نوشته ها

زیارت امامزاده شاه میر حمزه(ع) برادر حضرت امام رضا و حضرت شاهچراغ علیهم السلام

ارسال شده توسط :

زیارت امامزاده شاه میر حمزه(ع) برادر حضرت امام رضا و حضرت شاهچراغ علیهم السلام

 ((گشت و گذار بهاری در فارس))

در هر گوشه و کنار فارس که قدم بگذارید آنقدر با جاذبه های مختلفی روبرو می شوید که قدم ها برای ترک این دیار سنگین تر می شود .

تنوع و تازگی جاذبه های گردشگری فارس در ابعاد تاریخی فرهنگی و مذهبی بسیار است و دیدن این همه جاذبه های گوناگون در چند روز و چند هفته میسر نیست که بسیار باید وقت گذاشت و رفت و دید .

اگر مسیر سفر تان به استان فارس از شمال استان باشد سری به شهرستان بوانات بزنید و از جاذبه های مختلف این شهرستان دیدن کنید .شهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابر کوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با     شهرستانهای ارسنجان و نیریز و از غرب با شهرستانهای پاسارگاد و خرمبید در همسایگی است. شهر سوریان در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار گرفته است .

در سفر به بوانات زیارت مرقد مطهر حضرت امامزاده شاه میر حمزه برادر بزرگوار حضرت امام رضا (ع) و حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) را به خاطر بسپارید .

بقعه شاه میر حمزه بن موسی بن جعفر(ع) از مهم ترین بناهای مذهبی استان است که در روستای بزم و ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی شهر سوریان مرکز بوانات قرار دارد و در میان مردم شهرستان به امام زاده بزم معروف است . تاریخ بنای امامزاده به دوران صفویه میرسد و بر اساس   نوشتههای متون تاریخی، معجر چوبی آن که از سه طرف منقوش و کنده کاری شده، به دستور شاه عباس ساخته شده است.

از نکات قابل توجه این بنا ، گنبدی بلند به ارتفاع حدود ۱۶ متر با کاشی کاری های فیروزه ای ، مدور و منقوش به     کتیبه های کوچک با خط کوفی بنایی میباشد که پیرامون بنا را با آن تزیین کردهاند. همچنین در محوطه این بنا ، قناتی با آب گوارا و درختان چنار کهنسالی که قدمت برخی از آن ها به بیش از چند صد سال باز میگردد وجود دارد که به این منطقه جلوه ویژه ای داده است .این بنا از آثار ثبت ملی و تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس می باشد .

شهرستان بوانات علاوه بر جاذبه های تاریخی و مذهبی ، دارای طبیعتی بکر وزیبا و تفرجگاه های طبیعی فراوانی می باشد . آب و هوای سرد و زمستانی و کوه های پر برف ؛ بهار و تابستان خنک و با صفایی را برای این شهرستان ایجاد کرده است .

چشمه پیر کَدوئیه یکی از این جاذبه هاست که در غرب روستای مزایجان و در ۴۰ کیلومتری شهر سوریان قرار گرفته است

در این مکان چشمههای جوشانی جاری است که بخش گستردهای را زیر پوشش خود قرار داده است. در نزدیکی چشمه، درختان تنومند و بزرگی است که توجه هر بینندهای را به خود جلب مینماید.

هر ساله تعداد بیشماری از گردشگران شهرستانهای مجاور، برای گذران اوقات فراغت خود به این محل سفر مینمایند، در گذشته آب این چشمه از تقدس خاصی برخوردار بوده است.

گردشگاه محمد حنفیه نیز جایی است که گردشگران علاقمند باید از آن دیدن کنند این مکان، باقیمانده بنایی آیینی از دورانهای پیش از اسلام و مورد احترام اهالی منطقه بوده و نزد مردم عامه به قدمگاه محمد حنفیه معروف است . وجود درختان سرسبز و خرم و چشمهای زیبا که از دل تخته سنگی بزرگ جاری است، این مکان را به تفرجگاهی خوش منظره و زیبا تبدیل کرده است . گردشگاه محمد حنفیه در جنوب شهر سوریان و در دامنه کوه خاتون قرار گرفته است.به گفته باستان شناسان ، قبل از اسلام، سنت هدیه دادن به الهه آب ، در میان مردم این منطقه رواج داشته است .

قبرستان تاریخی روستای قنات ابراهیم در کنار جاده اصلی سرچهان یکی از آثار ثبتی می باشد. روستای تاریخی و گردشگری شاهزاده ابوالقاسم با پیشینه ای طولانی و طبیعتی دل انگیز و سرسبز و یکی از روستاهای هدف گردشگری بخش سرچهان می باشد. ساختمان بسیار زیبای امام زاده، قبرستان تاریخی و درختان سر به فلک کشیده این روستا باعث شده است سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر از استان فارس و استانهای هم جوار از این منطقه بازدید کنند. در جوار این امام زاده محوطه سازی بسیار زیبایی برای اسکان مسافرین مهیا شده است.

از جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان بوانات نیز می توان به چهارطاقی ساسانی در روستای مُنج اشاره کرد که در بالای یک تپه در کنار رودخانه واقع شده وبعضی از کارشناسان بر این باورند که بنای یاد شده، بنایی آیینی-مذهبی بوده و به دوران ساسانی تعلق دارد. حوض آبی که در وسط بنا قرار دارد احتمالا محل تطهیر بوده است. اهالی روستای منج از این بنا به عنوان قلعه حیدربیگ یاد می کنند. این بنا در سال ۱۳۸۰ به ثبت آثار ملی و تاریخی در آمده است.

همچنین پل بزرگ سوریان بر روی رودخانه سوریان متعلق به دوره صفویه است ، که تاریخ نگاران ، تاریخ ساخت آن را نیمه های سده هفتم تا هشتم قمری می دانند .. پل بزرگ ، دارای یک دهنه ودوپایه با قوسی هشتی است که به آن جلوه ای زیبا و هنری بخشیده و مصالح به کار رفته در آن سنگ گچ ساروج ونمای آجراست . این بنا که از آثار ثبت ملی می باشد در سال ۱۳۸۴ توسط میراث فرهنگی مرمت گردیده است .

کاروانسرای برد شیرازنیز درضلع غربی شهر سوریان قرار دارداشاره کرد . این بنا قلعه ای است مستحکم و عظیم باقی مانده از دوران صفویه که البته بعضی معتقدند بنای اولیه کاروانسرا مربوط به دوره ساسانی می باشد. این بنا که در آبادی برد شیراز قراردارد درحقیقت اتراقگاه کاروان های تجاری بوده که از این مسیر به طرف شرق ایران طی طریق می کردند.

همچنین یکی از انشعابات جاده ابریشم نیز از مسیر این کاروانسرا می گذشته است. این بنا که در منطقه ای کویری واقع شده در بعضی از کتب قدیمی فارس از آن به نام عروس کویر یاد کرده اند. بنای فوق دارای ۶ برج دیده بانی با   تیرکش های متعدد و همچنین یک قسمت شاه نشین و انباری های نسبتا بزرگ و محل نگهداری احشام می باشد.     این بنا نیز از آثار ثبت ملی و تاریخی و تحت حفاظت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس می باشد .

مسجد جامع سوریان نیز از آثار باارزش تاریخی مذهبی بوانات است . بنای اصلی این مسجد به دوران ساسانیان برمی گردد و در زمان عضدالدوله دیلمی تغییر کاربری یافته و به مسجد تبدیل شده است.مسجد جامع در دوره های گوناگون به صورت عمده بازسازی و قسمتهایی به آن افزوده شده است . قسمتهای داخلی گنبد، منقوش به آیات قرآنی است که از سده ششم برجای مانده است. این بنا درمرکز شهر سوریان و بافت قدیمی شهر قرار دارد.این اثر ثبت ملی تا کنون چندین بار مرمت گردیده است .

منبر مسجد جامع سوریان در سال ۷۷۱ هـ. ق. به دستور مظفرالملک، از محل ماترک خواجه سعدبن زنگی و از چوب چنار ساخته شده است و دارای ۱۱ پله میباشد. این منبر دارای طراحی زیبا و منبتکاری بیمانندی است و هم اکنون در موزه ایران باستان تهران نگهداری میشود. .

همانطور که می دانید صنایع دستی فارس دارای شهرت و آوازه ای خاص است که در شهرستان بوانات می توان نمونه هایی از آن ها را دید . قالی ، گلیم ، تابلو فرش و خراطی از صنایع دستی شهرستان بوانات می باشد .گردو ی بوانات از محصولات مهم وپرآوازه شهرستان است وکشمش جوزقند، انگور و مویز از سوغات بوانات و آش چله ، دلمه، آش اسفندو قورمه از غذاهای محلی این منطقه است .

 

محمدکاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons