نوشته ها

شماره ثبت نخلستان دهسلم در فهرست میراث طبیعی- ملی اعلام شد

ارسال شده توسط :

شماره ثبت نخلستان دهسلم در فهرست میراث طبیعی- ملی اعلام شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی))

نخلستان دهسلم به شماره ۳۱۲ و در مورخ ۸/۲/۹۵ در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل در این خصوص گفت: در حدود ۴۰۰ هکتار زیر کشت خرماست. بنابراین زندگی ده سلمی ها مستقیماً به خرما و درخت آن مربوط می شود. شاخه های آن تیرانداز سقف خانه ها و یا سوخت زمستانیشان، برگهای بافته شده آن سبد و جارو و حصیر و زیرانداز، الیاف تابید شده آن طناب و میوه آن قوت روزانه شان است.

ملکوتی افزود: در پرونده معرفی این اثر طبیعی کم نظیر، انواع مختلف خرما، چگونگی کاشت نخل و برداشت خرما، نظام آبیاری نخلستان، تولیدات دستی مرتبط با درخت نخل و… معرفی شدند.

وی ادامه داد: این نخلستان با قدمت حدود ۲۰۰ سال که چون نگینی سبز در دل بیابان می درخشد در روستای دهسلم به عنوان مقر پایگاه بیابان لوت و مهمترین گذرگاه به بیابان قرار داشته و همواره گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. نخلستان به جهت تنوع زیستی، گردشگری و جهانی حایز اهمیت است.

ملکوتی بیان داشت: طبق قانون، پس از ثبت یک اثر طبیعی، همه نهادها، ارگان ها و مردم باید در جهت حفظ و نگهداری آن بکوشند در این میان مانند همیشه نقش مردم در این امر مهم، اساسی و قابل توجه است به گونه ای که حافظان اصلی آثار طبیعی، دوستداران میراث کهن و میراث طبیعی کشور خواهند بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons