نوشته ها

سند هویتی چشمه سراب سیاه فارس، در میراث ملی ثبت شد

ارسال شده توسط :

سند هویتی چشمه  سراب سیاه  فارس، در میراث ملی ثبت شد

((گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس خبر از ثبت اثر فرهنگی ، تاریخی  کتیبه پهلوی سراب سیاه در فهرست آثار ملی ایران داد . مصیب امیری گفت: این کتیبه ی متعلق به دوره ساسانی در  نزدیکی روستای سراب سیاه شهرستان رستم در پای چشمه سراب سیاه قرار دارد که پس از طی مراحل قانونی لازم به شماره 31119 مورخ 26/6/93 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس امیری افزود : این اثر مربوط به دوره ساسانی است و وجه تسمیه آن به دلیل وجود چشمه پر آبی که باعث بوجود آمدن مردابی با نی زارها و خاک تیره شده است بوده و به گفته برخی نیز به دلیل وجود آسیاب در کنار این چشمه بوده که از سر آسیاب به سراب سیاه تغییر پیدا کرده است. این مقام مسوول گفت کتیبه سراب سیاه توسط کارشناسان باستان شناس و زبانهای باستان در سال 1390شناسایی و بخش هایی از آن  مورد ترجمه قرار گرفت .

وی با بیان این که کتیبه پهلوی سراب سیاه و مانند اغلب کتیبه های دوره  ساسانی در پای چشمه آبی جوشان و در محل گذر حک شده است گفت :کتیبه در9 سطر و به خط پهلوی ساسانی حک شده است و از آنجائی که بخشهایی از کتیبه هنوز خوانده نشده است از مضمون کامل آن بی اطلاع هستیم . دکتر امیری به دیگر اهداف حک کتیبه در کنار این چشمه اشاره کرد وگفت : همجواری منطقه رستم و ممسنی به شهر ساسانی بیشاپور و در مسیر ارتباطی به خوزستان و بین النهرین می تواند به عنوان فرضیه ای احتمالی بر انتخاب محل حک این کتیبه بر سر این مسیر ارتباطی و بر سرچشمه آب در این منطقه باشد و وجود کتیبه در کنار سرچشمه سراب سیاه  علاوه بر اطلاع رسانی به اهالی منطقه ، امکان رویءآن به رهگذران و مسافران را نیز فراهم می نموده است. به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس کتیبه پهلوی در ابعاد110در100 سانتی متر مربع با فاصله 1.5 متری از سطح آب حک شده است. هر چند مسلما  در گذشته این چشمه در سطحی بالاتر و نزدیکتر به کتیبه بوده است.. این کتیبه در سال 1390 توسط دکتر فرنگیس درویشی زبان شناس و فضل ا… خالویی باستان شناس شناسایی ومورد مطالعه قرار گرفت .

چشمه سراب سیاه یکی از مهمترین سرچشمه های آب رودخانه تنگ شیو رستم بوده و پس از پیوستن به رودخانه فهلیان در انتهای خاک ممسنی و رستم تشکیل رودخانه معروف زهره را می دهد. این چشمه جوشان باعث بوجود آمدن یکی از حاصلخیزترین دشتهای استان فارس با برکه بسیار بزرگ با دبی آب بالا و  با نی زارهای گسترده و رودخانه ای پرآب به نام تنگ شیو شده است.

محمدکاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons