نوشته ها

سفر نماینده کمیته ارزیابی یونسکو به فردوس جهت ثبت جهانی قنات بلده

ارسال شده توسط :

سفر نماینده کمیته ارزیابی یونسکو به فردوس جهت ثبت جهانی قنات بلده

 ((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

نماینده کمیته ارزیابی یونسکو روزهای ۲۵ تا ۲۷ شهریور ماه جاری برای ارزیابی نهایی قنات بلده جهت ثبت در میراث جهانی به فردوس سفر می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در این راستا جلسه ای با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان، فرماندار و مسئولین مربوطه به منظور هماهنگی نهاد های ذیربط جهت ارزیابی نهایی ثبت جهانی قنات بلده و در راستای تکمیل پرونده ثبت جهانی آن در محل فرمانداری شهرستان فردوس برگزار گردید

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی تون و قنات بلده گفت: یا مائوچی نماینده کمیته ارزیابی یونسکو که به تنهایی برای بررسی آخرین مرحله ثبت جهانی قنات بلده به فردوس می آید درصورتی که پرونده را تایید کند این اثر تاریخی خرداد ماه سال آینده در جلسه ای که در سازمان یونسکو برگزار خواهد شد و رسما به آثار میراث جهانی می پیوندد.

اقدس کرم پور تاکید کرد: باید وضعیت بهداشتی مسیرهای منتهی به قنات بلده بررسی و به صورتی مطلوب باشد تا روزی که نماینده یونسکو از نزدیک منطقه را بازدید میکند مشکلی پیش نیاید.

وی افزود: تابلوهای راهنما به دو زبان زنده دنیا و ۱۰ ایستگاه گردشگری که اطلاعاتی به گردشگر می دهد نیز آماده است و ضروری است تابلوهای جهت نمای شهری و روستایی توسط اداره راه و شهرسازی در مسیر قنات نصب شود.

وی با بیان اینکه قنات بلده به لحاظ عرصه و حریم مشکلی ندارد خاطرنشان کرد: در اتاق پایش کلیه اقداماتی که در خصوص قنات بلده انجام شده بررسی و جمع بندی شده است تا در اختیار نماینده یونسکو قرار گیرد

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان نیز با اشاره به اینکه ثبت جهانی یک اثر میتواند ثمرات مثبت زیادی را در کارنامه فرهنگی کشور داشته باشد تاکید کرد: با ثبت جهانی قنات بلده ، شهرستان فردوس به زبانهای مختلف دنیا معرفی که ثمرات آنرا بعدا خواهیم دید.

رمضانی خاطرنشان کرد :با ثبت این اثر چنانچه خدشه ای به قنات بلده برسد مثل اینست که زیانی به اهرام ثلاثه مصر ویا دیوار چین که اثرهای جهانی است رسیده است .

وی ادامه داد :گردشگرانی هستند که فقط از آثار ثبت جهانی بازدید میکنند و ثبت این اثر توان مضاعفی به استان در حوزه گردشگری خواهد داد.

وی تاکید کرد با توجه امکانات محدود سازمان میراث فرهنگی همه دستگاههای اجرایی شهرستان با تمام توان باید تلاش کنند تا زمینه آماده سازی هر چه بیشتر قنات بلده برای ثبت فراهم شود.

شهردار باغ شهر اسلامیه نیز با بیان اینکه با تصویب شورای اسلامی شهر این شهرداری ۳ میلیارد ریال جهت بهسازی مسیر بلده اختصاص داده شده گفت : به محض آماده شدن طرح مبلغ اختصاص یافته در جهت بهسازی مسیر قنات هزینه خواهد شد .

مطلبی پور از آمادگی شهرداری اسلامیه در جهت نظافت مسیر و هر گونه همکاری دیگر خبر داد.

در ادامه این جلسه نماینده گان و مدیران دستگاههایی اجرایی شهرستان از آمادگی دستگاه مطبوع خویش با تمام توان جهت همکاری در جهت ثبت این اثر تاریخی در میراث جهانی خبر دادند

فرماندار فردوس گفت: با توجه به اهمیت گردشگری در کشورهای دیگر متاسفانه کمتر به این موضوع در ایران توجه شده است

رجبی مقدم اضافه کرد :گردشگران خارجی به دیدن کویر و آثار و بناهای تاریخی رغبت زیادی نشان می دهند که خوشبختانه این پتانسیل در شهرستان زیاد است .

وی خطاب به مدیران گفت همه دستگاههای اجرایی موظف به همکاری با میراث فرهنگی هستند تا مراحل نهایی کار با موفقیت به پایان برسد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons