نوشته ها

سخن فردوسی، سخن یک ملت بود

ارسال شده توسط :

سخن فردوسی، سخن یک ملت بود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین))

آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر نامی و پرآوازه ایران با حضور محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب و دوستداران فردوسی در سالن مهندس سید محمد بهشتی در بنای تاریخی داعی برگزار گردید.

در این مراسم محمد علی حضرتی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به تاثیر فردوسی بر فرهنگ و ادب ملت ایران گفت: هیچ سخنوری در زبان فارسی به اندازه فردوسی بر فرهنگ ما و ملت‌های همجوار تاثیرگذار نبوده و نقش این شاعر حماسه سرای و پرآوازه ایرانی از همان آغاز بر هنرهای مختلف وجود داشته به طوری‌که فردوسی و شاهنامه با خوشنویسی عجین شده است.

حضرتی با ذکر عناوین شاهنامه‌های معتبر حوزه خوشنویسی اظهار داشت: حداقل سه شاهنامه معتبر در حوزه خوشنویسی به نام‌های شاهنامه بایسنقری، شاهنامه طهماسبی و شاهنامه اسماعیلی تنظیم شده که شاهنامه طهماسبی و شاهنامه اسماعیلی به وسیله هنرمندان نگارگری که در دولتخانه صفویه و زیر نظر ابراهیم میرزا نوه شاه اسماعیل و پسر سام میرزا که مسئول کتابخانه سلطنتی بود تنظیم شده است.

مدیر کل میرا ث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین شاهنامه طهماسبی را اثری بسیار ارزشمند خواند و افزود: عیار هنری شاهنامه طهماسبی بسیار بالا و برجسته است که توسط شاه طهماسب صفوی به سلطان سلیمان امپراطور عثمانی تقدیم شد و نکته‌ای که در این میان بسیار حائز اهمیت است؛ علیرغم شکاف عمیق فرهنگی و مذهبی میان عثمانی‌ها و ایرانیان، شاهنامه به عنوان یک متن حماسی تاثیرگذار در دربار شاهان عثمانی مورد توجه قرار گرفته و این علاقه به قدری زیاد بوده که هر یک از شاهان عثمانی در دربار خود یک شاهنامه خوان داشته‌اند.

وی با اشاره به شاهنامه نگارش شده توسط حمداله مستوفی تصریح کرد: بی شک نخستین مصحح شاهنامه، محقق و تاریخ نگار نامی قزوینی حمداله مستوفی است که در سال‎های پایانی قرن هفتم و سال‎های آغازین قرن هشتم همه شاهنامه‎های معتبر موجود را جمع آوری و با تصحیح تازه از آنها نگاشته و در حاشیه این شاهنامه آثار برجسته دیگرش یعنی ظفرنامه را نوشته است.

حضرتی در ادامه ابراز د اشت: نسخه‎های هنری بسیاری از شاهنامه وجود دارد و شاهنامه بهادری آخرین شاهنامه‎ با طراز هنری در حوزه خوشنویسی است که به قلم زنده یاد عماد الکتاب قزوینی نگاشته شده و به لحاظ کتابت اثر فوق العاده‌ای به شمار می‌رود. این اثر ارزشمند در دوره مظفر الدین شاه قاجار به چاپ سنگی رسیده و چاپ‌های متعددی نیز در دوره‌های دیگر از آن منتشر شده است.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به تقدیس شاهنامه در همه دوره‌های تاریخی اظهار داشت: راوندی در کتاب راحت الصدور که در سال ۵۹۹ و قرن ششم هجری به نگارش در آمده در مدح شاهنامه می‎گوید: شاهنامه، شاه نامه‎ها و سر دفتر کتاب‎هاست که با توجه به فضای فرهنگی ایرانی ستیزی و غلبه ترکان سلجوقی در قرن ششم، تقدیس شاهنامه بسیار قابل توجه است.

وی در خصوص اهمیت شاهنامه نگاری در فرهنگ ایرانی یادآور شد: شاهنامه نگاری یعنی نگارگری بر مبنای داستان‌های شاهنامه که از ۳۰ تا ۴۰ سال پس از درگذشت فردوسی آغاز شد و در حوزه سفالگری در موزه‎های مختلف کاسه‎ها و ظروفی وجود دارد که داستان‌های حماسی شاهنامه را به تصویر کشیده اند و نظیر این آثار نیز در حوزه های دیگر هنری مانند نقاشی و فرش نیز به چشم می‎خورد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در پایان تصریح کرد: فردوسی در روزگار خود قدر ندیده اما چون سخن وی سخن یک ملت بود در مرزهای جغرافیایی زمان خودش محسور نماند و به شرق و غرب عالم گسترش یافت.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons