نوشته ها

سروهای کهنسال نوغاب پسکوه قاین در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

سروهای کهنسال نوغاب پسکوه قاین در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

پرونده پیشنهاد ثبت سروهای کهنسال نوغاب پسکوه قاین در جلسه کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۸/۲/۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار گردید تایید و در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل در این خصوص گفت: در فاصله ۵/۱ کیلومتری از مرکز روستای نوغاب پسکوه سه سرو کهنسال بسیار زیبا وجود دارد که از فاصله دور قابل مشاهده اند. این درختان در شکل ظاهری سالم بنظر رسیده و کاملا” شاداب هستند.

وی افزود: مردم در گذشته علاوه بر برگزاری مراسم مذهبی خاص در پای این درختان، هر هفته چهارشنبه ها به این منطقه می آمدند و نذری می پختند همچنین ایام عزاداری ماه محرم از شاخه و برگ های این درختان جهت بستن عَلَم استفاده می کردند.

ملکوتی ادامه داد: وجود ۲ امامزاده در روستاهای مجاور روستای نوغاب پسکوه باعث شده در طول سال به ویژه در ماه های محرم و صفر، فصل تابستان و تعطیلات نوروز این روستا پذیرای کاروان های سیاحتی و زیارتی از مسافران و گردشگران باشد که این افراد پس از زیارت امامزاده ها در حسینیه روستای نوغاب پسکوه اسکان می یابند و برای دیدن درختان سرو به این منطقه سفر می کنند.

وی گفت: این درختان کهنسال به لحاظ وضعیت ظاهری کاملا” شاداب و سبز می باشد و تاج پوشش زیبای آنها به همراه قطور بودن تنه و وجود فضای باز در اطراف آن موجب شده است تا از جاده دسترسی قابل مشاهده باشند.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons