکی است که باید تلاش های فراوانی برای حفظ این عنوان انجام داد گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در حال حاضر مطرح است برگزاری رویداد مشهد ۲۰۱۷ است که در برنامه ریزی های خود در این حوزه حتما از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت با اعلام این خبر در نشست خبری با اصحاب رسانه با عنوان تشریح برنامه ها و اهداف این اداره کل پس از انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی اظهارداشت: درهمین ارتباط دبیرخانه مشهد شهر جهانی سنگ های قیمتی تشکیل و مسئول آن نیز معرفی شده است.

وی افزود: مشهد مقدس دارای ظرفیت های بی نظیری در حوزه تولید، فروش، عرضه وصادرات سنگ های قیمتی است و انتخاب این کلانشهر به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی یک فرصت بسیار مغتنم و ارزشمند است که باید از این رویداد مهم به خوبی پاسداری کرد و با اجرای برنامه های مهم توسعه ای این عنوان ارزشمند و پر افتخار را حفظ کرد.

زارع صفت ادامه داد: برنامه‌های متعددی برای این مناسبت در نظر گرفته شده است که به تناوب اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بخش های مختلفی در این خصوص نقش داشته اند گفت: انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی مرهون تلاش بخش های مختلف خصوصا رسانه هاست و اعتقاد داریم که رسانه ها در این خصوص تلاش های بسیار زیادی را انجام داه اند.

وی ادامه داد: در مشهد ۱۶ هزار نفر در این عرصه مشغول به کار هستند و مراکز آموزشی و مرکز زمین‌شناسی منطقه‌ای را داریم که در کنار وجود لابراتورهای سنگ‌های قیمتی و در کنار آن توجه ویژه آموزش و پرورش و آموزش عالی و کامل بودن خوشه جواهرات در مشهد و وجود بازار مصرف تمام سنگ‌های قیمتی در اینجا، موجب ارتقاء مشهد در عرصه بین‌المللی شده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه های ما نیز در این خصوص دارای ظرفیت های بسیار زیادی است افزود: ضمن اینکه خوشبختانه در مشهد هنرستان رشته سنگ های قیمتی نیز وجودا دارد که یک مزیت بسیار مطلوبی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما مراکز بزرگی مثل بازار رضا(ع) را به عنوان قطب فروش سنگ‌های قیمتی در مشهد داریم که ظرفیت بی‌بدیلی است.

وی افزود: باید توجه کنیم که مزیت‌های نسبی سنگ‌های قیمتی موجب تحرک و فعالیت در عرصه صنایع دستی و گردشگری می‌شود که به همین جهت باید بیش از پیش به جایگاه آن توجه کرد.

زارع صفت عنوان کرد: سنگ‌های قیمتی می‌توانند با زحمت کم شغل ایجاد کنند و حتی به عنوان یک شغل خانگی می‌تواند مطرح باشد که نقدینگی بالایی را ایجاد می‌کند که این موضوع در کنار هزینه سرمایه‌گذاری اندک آن بسیار ارزشمند و قابل توجه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه فعالان حوزه سنگ‌های قیمتی رفتار خود را باید حرفه‌ای تر کنند ادامه داد: از این به بعد باید به سمت رفتارهایی با استاندارهایی جهانی برویم یعنی اینکه در تولید، فروش و صادرات باید از استانداردهای جهانی الگو گرفت.

زارع‌صفت اظهار کرد: باید در حوزه دانش فنی و تجهیزات این عرصه باید تلاش خودمان را بیشتر کنیم و انسجام و هماهنگی خود را نیز افزایش دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: باید در طراحی و تنوع تولید نسبت به گذشته بیشتر فعالیت کنیم و حوزه فعالیت را از صرف انگشتر خارج کرده و عرصه‌های نوینی را در این حوزه ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: تنوع مصرف سنگ‌های قیمتی در جهان امروز بسیار افزایش پیدا کرده و در مبلمان، ظروف، پوشاک و… به کار گرفته می‌شود که ما باید به تمام آن‌ها ورود پیدا کنیم.

زارع‌صفت خاطرنشان کرد: در آسیا هند و تایلند رقبای ما بودند و تقاضای گرفتن این عنوان را داشتند اما خوشبختانه ما توانستیم از بمبئی و بانکوک پیشی بگیریم و به عنوان گزینه مورد نظر تیم نظارت قرار بگیریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه فضای شهری از این به بعد باید به موضوع شهر جهانی سنگ های قیمتی بیشتر توجه کند ودر این خصوص مدیریت شهری باید به کمک ما بیاید افزود: ما در دو سطح استانی و ملی تقاضای ارزیابی مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی را داده‌ایم اما این عنوان به شهرداران شهرها تفویض می‌شود و به همین دلیل مدیریت شهری مشهد این موضوع را هم در فضاسازی شهری و هم در معرفی شهر مد نظر و مورد توجه قرار خواهد داد.

وی عنوان کرد: باید تسهیلاتی را در این حوزه برای هنرمندان و بخش خصوصی فراهم کنیم تا بتوانند از توانایی بالای خود بهره ببرند.

زارع‌صفت با بیان اینکه برنامه‌های خوبی را برای آینده در نظر گرفته‌ایم با بیان اینکه جشن انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی در مردادماه سال جاری برگزار خواهد شد اضافه کرد: سند چشم‌انداز توسعه سنگ‌های قیمتی را پیگیری خواهیم کرد و طرح‌هایی هم برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سنگ‌های قیمتی در جوار یکی از گمرکات استان، تاسیس شهرک هنرهای مربوط به سنگ‌های قیمتی و بازار تخصصی سنگ‌های قیمتی از جمله طرح‌های آینده ما هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: بیش از ۵۴ هزار دلار صادرات سنگ‌های قیمتی استان در سال ۹۴ بوده است و خوشه جواهرات ارزش صادرات خود را در سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است.

وی گفت: صنایع دستی لوکس استان در سال گذشته ۶/۳ میلیون دلار صادرات داشته‌اند که البته رقم دقیقی نیست چون بخش قابل توجهی از تولیدات استان، از خارج استان صادر می‌شود.

زارع‌صفت تصریح کرد: باید تلاش کنیم که کالای خام را در این عرصه وارد کنیم و آن را مجدد با ارزش افزوده فعالیت هنرمندانمان، صادر کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در پایان صحبت های خود با اشاره به رویداد مشهد ۲۰۱۷ اژخاطر نشان کرد: انتخاب مشهد به عنوان شهر جهانی سنگ های قیمتی و همزمانی آن با رویداد مشهد ۲۰۱۷ یک اتفاق مبارکی است که در برنامه ریزی های خود حتما از این فرصت به نحو مطلوب استفاده خواهیم کرد

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons