نوشته ها

زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

ارسال شده توسط :

زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

(( میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان ))

سرپرست اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: زبان سمنانی در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، «آرزو گلکار» اظهار داشت: برای نخستین بار، زبان سمنانی در جلسه ثبت میراث معنوی کشور، به ثبت رسید و دستاورد بزرگی در حوزه ثبت میراث معنوی برای سمنان رقم خورد.

وی با بیان اینکه ثبت زبان سمنانی از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: فارسی، ترکی، کردی، بلوچی، ارمنی و عربی از جمله زبان های شناخته شده در ایران هستند و اضافه شدن زبان سمنانی به این ردیف، اهمیت بالایی دارد.

گلکار گفت: زمانی که فهم مشترک از صحبت بین دو نفر از طرق کلامی و با توسل به ایما و اشاره برقرار نشود، گفته می‌شود که دو نفر با دو زبان مختلف صحبت می‌کنند.

وی استان سمنان را جزیره لهجه‌ها و گویش‌ها دانست و گفت: ثبت زبان سمنانی، زمینه ثبت سایر گویش‌ها و لهجه های منطقه سمنان را فراهم می‌کند.

گلکار از ثبت گولاچ (تکنیک‌های پخت نان آئین برات شهرستان سمنان) در فهرست میراث معنوی خبر داد و افزود: این پرونده نیز در جلسه اخیر ثبت آثار معنوی به ثبت رسید.

پیش از این ۶۱ اثر معنوی استان شامل مراسم معنوی، صنایع دستی، فنون سنتی و … در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مراسم گل غلتان نوزاد در دامغان، نذر سمنو پزان در سمنان، تهیه آب دعا در شاهرود، آئین‌ های مرتبط با ازدواج در استان، نخل‌ گردانی در مهدیشهر و شهمیرزاد از جمله مراسم معنوی استان سمنان است که در فهرست ملی ثبت شده اند.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons