نوشته ها

سفر به کازرون ، پایتخت ساسانیان در ۱۷۰۰ سال قبل

ارسال شده توسط :

سفر به کازرون ، پایتخت ساسانیان در ۱۷۰۰ سال قبل

شهرستان کازرون از شهرستان های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان فراشبند، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان ممسنی و از شرق به شهرستان شیراز محدود می باشد.

این شهرستان با مرکزیت شهر کازرون، دارای ۴۰۶۰ کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز ۱۵۴ کیلومتر است. این شهرستان منطقه ای است کوهستانی که دشت کازرون و دریاچه پریشان حد فاصل دو رشته کوه آن واقع شده است .

شهرستان کازرون علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای یک جلوه طبیعی خاص می باشد. دریاچه پریشان آن که مأمن انواع آبزیان و پرندگان مهاجر است. طبیعت اطراف رودخانه شاپور و نرگس زارهای بی نظیر فامور وجره، باغ های فراوان انواع مرکبات، پرتغال، نارنگی، لیموترش، لیموشیرین آن در کنار خرما و رطب، این شهرستان را به منطقه ای زیبا جهت گردشگری تبدیل نموده است.

اماکن دیدنی:

مجموعه تاریخی بیشاپور- غار شاپور- بقعه شیخ امین الدین- شیخ ابو اسحاق- روستای تاریخی دوان- شهر باستانی سر مشهد- آتشکده گره- تالاب پریشان- منطقه حفاظت شده دشت برم نرگس زارهای کازرون- تفرجگاه سراب اردشیر- تفرجگاه سراب دختران- چشمه آب نقره ای بوشیگان- امام زاده سید حسین- امام زاده سید محمد نوربخش. جاذبه های گردشگری شهرستان کازرون

  تنگ چوگان:

تنگ معروف چوگان در دره شمالی شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد. به نظر میرسد این تنگه به مناسبت بازی چوگان که از متداولترین بازیهای شاهنشاهان ساسانی بوده، به این نام نامیده شده است. رودخانه شاپور از میان این تنگه میگذرد. در سمت راست این رودخانه و بر سینه کوه، چهار نقش برجسته و در سمت چپ دو نقش برجسته از دوران ساسانی برجای مانده است.

نقشها بیانگر پیروزی های امپراطوران ساسانی میباشد. دو نقش سمت راست تنگه و نقش اول سمت چپ، بیانگر پیروزی شاپور اول ساسانی بر امپراطوران روم است. سه نقش دیگر به ترتیب پیروزی بهرام دوم بر یاغیان عرب، تاجگذاری بهرام اول و پیروزی شاپور دوم بر مخالفانش را نشان میدهد.

  شهر باستانی بیشاپور:

شهر باستانی بیشاپور در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب کازرون و در حاشیه رودخانه شاپور قرار گرفته است و به دوران ساسانیان بازمیگردد. این شهر به دستور شاپور اول ساسانی، دومین پادشاه سلسله ساسانیان ساخته شده و تاریخ ساخت آن بر پایه سنگنبشته پهلوی ستونهای یادبود، مربوط به سال ۲۶۲ میلادی است. گستردگی این شهر حدود ۲۰۰ هکتار برآورد شده است. این شهر دربرگیرنده بناهای مذهبی و حکومتی بوده است که از مهمترین آنها میتوان به معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزاییک، کاخ والرین، مسجد و مدرسه علوم دینی، استودانهای ساسانی، آتشکده بیشاپور و مسجد جامع بیشاپور اشاره کرد. 

  معبد آناهیتا:

این پرستشگاه به «آناهیتا» فرشته پاسدار آب تعلق داشته و محلی برای نیایش آب بوده است. آناهیتا الهه آبهای زیرزمینی و نماد زایش و زیبایی بوده است.

  قلعه دختر:

قلعه دختر در شمالی ترین قسمت شهر بیشاپور و بر فراز کوه شاپور قرار گرفته است. این قلعه وظیفه نگهبانی از شهر را بر عهده داشته است.

  غار و تندیس شاپور اول:

در ۶ کیلومتری شمال شهر بیشاپور(شهرستان کازرون. استان فارس)، در سمت چپ و در ارتفاع ۸۰۰ متری بر سینه کوه شمالی، غار نسبتاً بزرگی وجود دارد که به دلیل وجود تندیس سنگی شاپور اول ساسانی درون آن به این نام معروف شده است. در ابتدای غار، تندیس عظیم شاپور اول، به ارتفاع ۷ متر، عرض شانه ۲ متر و وزن تقریبی ۳۰ تن قرار گرفته است. این اثر که از شاهکارهای هنر ساسانی میباشد از ستون سنگی تراشیده شده و بزرگترین تندیس سنگی ایران باستان است.

 نقش برجسته بهرام دوم و سنگنبشته پهلوی آن:

این نقش برجسته یکی از مهمترین آثار دوران ساسانی میباشد و در روستای سر مشهد و ۷۳ کیلومتری کازرون قرار گرفته است. در بالای این نقشبرجسته، بزرگترین سنگنبشته ساسانی (۲۰/۵×۷۰/۲) توسط موبد بزرگ ساسانی «کرتیر» نوشته شده که دربرگیرنده مطالب سه سنگنبشته معروف نقش رستم، کعبه زرتشت و نقش رجب بوده و شامل نبشتههای دینی میباشد.

  روستای تاریخی دوسیران:

در مسیر جاده شیراز به قائمیه و نرسیده به شهر قائمیه، یکی از زیباترین روستاهای کازرون با بافتی تاریخی و بیمانند وجود دارد. روستای تاریخی دوسیران دارای پیشینهای کهن بوده و وجه تسمیه آن به معنی دوستداران ایران میباشد.

  خانقاه علیا یا آرامگاه شیخ امینالدین بلیانی:

شیخ امینالدین از عارفان و مشایخ سده هشتم هجری و ممدوح خواجه حافظ شیرازی و خواجوی کرمانی بوده است. آرامگاه وی در شمال شهر کازرون و در کنار کوه قرار دارد.

  دریاچه پریشان (فامور):

این دریاچه که به زبان محلی «پیرشون» نامیده میشود در فاصله ۱۵ کیلومتری شرق شهر کازرون قرار گرفته است و ۲۶۳ کیلومتر مربع گستردگی دارد. آب این دریاچه از صدها چشمه کوچک و بزرگ مناطق دشت ارژن و دشت فامور تامین میشود.

  نرگسزارهای کازرون:

پیرامون کازرون سرشار از گلهای نرگس و نرگسزارهای گوناگون و فراوان است. گلهای نرگس کازرون از طروات و مرغوبیت خاصی برخوردارند و از میان آنها «نرگس شهلا» به دلیل داشتن زیبایی و بوی ویژه، شهره است. بخش اعظم نرگسزارهای ۶۵ هکتاری کازرون در مناطق «گره»، «بلبک»، «سرمشهد» و «فامور» که همگی در بخش جره و بالاده هستند و همچنین در «نرگس خشت» در بخش خشت و کنارتخته قرار دارند. نرگسزارهای حوضه شهرستان کازرون از اوایل دی ماه به گل مینشینند و تا نیمههای بهمن ماه حدوداً به مدت ۴۵ روز گلدهی آنها به درازا میانجامد.

چهار طاقی بالاده:

این بنای زیبا و عظیم مربوط به زمان ساسانی می باشد که در بخش جره و بالاده و در فاصله ۵۰ کیلومتری از کازرون به طرف جاده کازرون به فراشبند واقع گردیده است. این چهار طاقی بیرون شهر بالاده در جانب شمالی

امام زاده سید حسین (ع):

بنای این امام زاده در فاصله ۲۲ کیلومتری کازرون و در فاصله ۲ کیلومتری شهر تاریخی بیشاپور واقع شده است. امام زاده سید حسین از نوادگان امام چهارم زین العابدین (ع) است که بنا بر نقل مورخان در جریان ولایتعهدی امام رضا (ع) که به همراه عده زیادی از علویان قصد  طوس را داشتند بدست حاکم فارس قتلق به شهادت رسید. در کنار مرقد این بزرگوار چشمه ایی بزرگ و زیبا بنام سراب اردشیر قرار دارد که به همین علت باغهای وسیع و چشم اندازهای زیبایی بوجود آمده است و هر ساله میزبان هزاران هزار نفر زائر از مناطق جنوبی کشور مثل خوزستان و بوشهر می باشد.

بازار کازرون:

کازرون از زمانهای دور یکی از پررونق صنعتی بوده و به تبع رشد اقتصادی دارای بازاری به پانصد متر بوده است. معماری این بازار فرم معماری بازارهای ایرانی و متأثر از محیط شهر کازرون نیز بوده است. قدمت این بازار به دوره صفویه باز می گرددو متأسفانه بخش های مختلف این بازار امروزه کارکرد اصلی خود را از دست داده است

موزه مردم شناسی کازرون:

 در یکی از قدیمی ترین دبیرستانهای شهر کازرون به نام شاپور واقع در خیابان شریعتی راه اندازی گردیده است. ساختمان این موزه متعلق به ۱۳۱۶ ه.ش براساس نقشه ی کاروانسراهای قدیمی طراحی و ساخته شده است. اشیائ این موزه شامل کلیه ابزار و ادوات مرتبط با زندگی مردم- اشیاء سنگی، انواع هاون، اشیاء فلزی، ظروف غذاخوری، سفال، ابزارآلات مورد استفاده مردم در دوره های تاریخی، تندیس هنرمندان صنایع دستی، انواع صنایع دستی، هنرهای سنتی کازرون، ابزار و ادوات کشاورزی و درب های قدیمی است.

موزه ساسانی بیشاپور:

موزه تخصصی ساسانی بیشاپور، در مجموعه تاریخی بیشاپور و در ۲۳ کیلومتری غرب شهر فعلی کازرون قرار گرفته است. فکر ایجادموزه ای تخصصی که در برگیرنده اشیاء تاریخی و کشف شده از مجموعه تاریخی بیشاپور باشد، از مدتها قبل باعث شد که اداره کل میراث فرهنگی استان در فکر احداث موزه ای در خور و شایسته برای شهرستان کازرون باشد. این موزه در برگیرنده اشیاء سفالی، کتیبه، انواع مهر انواع سکه و…   می باشد. 

موزه مردم شناسی دوان:

ساختمان این موزه و حمام قدیمی در روستای دوان یکی از بناهای تاریخی ثبت شده شهرستان کازرون متعلق به دوره قاجار می باشد که پس از مرمت و به کمک خیرین محلی به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. این موزه در برگیرنده تمام اشیاء تاریخی، انواع سنگ، اشیاء و لوازم مرتبط با زندگی اهالی روستای دوان بوده است. روستای دوان در ۹ کیلومتری شهر فعلی کازرون واقع شده است.

موزه سنگ کازرون:

این موزه در بقعه شیخ امین الدین تبلیانی که یکی از بناهای شاخص قرن ۸ هجری کازرون است، راه اندازی گردیده است. در این موزه به دلیل تخصصی بودن تمام اشیاء سنگی شامل انواع سنگ قبر از قرن ۳ هجری به بعد، انواع پایه ستون، انواع هاون، سنگاب، ابزار و ادوات سنگی مورد استفاده مردم نگه داری می گردد.

موزه سنگ کازرون در ضلع شمالی شهر کازرون در کنار بولوار امین الدین واقع شده است.

کازرون منطقه شاپور:

مجموعه تاریخی بیشابور، غار شاپور کازرون: بقعه شیخ امین الدین، شیخ ابواسحاق، تالاب پریشان، ۱۵ کیلومتری شرق کازرون، امام زاده سید محمد نور بخش روستای دوان: روستای تاریخ دوان روستای سر مشهد: شهر باستانی سر مشهد بخش کوه مره: منطقه حفاظت شده دشت برم بخش گره بالا: نرگس زارهای کازرون بخش مرکزی شاپور، روستای سید حسین: تفرجگاه سراب اردشیر دهستان شاپور: تفرجگاه سراب دختران منطقه بوشیگان دیلمی: چشمه آب نقرهای بوشیگان روستای سید حسین: امام زاده سید حسین منطقه شاپور: تنگ چوگان سوغات: مسقطی کازرون-یوخه-ترشی گلک و کورک-غذاهای محلی: آش اخورک-ل ل ک-آش لم ریک-دوای زیر تو-خشکک نشاسته-آش کارده

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons