نوشته ها

شماری از دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان:برج شیشه ای از منطقه باستانی چال خندق منتقل شود

ارسال شده توسط :

شماری از دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان:برج شیشه ای از منطقه باستانی چال خندق منتقل شود

((میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان))

شماری از دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان با حضور در منطقه چال خندق، خواستار انتقال برج شیشه ای از این منطقه باستانی شدند.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، شماری از اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان با حضور در مقابل چال خندق(دژ چرمنه) خواستار ساماندهی این منطقه شدند.

این افراد با امضای بنری که در مقابل برج شیشه ای نصب شده بود، اعلام کردند: این محوطه تاریخی همان دژ چرمنه است که در شاهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده است.

در ادامه آمده است: ما دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان از مسئولان به خصوص شهرداری تقاضا داریم تا این برج شیشه ای و سازه فلزی ناهمگون که سالهاست در محوطه تاریخی نصب شده است را از این مکان منتقل تا حریم این محوطه باستانی که نماد و نشانه فرهنگ و تمدن مردم این دیار است آزاد شود و این تپه باستانی در معرض دید عموم قرار گیرد.

اعضای انجمن دوستداران میراث فرهنگی و طبیعی سمنان از اداره میراث فرهنگی نیز تقاضا کردند برای روشن شدن زوایای پنهان این محوطه، هر چه سریعتر کار کاوش و باستان شناسی در این تپه را آغاز کند.

“محمدکاظم شربتدار”شهردار سمنان نیز با حضور در بین اعضای این انجمن، قول های مساعدی در رابطه با ساماندهی منطقه، نصب تابلوی معرفی و جمع آوری و انتقال برج شیشه ای داد.

اعضای انجمن در ادامه از برج چهل دختر و موزه حیات وحش سمنان بازدید کردند.

مرمت و نظافت مستمر برج چهل دختر با همکاری شهرداری و سازمان بهسازی و نوسازی بافت و انتقال مجموعه موزه حیات وحش با همکاری شهرداری و سازمان دانش آموزی به مکان مناسب‌تر از دیگر تصمیمات اتخاذ شده پس از بازدید اعضای این انجمن و شهردار سمنان بود.

بر اساس کاوش‌های اخیر، ابزار سنگی دوره فراپارینه سنگی (۱۵ تا ۲۰ هزار سال پیش) در منطقه “چال خندق” سمنان کشف شده است.

اینمنطقه به دلیل حفر خندق در آن در دوره اسلامی، به عنوان “چال خندق” معروف شده است.

بر اساس اطلاعات موجود، بنای شیشه ای ساخته شده در منطقه چال خندق، قرار بوده به عنوان مرکز فرهنگی کاربرد داشته باشد اما سالهاست که ساخت آن نیمه تمام رها شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons