نوشته ها

زنگ ملی گردشگری در قزوین به صدا درآمد

ارسال شده توسط :

زنگ ملی گردشگری در قزوین به صدا درآمد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ))

به مناسبت گرامیداشت ۵ مهرماه(۲۷سپتامبر) روز جهانی جهانگردی، زنگ ملی گردشگری توسط محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در دبیرستان غیر انتفاعی پسرانه صراط به صدا درآمد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با نواختن زنگ ملی گردشگری در دبیرستان پسرانه صراط قزوین و گرامیداشت ۵ مهرماه روز جهانی جهانگردی در جمع دانش آموزان این دبیرستان گفت: در گذشته گردشگران به صورت فردی و یا با کاروان‌ به صورت جمعی به سفر رفته و در طول مسیر نیز از مواد غذایی که همراه خود داشتند تغذیه می‌ کردند، ولی امروز با تلاش ‌های بسیار این خدمات توسط فعالان حوزه گردشگری اعم از راهنمایان تور، هتلداران، مدیران رستوران‌ها، آشپزها، گارسون‌ ها، رانندگان اتوبوس و دیگر شاغلین مرتبط با این حوزه به مسافران ارائه می‌شود تا گردشگر بتواند به راحتی از امکانات تاسیسات گردشگری بهره‌ مند گردد.

حضرتی با تاکید بر اهمیت جاذبه های گردشگری ایران افزود: امروزه در دنیا صنعت گردشگری روند صعودی خود را طی می‌کند و روز به روز گسترده شده و خدمات متنوعی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهد. در گذشته جهانگردان فقط برای بازدید از بناها و آثار تاریخی یک منطقه به آن مکان سفر می‌ کردند در صورتی که امروز علاوه بر آثار تاریخی- فرهنگی، جاذبه‌های طبیعی، آداب و رسوم، غذاها، پوشش و … از مهمترین انگیزه‌های سفر گردشگران به شمار می‌آید و گردشگران هزینه‌های بسیاری برای آشنایی با جاذبه‌های گردشگری مناطق مختلف و اقامت در این مکان‌ ها متقبل می‌شوند .

وی با اشاره شعار سال ۲۰۱۵ روز جهانی جهانگردی با عنوان یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت اظهار داشت: امروز یک میلیارد یا یک پنجم جمعیت جهان در طول سال در حال مسافرت هستند و با هر گردشگر فرصت‌ های بسیار زیادی برای توسعه گردشگری مناطق مختلف ایجاد می‌شود، به همین دلیل سازمان جهانی جهانگردی در شعار امسال خود هر گردشگر را به عنوان یک فرصت معرفی کرده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در جمع دانش آموزان، آشنایی هر شهروند با آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهر محل سکونت خود را بسیار حائز اهمیت خواند و یادآور شد: قشر نوجوان و جوان باید بدانند که تکیه بر تاریخ و افتخارات ایران زمین استواری و پایداری آنها را در پی داشته و همانطور که با اعضای بدن و خانواده خود آشنایی دارند باید نسبت به تاریخ، فرهنگ و جغرافیای سرزمین‌ پهناور ایران نیز تسلط داشته و گذشته تاریخی خود را بهتر بشناسند.

این مقام مسئول دشت قزوین را یکی از نخستین حوزه‌های تمدنی جهان دانست و عنوان کرد: دشت قزوین دارای تمدنی ۹۰۰۰ ساله است و نخستین کشف‌ های بشری در فلات ایران در این سرزمین اتفاق افتاده و اولین حوزه‌های تمدنی و شهرسازی بشر در این مکان به وجود آمده که بسیار مهم است. عمر کالبدی شما دانش آموزان بین ۱۳ تا ۱۹ سال است ولی عمر معنوی شما نسبت به بستر تاریخی و جغرافیایی که در آن رشد کرده‌ اید در حقیقت ۹۰۰۰ سال است که نباید از کنار آن ساده و بی توجه بگذریم .

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با اشاره رشد روزافزون آمار گردشگران در دنیا یادآور شد: امروزه در عرصه‌های اقتصادی برای کسب بازارهای جدید و گردشگران بیشتر کشورها در حال رقابت هستند و با توانمند کردن منابع انسانی و تقویت زیر ساخت‌های گردشگری خود به نقطه ای رسیده اند که آمار گردشگران کشوری مانند ترکیه به ۵۶ میلیون نفر در سال افزایش یافته در حالی‌ که در کشور ما با افزایش ۱۲ درصدی آمار امسال تعداد گردشگران به پنج میلیون نفر رسیده و اگر ما نتوانیم در این حوزه با کشورهای جهان رقابت کنیم در حقیقت از گردونه زندگی عقب مانده ایم .

وی با عنوان شعار “هر شهروند یک راهنما” برای کشورهای در حال توسعه افزود: برای موفقیت در حوزه گردشگری باید تمام توان خود را بسیج کنیم و بخشی از توان ما در این عرصه شما جوانان هستید، هر یک از شما می‌‌توانید با شرکت در دوره‌های آموزشی تربیت راهنما و بلد محلی و آشنایی با ظرفیت‌های شهر خود فرصتی برای رونق گردشگری استان و راهنمایانی برای گردشگرانی باشید که به شهر شما سفر می‌کنند.

حضرتی در پایان گفت: امیدواریم با یاری شما جوانان و همه شهروندان به سمتی حرکت کنیم که کشور عزیزمان ایران به عنوان یکی از مقاصد بزرگ گردشگری دنیا شناخته شود و استان پرافتخار ما با داشتن پیشینه درخشان ۹۰۰۰ ساله تاریخی در گردشگری طبیعی و مردم شناسی نیز رتبه و جایگاه واقعی خود را به دست آورد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons