نوشته ها

ساماندهی و حفاظت درختان و فضای سبز مجموعه جهانی باغ تاریخی فین

ارسال شده توسط :

ساماندهی و حفاظت درختان و فضای سبز مجموعه جهانی باغ تاریخی فین

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان ))

مدیر مجموعه جهانی باغ تاریخی فین کاشان از عملیات حفاظتی فضای سبز باغ تاریخی فین، خبر داد.

به گزارش  روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، سمیه فرهادی گفت: حفاظت و نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز باغ تاریخی فین با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی انجام شد.

به گفته فرهادی: شستشوی ۳۶۵ اصله درخت سرو و ۸ اصله درخت چنار با ارتفاع حدود ۲۰ متر، خشک برداری اضطراری درختان چنار و سرو به همراه ترمیم محل های خشک برداری شده و سایر عملیات اضطراری مورد نیاز فضای سبز از اقداماتی بود که برای ساماندهی فضای سبز باغ فین انجام شد .

فرهادی افزود: شستشوی شاخ و برگ درختان، با جلوگیری از مسدود شدن روزنه های آبی و هوائی برگها که توسط ذرات آلاینده هوا و گرد و خاک پوشیده شده اند، موجب  طولانی شدن عمر درخت می گردد.

وی افزود : یکی از عناصر مهم که تاثیر بسزایی در ارائه تصویر باغ فین دارد درختان کهنسال سرو شیرازی  معروف به سرو کاشی (Cupressus sempervirens)  و همچنین تعدادی درخت چنار  هستند که در چارچوب نظم مشخصی که از هندسه شکل دهنده باغ نشات میگیرد حضور یافته اند و تأثیر عمده ای در ارائه تصویر باغ فین دارند. درختان از عناصر مهم باغ ایرانی محسوب می شوند و درختان کهنسال باغ فین در تمام دوران حیات باغ به چشم می خورند برآورد سنی درختان سرو باغ بین ۱۰۰ تا ۴۷۰ سال می باشد که این امر با توجه به شرایط اقلیمی گرم و خشک شهر کاشان قابل توجه می باشد . وجود درختان سرو در باغ به عنوان مهم ترین گونه نظام ساز باغ موجب پدید آمدن رنگ سبز تیره ای در تمام فصول در باغ می شود.

وی اضافه کرد: از بارزترین و مهمترین ویژگیهای فضای سبز باغ فین، وجود همین درختان کهنسال سرو و چنار با قدمت تاریخی و سازگار با منطقه آب و هوایی کاشان است.

باغ فین کاشان یکی از زیباترین و معروف ترین باغ های ایرانی به شمار می رود که از آن به عنوان نمونه کامل باغ سازی ایرانی یاد می کنند و جزء ۹ باغ ایرانی است که خرداد ماه ۹۰  در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons