نوشته ها

زنجیره سكونتگاه ‌های عصر پارینه سنگی میانی و انسان نئاندرتال در استان سمنان

ارسال شده توسط :

زنجیره سكونتگاه ‌های عصر پارینه سنگی میانی و انسان نئاندرتال در استان سمنان

((گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان))

در عرض 40 كیلومتر از جنوب سرخه تا آهوان كشف شد؛ سرپرست هیات كاوش و باستان‌ شناسی در محدوده جنوبی استان سمنان از كشف زنجیره سكونتگاه‌ های عصر پارینه سنگی میانی و انسان‌ های اولیه(نئاندرتال) از عرض جنوب سرخه تا آهوان در استان سمنان به وسعت بیش از 40 كیلومتر خبر داد. به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «حسن رضوانی» در كارگاه پژوهشی “واكاوی ردپای انسان های اولیه در استان سمنان” اظهار داشت: بر اساس پیمایش‌ های صورت گرفته،  107 محوطه باستانی در این محدوده كشف شده است. وی نكته قابل توجه در این راستا را وجود ارتباط منطقی بین محوطه ‌های كشف شده عنوان كرد و گفت: در صدد ثبت این محوطه ‌ها در فهرست آثار ملی هستیم.

وی افزود: بر اساس  10 پیمایش‌ بزرگ انجام شده در جنوب سمنان شامل ابتدای جنوب سرخه تا انتهایی‌ ترین بخش روستای اعلاء طی بیش از 65 روز، مجموعه ای از محوطه ‌های باستانی مشاهده شد. رضوانی گفت: این محوطه ‌ها بر روی نقشه، شكل هلال را تشكیل می‌ دهند و شامل دوره‌ های پارینه سنگی میانی، جدید، فرا پارینه سنگی و نو سنگی هستند. این باستان‌ شناس پیشكسوت از وجود ابزار دوره‌ های پارینه سنگی نیز در این محوطه‌ ها خبر داد و افزود: در این محوطه ‌ها عناصر فرهنگی شاخص دوران پارینه سنگی میانی از جمله سرپیكان و قطعات ساخته شده با فناوری “لوآ لوا” به وفور مشاهده می شود. وی با بیان اینكه این مناطق در گذشته سكونتگاه انسان‌ های عصر پارینه سنگی بوده است، گفت: در صورت ادامه مسیر پیمایش ها در استان سمنان، احتمال كشف آثار مرتبط با زندگی انسان‌ های دوران پارینه سنگی در سایر شهرهای این استان دور از انتظار نیست.

رضوانی با بیان اینكه دوران پارینه سنگی میانی 200 تا 28 هزار سال پیش را شامل می‌شود، افزود: شاخصه این دوره فرهنگ “موستری” و به كار گیری تكنیك “لوآ لوا” است. سرپرست هیات كاوش و باستان‌شناسی در محدوده جنوبی استان سمنان در پایان خواستار توجه بیشتر مردم استان سمنان به كویر و محوطه های باستانی این استان شد و بر حفظ محیط زیست و گونه های نادر گیاهی و جانوری تاكید كرد.

محمدتقی اعرابی

مسئول روابط عمومی و امور فرهنگی، اجتماعی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons