نوشته ها

ساماندهی بافت تاریخی روستای کلایه در منطقه الموت

ارسال شده توسط :

ساماندهی بافت تاریخی روستای کلایه در منطقه الموت

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ))

به منظور حفاظت و جلوگیری از تخریب معماری بومی و بافت تاریخی روستای کلایه در منطقه الموت غربی، بخشی از بافت این روستا توسط میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با مشارکت اهالی مرمت و ساماندهی شد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با علام این خبر گفت: روستای تاریخی کلایه در منطقه الموت غربی یکی از زیباترین روستاهای پلکانی است که به لحاظ گونه شناسی معماری بومی، دارای بافت ویژه و منحصر به فردی بوده و اصالت‎های روستایی در این منطقه حفظ شده است.

حضرتی با اشاره به ضرورت بازسازی و مقاوم سازی قسمت‎هایی از بافت تاریخی روستای کلایه اظهار داشت: در بافت روستای تاریخی کلایه مانند روستای ماسوله، همجواری واحدهای مسکونی در شیب تند روستا نمایی پلکانی را ایجاد کرده به طوری که بام یک خانه حیاط خانه دیگر است و به دلیل تکنیک‎های قدیمی و استفاده از مصالح کاهگلی در این نوع ساخت و ساز، ابنیه روستا در معرض تخریب و آسیب جدی قرار دارند که طی بررسی‌ های صورت گرفته و با توجه به لزوم حفاظت از الگوهای سنتی معماری روستاها، عملیات ساماندهی و مرمت بخش‎هایی از بافت روستای کلایه از اوایل اردیبهشت ماه سال جاری در دستور کار کارشناسان فنی این اداره قرار گرفت .

وی در خصوص مراحل پروژه ساماندهی این روستا افزود: زیر سازی و عایق‌ بندی بام‌ های بخشی از بافت کلایه جهت جلوگیری از نفوذ رطوبت و تخریب سقف با تامین هزینه از محل اعتبارات دولتی و نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با مشارکت اهالی روستا و مالکین خانه‌ها، در عملیات مرمت و ساماندهی بافت روستا انجام شده است.

این مقام مسئول همچنین از بازسازی کامل امامزاده روستای کلایه در کنار ساماندهی بافت روستا خبر داد و ابراز داشت: در حاشیه عملیات مرمتی بافت تاریخی این روستا، بازسازی کامل و ساماندهی فضای پیرامون بنای امامزاده کلایه نیز با نظارت و تامین هزینه از سوی این اداره کل در دست اجرا است.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین در پایان خاطرنشان کرد: بهترین روش در توسعه گردشگری روستاها توجه ویژه به الگوهای سنتی بافت روستا و حفاظت از اصالت منظری آنها است که امیدواریم با تامین اعتبارات لازم و اجرای اقداماتی از این دست بتوانیم گامی موثر در جهت حفظ معماری بومی و سنتی روستاها برداریم.

شایان ذکر است: این روستا به سبب برخورداری از طبیعتی بکر و دست نخورده و استفاده از الگوهای معماری سنتی در سال ۱۳۹۳ با شماره ۳۱۰۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

گفتنی است :روستای کلایه یکی از روستاهای دهستان الموت بالا است که مرکز آن زوارک است و فاصله آن تا شهر معلم کلایه ۲۸ کیلومتر و تا قزوین ۱۰۹ کیلومتر است. این روستا در میانه دره الموت جای گرفته و دارای سابقه تاریخی کهن می باشد گورستان عصر آهن چزله و بنای امامزاده نه تن و درخت کهن سال چنار روستا گواه بر قدمت بسیار بالای این روستا دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons