نوشته ها

زارع صفت در همایش انجمن های میراث فرهنگی شهرستان مشهد

ارسال شده توسط :

زارع صفت در همایش انجمن های میراث فرهنگی شهرستان مشهد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

ماموریت انجمن های میراث فرهنگی توجه و پاسداشت به میراث فرهنگی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اهمیت انجمن های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت:ماموریت انجمن های میراث فرهنگی توجه و پاسداشت میراث فرهنگی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسین زارع صفت رد این همایش که به همت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد و در سالن همایش های موزه بزرگ خراسان برگزار شد گفت: میراث فرهنگی تابلو و معرف یک کشور است که امروزه کشورها گمشده خودشان را در تاریخ و پیشینه خودشان جستجو می کنند.

وی افزود: ایران دارای تاریخ کهن و ریشه عمیق است و ما غنی هستیم و کمبودی به لحاظ داشته های تاریخی نداریم.

زارع صفت اضافه کرد: مشهد با وجود حرم امام رضا (ع) نقطه ثقل و قطب تجلی بخش فرهنگ و تاریخ استان و کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: ماباید از داشته های تاریخی مان بهره بیشتری ببریم و انجمن های بایستی مدافع داشته های میراث فرهنگی باشند.

وی افزود: ما شاهد هجمه به آثار تاریخی هستیم و انجمن های باید پرچم دار این موضوعات باشند و به ان توجه کنند.

این مقام مسئول در ادامه صحبت های خود افزود: راهنمایان گردشگری و دفاتر خدمات گردشگری نیز بایستی با آگاهی و دانستن به داشته های تاریخی برای بازدید گردشگران و برگزاری تور برنامه ریزی کنند و در این خصوص بوم گردی یکی از ظرفیت های مهم استان است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: انجمن های میراث فرهنگی، دهیاران و بخشداران باید مراقبت بیشتری از میراث فرهنگی به عمل آورند چراکه میراث فرهنگی متعلق به همه است و بایستی مشارکت همگانی را گرفت.

وی در ادامه گفت: بایستی دانش اموزان با داشته های تاریخی و گذشته تاریخی خودشان آشنا شوند.

وی اضافه کرد: انجمن های بایستی در ترویج، آموزش، تبلیغات حفظ و نگهداری کوشا باشند و در طول سال و با توجه به مناسبت های مهم تاریخی را احیاء کنند و جشنواره های گردشگری رابر گزار کنند.

زارع صفت هم چنین در پایان صحبت های خود به فراگیری شبکه های اجتماعی و نقش آنان در اطلاع رسانی اشاره کرد و افزود: انجمن های میراث فرهنگی هم چنین می توانند در شبکه های اجتماعی حضور پیدا کنند و از فضای مجازی بهره بگیرند.

در این جلسه هم چنین فرماندار مشهد نیز گفت: کشور ما به لحاظ تاریخی کهن و غنی است و دارای میراث فرهنگی گران بهایی است که ما باید قدردان این تاریخ باشیم و از این ظرفیت های تاریخی استفاده کنیم.

رضا منصوری افزود: گردشگری و توسعه آن می تواند به ایجاد اشتغال و درآمد زایی کمک کند و امروزه بسیاری از کشورها درآمدشان از طریق گردشگری است.

وی افزود: استان خراسان رضوی و به ویژه شهر مقدس مشهد به خاطر وجود حرم امام رضا (ع) کانون توجه مسلمانان جهان است.

فرماندار مشهد مقدس ادامه داد: حوزه کاری انجمن های میراث فرهنگی گسترده است و همت مردم باید در این حوزه بیشتر شود و روند خوب بازگشت به روستا ها بایستی تقویت شود.

در این همایش همچنین احمد دیناری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مشهد نیز با اشاره به وجود انجمن های میراث فرهنگی فعال در این شهرستان گفت: در برنامه ریزی های جدید به دنبال ساماندهی و تقویت انجمن های میراث فرهنگی و اجرای برنامه های حمایتی از آنان هستند.

وی گفت: انجمن های میراث فرهنگی نقش به سزایی در توسعه اهداف و ماموریت های سه گانه میراث فرهنگیف صنایع دستی و گردشگری دارند و در این خصوص نیازمند همکاری، فعالیت و تقویت انجمن ها هستیم.

دیناری خاطر نشان کرد: درحال حاضر انجمن های میراث فرهنگی در شهرستان مشهد با شرایط بسیار مطلوبی فعالیت دارند و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز از فعالیت انجمن های میراث فرهنگی حمایت خواهد کرد.

گفتنی است در این همایش هم چنین، زارعی بخشدار بخش رضویه مشهد و رئیس انجمن بخش رضویه و منوچهری رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی مشهد نیز سخنرانی کردند

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons