نوشته ها

شب شعر گویش محلی استان در باغ و عمارت جهانی اکبریه برگزارشد

ارسال شده توسط :

شب شعر گویش محلی استان در باغ و عمارت جهانی اکبریه برگزارشد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

شب گذشته «۳ خردادماه ۹۴» شب شعر گویش محلی استان به مناسبت اعیاد شعبانیه، سالروز فتح خرمشهر و هفته میراث فرهنگی در مجموعه جهانی باغ اکبریه بیرجند با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن شعر آیینی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در این مراسم که با استقبال چشمگیر مردم همراه بود، ۱۵ شاعر از بیرجند، فردوس، سرایان، نهبندان، سربیشه، قاین و طبس سروده های خود را با گویش محلی قرائت کردندکه این شعرا با توجه به ملاک های مورد نظر برای شرکت در این محفل ادبی معرفی شده و بر این اساس برای هر شهرستان سهمیه ای در نظر گرفته شده بود.

لازم بذکر است: این محفل ادبی با حضور شعرای استان در همه رده های سنی به ویژه شعرایی که اشعارشان را به گویش محلی می سرایند مانند «سعید عندلیب»، «ربانی» و… برگزار شد و از کلیه شاعران که اشعار خود را قرائت کردند و از جمله شاعر پیشکسوت استان «غلامحسین یوسفی» متخلص به «ناقوس» و همچنین حسین رفیعی مدیر عامل کانون هنرمندان استان به خاطر تلاش های موثر و بی شائبه آنان در این عرصه تقدیر شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و سالروز فتح خرمشهر به نقش بارز شعر در جامعه اشاره کرد و گفت: زبان شاعران زبان گویای ملت است.

حسن رمضانی بر حفظ گویش محلی تاکید کرد و گفت: باید این گویش شیرین معرفی و به نسل آینده و کودکانمان منتقل شود.

وی در ادامه به مناسبت هفته میراث فرهنگی به اقدامات و موفقیت های میراث فرهنگی استان در سال گذشته از جمله برتری موزه های اکبریه، مقام اول استان در ثبت میراث طبیعی، ثبت ۲۲ پرونده آثار طبیعی استان در فهرست آثار ملی، افزایش ۱۰۰ درصدی حضور گردشگران خارجی و … اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز گفت: قلم شیوا و رسای هنرمندان همیشه حرمت خون شهدای گرانقدر را پاسداری کرده و می کند و این پاسداری از ارزش ها همچنان ادامه خواهد داشت.

احمد محبی افزود: شاعران متعهد، نخبگان جامعه ایران اسلامی هستند و نقش بی بدیلی در ترویج فرهنگ و گفتمان دفاع مقدس و پایداری مقاومت ایفا می‌کنند و این سرمایه های بزرگ باید برای همیشه در جامعه بماند و بالنده شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons