نوشته ها

سفر به آباده ، مهد هنر منبت و گیوه جهان

ارسال شده توسط :

سفر به آباده ، مهد هنر منبت و گیوه جهان

(( جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان آباده ))

قلعه ایزد خواست : اولین بنای طبقاتی جهان

نخستین اثر تاریخی که در هنگام ورود به استان فارس از سوی اصفهان میتوان دید، قلعه قدیمی ایزد خواست است که شباهت زیادی به ارگ بم کرمان دارد . این قلعه بر فراز صخره بزرگی قرار دارد و داخل آن خانههای بسیار کوچک با کوچههای بسیار تنگ و باریک دیده میشود. این بنای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است.

یکی از ویژگی های خاص این قلعه ، امنیت چشمگیر آن است که به دلیل خندق عمیق اطراف ، یکی از دست نیافتنی ترین بناهای عهد باستان برای غارتگران و دشمنان بوده است.

آتشکده قلعه ایزد خواست ، اولین آتشکده ای در ایران است که پس از ورود اسلام به ایران به مسجد تبدیل شده است .

گفتنی است این قلعه باستانی ، به لحاظ قدمت ، اولین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت ، دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم می باشد . 

  کاروانسرای ایزد خواست :

این کاروانسرا در جنوب شهر ایزد خواست و در نزدیکی قلعه ایزد خواست قرار دارد و در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است . بنا شامل یک حیاط مربع شکل در وسط و تعدادی حجره و اتاق در اطراف می باشد .  این کاروانسرا با مساحتی حدود ۴۰۰۰ متر مربع ، از نظر معماری و زیبائی و استحکام بخشی و همچنین وسعت، یکی از کاروانسراهای نمونه در نوع خود می باشد . این بنا در سال های اخیر نیز توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته است .

عمارت کلاه فرنگی:

این عمارت بسیار زیبا  که از آثار دوران قاجاریه است دارای نقشه تقریبا دایره ای بوده که درمیان باغچه ای کوچک واقع شده است. این عمارت یک طبقه با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع ، دارای چهار در ورودی و پنجره های بلند بوده و بر روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قراردارد .

 تیمچه صرافیان:

این بنای آجری از آثار دوران قاجاریه بوده و در بازار قدیمی آباده قرار دارد . این بنای دو طبقه در چهار سو دارای عمارت و دارای حیاطی مستطیل شکل در وسط می باشد . تیمچه صرافیان دارای ۳۶ حجره است که حجره های طبقه پایین مغازه و در طبقه بالا به عنوان مهمانپذیر مورد استفاده بوده است . درب ورودی تیمچه از جنس چوب است که حاشیه و چهار چوب آن به طرز زیبائی منبت کاری شده و طاق ورودی آن نیز در دو طرف دارای مقرنس های زیبای گچی است . این بنای منحصر به فرد در سال های اخیر به طور مستمر توسط میراث فرهنگی فارس مورد مرمت قرار گرفته و هم اکنون به بازارچه صنایع دستی تغییر کاربری داده است .

قصر بهرام گور:

در سمت راست مسیر شیراز به آباده در بخش سورمق مجموعه ای شبیه به یک تپه خاکی دیده می شود که به قصر بهرام گور مشهور است. این بنا که هم اکنون فروریخته دارای آثار دیوارهایی با خشت هایی مکعبی است

 سد ساسانی ایزد خواست : اولین سد قوسی جهان

سد قدیمی ایزد خواست که به سد سر بند نیز معروف است ، نخستین نمونه سد قوسی در ایران و جهان می باشد که در ۷ کیلومتری شهر ایزد خواست در تنگه ای موسوم به گلوگاه که کم عرض ترین برش رودخانه بوده قرار دارد . این سد در دوران ساسانیان بر روی رودخانه ایزد خواست بنا شده است.

  کاروانسرای خانخوره :

نقشه این کاروانسرا هشت ضلعی است و یکی از سه نمونه کاروانسرای منحصر به فرد ایران به شمار می رود. مصالح آن از سنگ، گل و گچ میباشد. این کاروانسرا در فاصله ۶۰ کیلومتری جاده آباده- شیراز قرار دارد.

سایر جاذبه های دیدنی شهرستان آباده :

دشت لاله های واژگون واقع در منطقه خسرو شیرین  ( اثر طبیعی ثبت ملی ) ،  باغات فیروزی ، شور چشمه و شیرین چشمه ، پارک جنگلی شهید فرهمند و تفرجگاه روستای بیدک از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان آباده است .

صنایع دستی شهرستان آباده :

یکی از صنایع دستی منحصر به فرد در این شهرستان ، منبت کاری است که شهرت جهانی دارد و جزء آثار ثبتی معنوی منطقه ای میراث فرهنگی می باشد .

گیوه های آباده نیز در نهایت ظرافت و استحکام و دقت تهیه و در نوع خود بی نظیر است.

خاتم ، خراطی و قالی نیز از دیگر صنایع دستی آباده  می باشد .

 سوغات معروف آباده ، سفید آب یا روشور است که نوعی لایه بردار طبیعی پوست بدن بر پایه چربی حیوانی است که به طور سنّتی در ایران معمولاً به شکل قرص های سفید رنگ است و هنگام استحمام به کار گرفته می‌شود.

گفتنی است ، شهرستان آباده با وسعت ۷۵۰۰ کیلومتر مربع و با مرکزیت شهر آباده ، از شهرهای فرهنگی و سیاحتی شمال استان فارس است. از نظر آب و هوایی ، جزء شهرستان های سردسیر و معتدل استان محسوب می شود و این موضوع نیز در ساختار معماری و سنتی و لباس های محلی این منطقه نیز نقش مؤثری داشته است .

 به استناد کاوش های باستان شناسی ، سکونت در محدوده فعلی آباده به هزاره اول قبل از میلاد باز می گردد اما توسعه و ترقی آن تقریبا از زمانی که کریم خان زند، شیراز را پایتخت ایران کرد شروع شد. این شهرستان از شرق به شهرستان یزد، از جنوب به شهرستان خرم بید، از غرب به شهرستان اقلید و شهر سمیرم و از شمال به استان اصفهان متصل است. فاصله مرکز شهرستان تا شیراز ۲۷۱ کیلومتر است .

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons