نوشته ها

ساماندهی دژ زیرزمینی روستای نیگ شهرستان قاینات

ارسال شده توسط :

ساماندهی دژ زیرزمینی روستای نیگ شهرستان قاینات

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

دژ زیرزمینی نیگ یکی از آثار ارزشمند و تاریخی که به عنوان مخفیگاه بشری در روستای نیگ از توابع بخش سده شهرستان قاینات، ساماندهی و بازگشایی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، عباسی رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان قاینات گفت: جلسه ساماندهی و بازگشایی دژ زیرزمینی با حضور برآبادی مسئول حوزه ی پژوهشی و بازرسی و رسیدگی به شکایات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، اسماعیلی بخشدار سده، ملاکی مسئول امور شهرستان ها و انجمن های میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، سروش کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، جوادی رییس شورای اسلامی بخش سده، رجبی محقق و پژوهشگر شهرستان، اعضای شورا و دهیار روستای نیگ در محل بخشداری سده برگزار گردید.

در ابتدای جلسه اسماعیلی بخشدار سده ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تقدیر و تشکر از میراث فرهنگی به دلیل توجه به آثار تاریخی و فرهنگی بخش سده گفت: با توجه به ارزش تاریخی و فرهنگی دژ زیرزمینی روستای نیگ و توجه به میراث های کهن بخشداری آمادگی خود را جهت ساماندهی و بازگشایی این دژ اعلام می دارد.

در ادامه عباسی رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گزارشی از آثار تاریخی و فرهنگی ثبتی و شناسایی بخش سده را عنوان نمود.

رجبی محقق و پژوهشگر شهرستان سابقه تاریخی دژ زیرزمینی را معرفی کرد و برآبادی مسئول حوزه ی پژوهشی و سروش باستان شناس اداره کل میراث فرهنگی به صورت تخصصی مراحل بازگشایی دژ را عنوان نمودند که مراحل تملک، آماده سازی، استحکام بخشی طی مدت زمان مشخصی انجام پذیرد.

در این جلسه اعضای شورا و دهیار روستای نیگ آمادگی کامل خود را جهت همکاری و مساعدت با میراث فرهنگی اعلام کردند و امید است با همت مسئولین با بازگشایی این دژ تاریخی دریچه ای از تاریخ و تمدن بشری به روی گردشگران داخلی و خارجی گشوده شود.

لازمبذکراست:دژ زیرزمینی بیش از ۴۰ فضای داخلی شامل اتاق ها، راهروها، هشتی، سالن و … می باشد که به شماره ۸۹۶۲ در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری می باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons