نوشته ها

شماره ثبت چشمه دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی اعلام شد

ارسال شده توسط :

شماره ثبت چشمه دیگ رستم طبس در فهرست میراث طبیعی- ملی اعلام شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی ))

چشمه دیگ رستم طبس به شماره ۳۲۶ و در مورخ ۲۳/۳/۹۵ در فهرست آثار طبیعی- ملی ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل در این خصوص گفت: چشمه رستم یکی از چشمه های  معدنی مشهور در جنوب خراسان جنوبی است که به «دیگ رستم» شهرت دارد.

وی افزود: در باور مردم محل، در حفره ای لابلای سنگهای آتشفشانی زیر صخره های سنگی صدای قل قل آب انسان را به یاد دیگ در حال جوش می اندازد. دیگ رستم چشمه ای است که در اطراف محل جوشش آن و مسیری که آب به طرف پائین طی می کند همه به رنگ زرد است که دلیل آن وجود گوگرد در این چشمه است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی اداره کل میراث فرهنگی استان بیان داشت: حرارت آب چشمه بسیار بالا و در محل خود چشمه در آستانه جوشیدن است. پس از طی حدود ۲۰۰ متر آب به داخل استخری هدایت می شود. طی این مسیر، آب کمی از گرمای خود را از دست می دهد و در محل استخر حرارت آن به حدی است که می توان در داخل آب شنا کرد. به علت حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی استفاده می شود.

ملکوتی گفت: در نزدیکی این چشمه و در داخل کویر، منطقه وسیعی پوشیده از سنگهای آتشفشانی وجود دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است. قدمت این چشمه مربوط به دوره نئوژن می باشد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons