نوشته ها

شناسایی ۲۵۰ خانه تاریخی در معرض خطر تخریب در گلستان

ارسال شده توسط :

شناسایی ۲۵۰ خانه تاریخی در معرض خطر تخریب در گلستان

(( میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان گلستان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری گلستان گفت: میراث فرهنگی استان گلستان تاکنون ۲۵۰ خانه تاریخی در معرض خطر در بافت تاریخی گرگان را شناسایی و برای آن‌ها پرونده تشکیل داده است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در مراسم روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی در خانه تاریخی کبیر در بافت تاریخی گرگان، اظهار کرد: در اولین فرصت از ظرفیت دستگاه‌ها به منظور چاره‌ اندیشی و مشخص شدن تدبیر لازم برای مرمت اضطراری ۲۵ بنای تاریخی در گرگان بهره می ‌بریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گلستان همچنین از اراده و تصمیم جدی استان برای احیاء بخشی از دیوار دفاعی گرگان خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری بخشی از این دیوار با سرمایه‌ گذار استانی احیاء می‌شود و میراث فرهنگی آماده دریافت پیشنهاد و ایده ‌های صاحب ‌نظران در این حوزه است.

 وی با تأکید بر اینکه این تصمیم باید پیش‌ تر از این گرفته می‌شد و دستگاه‌های اجرایی منسجم در مسیر حفظ و احیاء بافت تاریخی گرگان گام بر می‌داشتند، اضافه کرد: بافت تاریخی گرگان شناسنامه میراث گلستان است که زنده ‌بودن و پویایی آن در کشور سرآمد است و یکی از با ارزش‌ ترین ظرفیت‌های میراثی گلستان در بافت تاریخی زنده و پویای گرگان که زندگی در آن جریان دارد، نهفته است.

وی افزود: تاکنون گام‌های بسیاری برای بافت تاریخی گرگان از سوی دستگاه‌های مختلف برداشته ‌شده اما هر یک از این دستگاه‌ها راه خود را رفته و میراث فرهنگی راه خودش را می ‌رفت و هم‌ اکنون تلاش داریم در راه انسجام گام برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری گلستان ادامه داد: هم‌ اکنون مقرر شده با نگاه منسجم و برنامه ‌ریزی مدون دستگاه‌های اجرایی دیگر نیز وظیفه ‌مندی میراث را داشته و بیشتر از گذشته بافت تاریخی گرگان مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

شهردار گرگان نیز در این مراسم گفت: کارهای خوبی در بافت تاریخی انجام شده، اما با توجه به پراکندگی کارها، نتوانسته آنطور که باید خود را به خوبی نشان دهد و در تلاش هستیم با هماهنگی بین ادارات متولی بتوانیم برنامه های منسجم احیاء بافت را انجام دهیم.

حسین صادقلو افزود: استان ها و بافت های دیگر شهرها، خیلی دیرتر از گرگان به ثبت رسیده اند، اما امروز در امور مرمت، احیاء و نگهداری از گرگان جلوتر هستند، اما با کمی انسجام بخشی و برنامه ریزی مدون می توان در مسیر کارها و پیشرفت قرار گرفت.

وی یادآور شد: شهرداری در این مسیر به همراه شورای شهر، برای آنچه به گرگان هویت بخشی می کند، آماده همکاری است.

بافت تاریخی گرگان، سومین بافت با ارزش و دارای سبک معماری پس از یزد و اصفهان است و وسیع ترین بافت تاریخی شمال ایران می باشد. وسعت این بخش از بافت گرگان نزدیک به ۱۵۰ هکتار و معادل پنج درصد از مساحت قانونی شهر است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons