نوشته ها

ساماندهی و مرمت بام کاخ موزه چهلستون قزوین

ارسال شده توسط :

ساماندهی و مرمت بام کاخ موزه چهلستون قزوین

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از ساماندهی و مرمت بام بنای تاریخی چهلستون قزوین خبر داد.

محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری از آثار و بناهای تاریخی گفت: آثار باستانی هر کشور بخشی از پیشینه و هویت تاریخی مردم آن کشور به ‌شمار می‌رود که با توجه به ارزش و اهمیت این آثار، تلاش جهت حفاظت، بهسازی و احیای آنها و جلوگیری از تخریب و ایجاد شرایط مطلوب امری لازم و ضروری است.

حضرتی کاخ موزه چهلستون یا عمارت کلاه فرنگی را از جمله آثار شاخص قزوین خواند و افزود: کاخ موزه چهلستون یکی از زیباترین و ارزشمندترین آثار تاریخی و تنها کوشک به جای مانده از مجموعه کاخ‌ های سلطنتی دوره شاه تهماسب صفوی در قزوین است که به لحاظ پیشینه تاریخی، نوع معماری و تزئینات به کار رفته در آن همواره از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در میان مردم شهر و گردشگران برخوردار است.

وی اظهار داشت: با توجه به افزایش آمار گردشگران و بازدیدکنندگان این بنای تاریخی، ساماندهی و بهسازی بخش‌ هایی از بنا که در معرض آسیب‌ های جدی تری قرار داشت، در دستور کار تیم فنی و کارشناسان مرمت این اداره کل قرار گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین در خصوص روند مرمت قسمت شیروانی کاخ موزه چهلستون ابراز داشت: در بام سازی عمارت کلاه فرنگی از تکنیک و روش‌های سنتی بام‌ های شیروانی و شیب‌ دار استفاده شده که در مرحله اول اجرای طرح مرمت و ساماندهی این بخش از بنا، قسمت‌های فرسوده و آسیب دیده برداشته شده و مابقی قسمت‌ها نیز ترمیم گردید. پس از زیر سازی و تعویض برخی از خرپاهای چوبی و سطوح شیروانی، ساماندهی سیمای منظری شامل همرنگ سازی سطوح مختلف آن صورت پذیرفت.

حضرتی در ادامه یادآور شد: امیدواریم با همکاری و مشارکت مردم و مسئولان ذیربط این بناهای ارزشمند حفظ و هویت و پیشینه تاریخی– فرهنگی کشور از خطر تخریب در امان مانده و غبار فراموشی به خود نگیرد.

شایان ذکر است: عمارت چهلستون یا کلاه فرنگی یکی از آثار مهم دوره صفوی در قزوین است که در سال ۱۳۳۷ با شماره ثبت ۳۸۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این بنا در وسط باغ بزرگی قرار دارد و تنها کوشک باقی مانده از مجموعه کاخ‎ های سلطنتی روزگار شاه طهماسب است. بنا ساختمانی هشت گوش به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع است که براساس نقشه یک معمار ترک در دو طبقه ساخته شده و دارای تالارها و اتاق‌ های کوچکی در هر طبقه می‌باشد و نقاشی‌ های دیواری طبقه اول نمونه‌ ای از هنر نگارگری مکتب قزوین دارای شهرت جهانی است. تالار بزرگ طبقه دوم با ارسی‌ های پنج چشمه‌ ای در چهار جهت اصلی به محوطه غلام گردش بالا می‌ پیوندد که دارای سقف بلندی از خنچه پوش است. از این بنا هم اکنون به عنوان موزه خوشنویسی قزوین استفاده می‌شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons