نوشته ها

ضرورت برنامه ریزی جهت بهره مندی از قابلیت های تاریخی و گردشگری گمیشان

ارسال شده توسط :

ضرورت برنامه ریزی جهت بهره مندی از قابلیت های تاریخی و گردشگری گمیشان

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: شهرستان گمیشان از ظرفیت های تاریخی و طبیعی ارزشمندی برخوردار است و جهت بهره مندی از این قابلیت ها برنامه ریزی های لازم صورت می گیرد.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی این اداره کل، ابراهیم کریمی در نشست مشترک با فرماندار و شهردار گمیشان و بازدید از بافت تاریخی این شهرستان افزود: گمیشان ظرفیت های بسیار بالایی برای جذب گردشگران دارد ولی هنوز از این ظرفیت ها بهره برداری مطلوب نشده است.

وی با اشاره به بافت ارزشمند و تاریخی گمیشان اذعان داشت: گرگان وگمیشان از شهرهای تاریخی استان می باشند و در این میان گمیشان کمرنگ تر دیده شده و بنا داریم با کسب اعتبارات بیشتر برای این شهرستان نسبت به ساماندهی بافت ارزشمند آن اقدام کنیم.

کریمی در ادامه بر همکاری مشارکتی شهرداری در تملک بناهای تاریخی این شهرستان و حفظ بناهای تاریخی تاکید داشت و افزود: شهرداری می تواند در سال یک یا دو بنای ارزشمند تاریخی را تملک نموده و دراختیار میراث قرار دهد و پس از بازسازی این بناها توسط میراث فرهنگی، بناها مجددا دراختیار شهرداری قرار گیرد.

وی همچنین در خصوص ایجاد بازارچه صنایع دستی در این شهرستان تصریح نمود: با توجه به ساحلی بودن این شهرستان و ضرورت ایجاد بازارچه ساحلی صنایع دستی، شهرداری می تواند با واگذاری زمین در راستای ایجاد این بازارچه یاری رسان باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی گلستان خاطر نشان کرد: این اداره کل آمادگی دارد تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال در خصوص راه اندازی خانه صنایع دستی شهر گمیشان هزینه کند.

وی اظهار امیدواری کرد: درآینده نزدیک از ظرفیت های مطلوب این شهرستان بهره مندی مناسب صورت گرفته و شاهد رونق صنعت گردشگری در این شهرستان باشیم.

در ادامه این نشست فرماندار شهرستان گمیشان بر پیگیری نقاط پیشنهادی ایجاد بازارچه صنایع دستی و موزه صید و صیادی اشاره داشت و افزود: احیای انجمن های میراث فرهنگی در این شهرستان صورت گرفته و در خصوص ساماندهی سواحل نیز امادگی وجود دارد تا به صورت مشارکتی با میراث فرهنگی اقدام شود.

وی در پایان ظرفیت خانه های تاریخی گمیشان را جهت بهره مندی به عنوان خانه مسافر در راستای جذب گردشگر مطلوب عنوان کرد.

گفتنی است، برای مرمت خانه های قدیمی و تاریخی سعید نژاد، حاجی محمد خوزینی، ار از محمد خوزینی و سید نژاد ۱۷۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص داده شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons