نوشته ها

سرپرست پايگاه ميراث فرهنگي توس معرفي شد

ارسال شده توسط :

سرپرست پايگاه ميراث فرهنگي توس معرفي شد

  ((مراسم معارفه سرپرست پايگاه ميراث فرهنگي توس با حضور مدير))

 مراسم معارفه سرپرست پايگاه ميراث فرهنگي توس با حضور مدير كل پايگاه هاي ميراث جهاني در اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي برگزار شد.  به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، در اين نشست، فرهاد عزیزی مدیر کل پایگاه های میراث جهانی سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با اشاره به اهميت فردوسي و توس گفت: تلاش ها براي توسعه توس بايد بيش از پيش انجام شود و وضعيت بصري اين منطقه مهم بايد ساماندهي شود. وي گفت: ايجاد اين پايگاه در منطقه تاريخي توس مي تواند به توسعه اين منطقه و نيز حفظ ميراث فرهنگي در منطقه تاريخي توس كمك فراواني كند. عزيزي افزود: برنامه ريزي ها در منطقه تاريخي توس بايد به گونه اي باشد كه مردم نيز منتفع شوند. رجبعلي لباف خانيكي مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه وجود حرم مطهر امام رضا(ع) و آرامگاه فردوسي دو مكان مهم در مشهد مقدس هستند كه نقش مهمي در جذب گردشگر و زائر دارند و از اين دو مكان مهم و ارزشمند به عنوان قطب هاي فرهنگي و مذهبي در مشهد ياد مي شود.

وي گفت: اهميت منطقه توس و آرامگاه فردوسي به گونه اي است كه بايد نگاه ها به اين منطقه با ديگر مناطق تفاوت جدي داشته باشد و برنامه ريزي هاي ي كه براي توس انجام مي شود از اهميت ويژه اي برخوردار است.  لباف خانيكي افزود: خبرهاي خوبي از توس به زودي منتشر خواهد شد و منطقه تاريخي توس به زودي متحول خواهد شد. وي با اشاره به برخي از رعايت نكردن قوانين ميراث فرهنگي در اطراف آرامگاه فردوسي در سال هاي گذشته ادامه داد: با انجام يك سري برنامه ريزي ها موفق به رفع اين نواقص در اطراف آرامگاه فردوسي شديم به گونه اي كه در حال حاضر كتابخانه و مركز اسناد در آرامگاه فردوسي راه اندازي شده است و اطراف آرامگاه از بهينه سازي شده است.

   وي ادامه داد:  سه كتاب نگارش شده در سال جاري در جشنواره انتخاب كتاب سال خراسان به عنوان كتب برتر انتخاب شدند كه همگي مرتبط با توس مي باشند. لباف خاطر نشان كرد: راه اندازي اين پايگاه مي تواند به افزايش تحقيق و پژوهش در منطقه تاريخي توس و نيز حفاظت از بناها و مجموعه هاي فرهنگي اطراف توس مانند مكان منسوب به آرامگاه امام محمد غزالي، بناي هارونيه و … كمك كند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons