نوشته ها

طرح جامع گردشگری خراسان رضوی ظرف یک ماه تعیین تکلیف می شود

ارسال شده توسط :

طرح جامع گردشگری خراسان رضوی ظرف یک ماه تعیین تکلیف می شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی))

کارگروه گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در حالی پیش از ظهر امروز در استانداری خراسان رضوی با حضور تمامی اعضاء این کمیسیون و به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی برگزار شد که در این کارگروه موضوع تعیین تکلیف طرح جامع گردشگری استان به تصویب اعضاء جلسه رسید و مقرر شد این طرح ظرف یک ماه آینده تعیین تکلیف شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمد مقدوری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه با اشاره به ضرورت و اهمیت تعیین تکلیف و اجرای طرح جامع گردشگری استان گفت: یکی از مهمترین اقداماتی که باید در استان پیگیری و اجرا شود موضوع طرح جامع گردشگری است که علی رغم پیگیری های فراوان در سال های گذشته هم چنان بلاتکلیف است.

وی در این جلسه با تاکید بر اهمیت اجرای این طرح پیشنهاد داد طرح جامع گردشگری استان ظرف یک ماه آینده تعیین تکلیف و در کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان درخصوص چگونگی اجرای آن تصمیم گیری شود که این پیشنهاد معاون عمرانی و امور هماهنگی استانداری خراسان رضوی به تصویب اعضاء این کارگروه رسید.

وی در بخشی از صحبت های خود گفت: این طرح بعد از تعیین تکلیف، با تعیین مشاور به مرحله اجرا باید برسد و با چشم اندازی روشن اجرا شود.

مقدوری در صحبت های خود به جاذبه های بی نظیر گردشگری و آثار تاریخی بی بدیل در ایران و خصوصا استان خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: این همه ظرفیت موجود در استان ما را بر آن می دارد تا طرح جامع گردشگری استان هرچه سریعتر آماده شود.

در این جلسه هم چنین حسین زارع صفت مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در سخنانی با اشاره به آغاز موج دوم سفرهای تابستانی به مشهد مقدس بعد از تعطیلات عید فطر گفت: در همین ارتباط تمهیدات لازم اندیشیده شده و بازرسی و بازدید از تاسیسات گردشگری آغاز یافته و با جدیت ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ۱۷۰۰ واحد تاسیسات گردشگری در استان خراسان رضوی وجود دارد افزود: در این میان ۱۲۰۰ واحد اقامتی در استان داریم که نظارت بر این واحدها در دستور کار این اداره کل و اتحادیه مربوطه قرار دارد.

زارع صفت گفت: در حال حاضر تعداد تخت های هتلی در استان ۹۶ هزار تخت است با این حال ظرفیت اقامت در استان هر شب ۲۵۰ هزار نفر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی هم چنین با بیان اینکه با رشد نسبی ورود گردشگر و زائر به استان روبه رو هستیم افزود: در ۱۵ روز اول ماه جاری ۱۱۷ هزار گردشگر تنها از طریق مرز هوایی وارد استان شدند که درصد بالایی از این گردشگران را نیز گردشگران خارجی تشکیل می دهد.

زارع صفت در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه پیش بینی می کنیم در موج دوم سفرهای تابستانی شاهد فزایش ورودگردشگران وزائران به استان باشم اضافه کرد: پیش بنی ما این است که در موج دوم سفرهای تابستانی ۴ میلیون گردشگر به مشهد مقدس سفر می کنند.

وی به ظرفیت های استان خراسان رضوی در حوزه های گوناگون گردشگری اشاره کرد و گفت: علاوه بر گردشگری زیارت، جاذبه های بی نظیر تاریخی و نیز طبیعت زیبای استان باعث شده تا گردشگری در محورهای دیگر نیز در استان مورد توجه قرار گیرد.

وی هم چنین به موضوع سهم صنعت گردشگری در اشتغال اشاره کرد و گفت: بیش از ۴۰ هزار نفر در صنعت گردشگری استان و ۷۰ هزار نفر نیز در حوزه اقتصاد گردشگری در استان خراسان رضوی فعال هستند.

وی خاطر نشان کرد: درتوسعه گردشگری توجه به مباحث نرم افرازی در اولویت می باشد ضمن اینکه در حوزه سخت افزار و مباحث زیر ساخت ها نیز نیازمند اقدامات بیشتری می باشیم که با کمک دولت و حضور قدرتمند بخش خصوصی اهداف مد نظر قابل تحقق است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons