نوشته ها

سلطانی فر در اختتامیه هشتمین گردهمایی راهنمایان گردشگری

ارسال شده توسط :

سلطانی فر در اختتامیه هشتمین گردهمایی راهنمایان گردشگری

((سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور))

بیمه راهنمایان به عنوان یکی از احكام پیشنهادی برنامه ششم ارائه شده است

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور با بیان اینكه زیبای های ایران از طریق افراد دلسوز و علاقه مندی به نام راهنمایان گردشگری به گردشگران منتقل می شود گفت: پیگیری موضوعات مهم مربوط به راهنمایان گردشگری از جمله بیمه راهنمایان یکی از مهمترین موضوعاتی است كه از طریق این سازمان پیگیری می شود و بیمه راهنمایان به عنوان یكی از احكام پیشنهادی در تنظیم برنامه ششم توسعه ارائه شده است. به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دکتر مسعود سلطانی فر پیش از ظهر امروز با بیان این مطلب در مراسم اختتامیه هشتمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر كشور كه از 28 بهمن لغایت اول اسفندماه 93 به میزبانی مشهد مقدس برگزار شد گفت: جاذبه های گردشگری و زیبایی های ایران توسط راهنمایان گردشگری كه افرادی علاقه مند و دلسوز هستند به گردشگران معرفی می شوند بر همین اساس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمایت از راهنمایان را در برنامه های خود دارد به این منظور پیگیری موضوع بیمه راهنمایان گردشگری نیز در این سازمان هستیم. وی افزود: البته بخشی از این موضوع با صحبت هایی كه با وزیر رفاه، كار و تعاون صورت گرفته رفع شده و به دنبال این هستیم كه در برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه ویژه ای شود و بر همین اساس موضوع بیمه راهنمایان به عنوان یكی از احكام پیشنهادی در تنظیم برنامه ششم توسعه ارائه شده است. وی در این مراسم و در ابتدای صحبت های خود با ابراز خرسندی از حضور در مشهد مقدس و شرکت در مراسم اختتامیه هشتمین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر كشور گفت: انتخاب ایران به عنوان میزبان راهنمایان گردشگری سراسر دنیا در سال 2017 میلادی را تبریک می گویم و این اطمینان را می دهم كه در ایران میزبانی با شكوهی از این مراسم مهم و جهانی داشته باشیم. وی ادامه داد: امروزه صنعت گردشگری نقش بسیار مهمی در گسترش تعاملات فرهنگی بین ملت ها، اشتغالزایی و تامین معیشت دارد و در آمد صنعت گردشگری در ردیف چهارم قرار دارد و اولین منبع درآمد برای كشور های توسعه یافته به حساب می آید.

 

روند رو به رشد گردشگری ایران

وی گفت: آقای طالب ریفاعی دبیر كل سازمان جهانی جهانگردی در سفر اخیر خود به ایران و در بازدید از شهرهای تهران و مشهد به موضوع توسعه گردشگری در ایران اذعان كرد و در مراسم افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران در گزارشی كه به حاضران و شرکت كنندگان در این همایش ارائه كرد به موضوع توسعه گردشگری در ایران تاكید كرد. وی در ادامه صحبت های خود با بیان اینكه توجه به صنعت گردشگری باید بیش از پیش توجه شود گفت: در سال 2014 میلادی از هر 7 شغل یك شغل در دنیا مستقیما با گردشگری در ارتباط است و در حال حاضر درآمد ارزی بسیار از كشور ها ازجمله آمریكا، انگلیس، آلمان، تركیه و … از طریق گردشگری و جذب توریست است. وی گفت: پیشرفت های بسیاری از كشور های مختلف دنیا از محل گردشگری است و بر همین اساس باید بیش از پیش به این موضع در ایران بها بدهیم چرا كه در كنار جاذبه های گردشگری ایران، نگارهای تاریخی و آثار كهن و میراث فرهنگی ایران زمین می تواند عامل بسیار مهمی در جذب گردشگر و توسعه توریسم باشد. وی ادامه داد: ایران در مسیر برخورد تمدن های شرق به غرب واقع است و از جایگاه ویژه ای در گردشگری برخوردار است و از تخت جمشید گرفته تا میدان نقش جهان اصفهان و از چغازنبیل تا سلطانیه زنجان و نیز از غرب كشور تا حرم مطهر رضوی و كاشی كاری های بسیار زیبای مسجد گوهر شاد همه و همه زیبایی ها و جاذبه هایی هستند كه می توانند در جذب گردشگر و نیز توسعه گردشگری در ایران موثر باشند.

 

تراز گردشگری مثبت می شود

معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان میراث، صنایع‌ دستی و گردشگری کشور در ادامه گفت: در حال حاضر تراز گردشگری در کشور ما پایین‌تر از تراز گردشگری کشورهای دیگر است كه تلاش داریم این تراز گردشگری را مثبت كنیم. وی افزود: در سال گذشته حدود 8/4 میلیون گردشگری ورودی به کشور داشتیم در حالی كه 7 میلیون نفر نیز به خارج کشور مسافرت کردند که با توجه به ظرفیت‌ های عظیم گردشگری در حوزه‌ های مختلف ایران این تراز باید رو به افزایش باشد. وی با اشاره به دو چشم ‌انداز برنامه ششم و هفتم برای رسیدن به سند چشم‌ انداز 20 ساله گردشگری ادامه داد: بر اساس یك برنامه ریزی به دنبال هدف گذاری كشور های مختلف هستیم كه یكی از این كشور ها چین است و بررسی های انجام شده نشان می دهد كه در چین سالانه حدود 100 میلیون نفر به خارج کشور سفر می‌کنند که اگر بتوانیم یک میلیون نفر آنها را جذب کنیم اتفاقات خوبی را برای صنعت گردشگری شاهد خواهیم بود. معاون رئیس‌ جمهور گفت: با این حال باید در امر راهنمایان گردشگر که نقش بسیار زیادی را در توسعه صنعت گردشگری دارند، تغییرات و تحولات زیادی را شاهد باشیم که از جمله آن می‌توان به روز بودن و فراگیری زبان های مختلف اشاره کرد. سلطانی‌ فر اذعان داشت:‌ تمام تلاش مان را به ‌کار خواهیم برد که تا سال 2017 ایران مقصد گردشگران خارجی خواهد بود اتفاقات خوبی را در عرصه ‌های مختلف گردشگری کشور را شاهد باشیم. وی صنعت گردشگری را ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه بخش‌ های مختلف اقتصادی کشور دانست و یادآور شد: کشورهای مختلف نظیر آمریکا، اسپانیا، انگلیس، تایلند استفاده‌ های زیادی را از ظرفیت‌ های گردشگری خود می‌کنند؛ به‌ طور مثال جزیره ماکائو که تنها یک سوم جزیره کیش ما وسعت دارد سالانه با پذیرایی از 29 میلیون گردشگر خارجی 90 درصد درآمد ارزی خود را به‌ دست می‌آورد. وی همچنین با اشاره به کشورهای حوزه خلیج فارس و همجوار ایران یادآور شد: ترکیه نیز سالانه پذیرای 40 میلیون گردشگر خارجی با ارزیابی 40 تا 50 میلیارد دلار است که در همین راستا کشور ما نیز می‌تواند از این موضوع الگوبرداری کند.

 

رویکرد مدبرانه دولت یازدهم در جذب توریست

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تحولات صورت گرفته در حوزه گردشگری در دولت یازدهم افزود: رویکرد مدبرانه و سازنده دولت یازدهم باعث حمایت از گردشگری کشور و تقویت این بخش شده است و این امیدواری به وجود آمده كه ورود گردشگران خارجی به ایران افزایش یابد. سلطانی فر ادامه داد: در حال حاضر هفت هزار راهنمای رسمی و شناخته شده در زمینه گردشگری در سطح کشور فعالیت دارند كه در این چارچوب تربیت و تقویت راهنمایان متخصص به ویژه برای گردشگران غیرانگلیسی زبان از جمله گردشگران چینی و روسی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. سلطانی فر همچنین به بازنویسی آیین نامه نظارت بر فعالیت راهنمایان گردشگری اشاره و بیان کرد: این آیین نامه مصوب سال 1354 است كه اصلاحات آن و به روز رسانی آغاز شده و در حال حاضر برای تائید نهایی در اختیار کمیسیون اجتماعی هیات دولت است و به زودی ابلاغ می شود. وی در خصوص تامین امنیت کامل گردشگران خارجی نیز گفت: آیین نامه ارتقا امنیت نیز در نشست شورای امنیت کشور به تصویب رسیده و تمام دستگاههای انتظامی، اطلاعاتی و نظامی موظف شده اند امنیت گردشگران خارجی را در سراسر ایران تامین کنند.

 

ساخت 400 هتل 4و5 ستاره در ایران

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه کمبود اماکن اقامتی مناسب را از مشکلات بخش گردشگری ذکر و بیان کرد: از هزار و 100 هتل فعال در سطح کشور تنها 130 هتل چهار یا پنج ستاره بوده و مناسب برای اسکان گردشگران خارجی است. وی افزود: اگر بخواهیم تا سال 1404 به رقم 20 میلیون گردشگر خارجی برسیم باید شمار هتلهای چهار و پنج ستاره در سطح کشور به 400 هتل افزایش یابد. سلطانی فر همچنین وی به راه اندازی پورتال جامع گردشگری ایران اشاره و بیان کرد: در این پورتال حدود 300 جاذبه گردشگری به سه زبان معرفی شده و تا شش ماه آینده در این چارچوب معرفی جاذبه های گردشگری ایران به 9 زبان زنده دنیا صورت می گیرد. رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین تاکید کرد: همه تورها و مجموعه های فعال در کار گردشگری در سراسر کشور موظف هستند از راهنمایان رسمی و معتبر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استفاده کنند و اگر خلاف این امر رخ دهد سازمان برخورد قانونی می کند. گفتنی است در پایان صحبت های معاون رئیس جمهور از تعدادی از راهنمایان گردشگری و نیز فعالان بخش های مختلف حوزه گردشگری توسط مسعود سلطانی فر تجلیل به عمل آمد.

 

 

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons