نوشته ها

زیر ساخت های گردشگری در بهشت گمشده فارس ایجاد می شود

ارسال شده توسط :

زیر ساخت های گردشگری در بهشت گمشده فارس ایجاد می شود

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس از اجرای طرح ساماندهی و ایجاد زیر ساخت های مناسب در منطقه طبیعی گردشگری بهشت گمشده خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر امیری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طرح ساماندهی بهشت گمشده با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال آغاز شده است افزود: تا کنون بیش از یک میلیارد و۶۰۰ میلیون ریال برای اجرای طرح هزینه شده است و اعتبار تخصیص یافته به این پروژه عظیم هم اینک ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال بوده است .

به گفته وی پروژه مذکور ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد . مدیرکل میراث فرهنگی فارس افزود: احداث پل بتنی در ورودی بهشت گمشده ،فاز اول راه دسترسی شامل تعریض و احداث پلهای جهت آبراهه در عرض مسیر راه، احداث پل فلزی بر روی رودخانه جهت عبور گردشگران از جمله فعالیت های است که طی سالها اخیر در منطقه صورت گرفته است .

وی در خصوص عملیات اجرای درحال انجام نیز گفت احداث سرویس بهداشتی به مساحت ۱۱۰ متر مربع با نمای سنگی با پیشرفت فیزیکی فعلی ۴۰% . سنگ فرش مسیر راه پیاده به طول ۱٫۵ کیلومتر با سنگ طبیعی و کاملا نامنظم که همخوان با طبیعت منطقه ،تکمیل فضای سبز در دو طرف مسیر پیاده رو با کاشت حدود ۴۵۰۰ اصله درخت ایجاد پارکینگ موقت در ورودی همراه با فنس کشی آبرسانی و احداث مخزن و اجرای سیستم آبیاری قطره ای جهت درختان نیز ازجمله عملیات اجرایی در حال انجام است .

دکتر امیری اضافه کرد: از آنجایی که طرح مصوب در حال اجرا با هدف بهسازی و ساماندهی منطقه و احیای فضای سبز در نظر گرفته شده است ، لذا تکمیل سنگفرش و درختکاری در طول مسیر دسترسی و احداث کمپ گردشگری جهت اسکان موقت و استراحتگاه در ابتدای ورودی مجموعه از سمت روستای مهجن آباد از اقدامات در نظر گرفته شده جهت سالهای آتی پس از تخصیص اعتبارات لازم میباشد .

بنا براین گزارش تنگ بستانک یا بهشت گمشده ، بهشت و سرزمینی همزیست با آب ، درخت و کوهستان است که در گوشه شمال غرب شیراز از توابع شهرستان مرودشت قرار گرفته و هر سال میهمانان و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به سوی خود فرا می خواند و از سال ۱۳۷۸ تاکنون با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک با بهشت گمشده شناخته می شود.

انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره ای از مناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید . در این منطقه زیبا و دیدنی آنچه به چشم می آید سبزی و زیبایی مناظر شگرف و آنچه به گوش می رسد صدای نواز شگر آب و نغمه پردازی پرندگان و آنچه احساس می شود طراوت و سرزندگی است .

بلندترین قله این منطقه کوهستانی و مرتفع ، کوه رنج به ارتفاع نزدیک به چهار هزار متر است که هیبت پر صلابت آن بر همه منطقه بهشت گمشده خود نمایی می کند .

بهشت گمشده یکی از پر باران ترین مناطق استان فارس و تأمین کننده عمده آب سد درود زن ، دریاچه های بختگان ، طشک و همچنین اراضی کشاورزی دشتهای حاصلخیز بیضا ، کامفیروز و کربال است .

لذا در راستای ارائه خدمات بهینه به گردشگران عزیز این اداره کل اقدام به مطالعه ، طراحی و ایجاد زیرساختهای گردشگری نموده که بخشی از آن در سالهای گذشته انجام و بخش دیگر در حال اجرا است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons