نوشته ها

سه کتیبه سنگی به میراث فرهنگی شهرستان خواف اهداء شد

ارسال شده توسط :

سه کتیبه سنگی به میراث فرهنگی شهرستان خواف اهداء شد

((میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان خراسان رضوی))

مدیر میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری شهرستان خواف گفت: سه کتیبه سنگی توسط دهیاری سیجاوند شهرستان خواف به میراث فرهنگی این شهرستان اهدء شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شهرستان خراسان رضوی، محمود با عقیده با اعلام این خبر افزود: این کتیبه ها شامل سه سنگ قبر می باشد که اندازه هر کدام یک متر وهشتاد سانتی متر می باشد.

وی افزود: روی هر کدام از این کتیبه ها به طرز چشمگیری با نقوش گیاهی تزیین شده و این سه کتیبه در مراسمی به صورت رسمی به میراث فرهنگی شهرستان خواف اهداء شد.

با عقیده افزود: مستند سازی وقرائت کتیبه های این آثار بعد از انجام اقدامات اولیه از جمله زدودن رسوبات ومرمت موضعی انجام خواهد گرفت.

وی در ادامه گفت: روستای سیجاوند در فاصله ۴۵کیلومتری جاده خواف به رشتخوار واقع شده که در روزگاران قدیم و دوران اشکانی و ساسانی از شهرهای مهم علمی و صنعتی منطقه به نام سیراوند به شمار می رفته که بعدها تغییر نام داده و به « سجاوند » تبدیل گردیده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر این روستا دارای ۵ اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی از جمله مجموعه شکرریز وآب انبار سیجاوند می باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons