نوشته ها

صنایع دستی پیشانی فرهنگی خراسان شمالی

ارسال شده توسط :

صنایع دستی پیشانی فرهنگی خراسان شمالی

((میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی))

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: صنایع دستی خراسان شمالی پیشانی فرهنگی استان است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ محمد سویدانلویی در آیین افتتاحیه نمایشگاه صنایع دستی و اقوامی ایرانی در شهرستان بجنورد با اعلام این خبر گفت: نشانه های فرهنگی در استان خراسان شمالی به ۸هزار سال قبل بر می گردد. و صنایع دستی استان میراث تلاش ها و تفکرات بزرگان در گذشته های دور است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همچنین به صنایع دستی به عنوان تلفیقی از حافظه و خلاقیت اشاره داشت و افزود: قابلیت های زیادی در حوزه صنایع دستی وجود دارد و در حال پیگیری برای ایجاد بازارچه ها و فروشگاه های صنایع دستی در تمامی شهرستان ها هستیم.

وی یکی از عمده ترین مشکلات صنایع دستی را فروش و عدم بازار مناسب ذکر کرد و گفت: آموزش صنایع دستی از اولویت های برنامه این اداره کل در حوزه صنایع دستی است و با توجه به اینکه صنایع دستی بیشترین کاربرد آن تزیین منازل است امیدواریم بتوانیم بسته بندیها و تولیدات خوبی را به جهانیان معرفی کنیم.

رییس سازمان صنعت و معدن نیز در این مراسم به عدم جایگاه مناسب جهت افتتاح مراسم در نمایشگاه اشاره کرد و گفت امیدواریم بزودی با تدابیری که اختصاص یافته این مشکل مرتفع شود.

معاون صنایع دستی استان نیز با اشاره به ۳اثر دارای مهر اصالت گفت چاروق ،گلیم و سفره کردی از جمله آثاری هستند که مهر اصالت یونسکو دریافت کردند و۲۳ اثر نیز دارای نشان ملی مهر اصالت هستند

وی ابراز امیدواری کرد بزودی شاهد ثبت آثار بیشتری در فهرست یونسکو باشیم.

گفتنی است نمایشگاه صنایع دستی و اقوام ایرانی به مناسبت هفته صنایع دستی از ۱۸ خرداد لغایت ۲۲ خرداد کار خود را آغاز کرده و در این نمایشگاه ۱۷رشته صنایع دستی در قالب ۲۲غرفه انواع دستبافت های داری ،رودوزی سنتی ،چاروق و سفره کردی و.. به نمایش گذاشته می شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons