نوشته ها

صنعت مسگری در خراسان شمالی احیا شد

ارسال شده توسط :

صنعت مسگری در خراسان شمالی احیا شد

((میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی))

صنعت مسگری خراسان شمالی؛ این هنر ماندگار و بی بدیل ،با اعتباری بالغ بر۵۰۰میلیون ریال از محل کمک های بلا عوض به همت اداره کل میراث فرهنگی استان احیا و باز زنده سازی شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، محمد سویدانلویی در آیین افتتاحیه این ۴کارگاه گفت: در راستای احیاء و باز زنده سازی رشته ی مسگری تجهیزات و مواد اولیه کارگاه های مسگری با استفاده از منابع کمک های بلا عوض با اعتباری بالغ بر ۵۰۰میلیون ریال به این کارگاه ها اهدا شد.

وی با تاکید بر خرید کالای ایرانی و توجه به هنرمندان صنایع دستی اظهار داشت: ۱۸رشته تاکنون احیا شده است که سایر رشته ها پس از مشخص شدن اعتبارات در طی امسال معرفی می شوند.

سویدانلویی برگزاری دوره های آموزشی، فراهم کردن زمینه فروش هر چه بیشتر صنایع دستی و همچنین کاربردی شدن تولیدات را از راهکارهای حفظ و احیای صنایع دستی بومی استان عنوان کرد و افزود: هر چیزی که در معرض خطر باشد و استقبالی از آن نشود در زمره آثار در حال منسوخ و یا منسوخ شده قرار می گیرد و پوستین دوزی، دباغی و کلنگری به خودی خود از چرخه خارج شده اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: جایگزین کردن کالاهای تولید شده توسط هنرمندان بومی هر استان به جای کالاهای لوکس خارجی گام موثری در حفظ و احیای رشته های مختلف صنایع دستی است.

وی تعداد رشته های صنایع دستی فعال در استان را ۶۱ رشته عنوان کرد و افزود: این رشته ها در گروه های دست بافته های داری، نساجی سنتی ،چرم ، دوزی سنتی ،چوب و حصیر ،سفال و سرامیک و… جای می گیرد.

علی عابدی معاون صنایع دستی نیز افزود: با توجه به استقبال مردم در استفاده از ظروف مسی، ساخت این ظروف را در دستور کار قرار دادیم تا با بهره گیری و حمایت ویژه از صنعتگران و استاد کاران، به نقطه ای در سال جاری برسیم که دست به تولید بزنیم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons