نوشته ها

طرح ملی نوروزگاه در گلستان آغاز شد

ارسال شده توسط :

طرح ملی نوروزگاه در گلستان آغاز شد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

طرح ملی نوروزگاه در شهرستان بندر ترکمن استان گلستان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: در قالب طرح ملی نوروزگاه رسوم، سنن و آداب استان گلستان که به فراموشی سپرده ‌شده‌ یا کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود احیاء می‌شود.

ابراهیم کریمی در ادامه افزود: در همین راستا ۳ شهرستان ، مراوه تپه، گنبد کاووس و بندر ترکمن میزبان این طرح هستند و امروز این طرح در بندر ترکمن افتتاح شد.

وی خاطر نشان کرد: طرح ملی نوروزگاه با افتتاح نمایشگاه صنایع دستی، اجرای رقص خنجر و مسابقات کشتی سنتی گورش در پارک بوستان شهرستان بندر ترکمن آغاز به کار کرد و نمایشگاه صنایع دستی بندر ترکمن با ۳۰ غرفه صنایع دستی و وسایل سفره هفت سین شامل گل و سبزه در معرض دید عموم قرار گرفت.

کریمی اذعان داشت: این نمایشگاه تا روز ۲۸ اسفند در شهرستان بندر ترکمن برقرار است.

نوروز بزرگترین پرونده چند ملیتی ثبت‌ شده در یونسکو در حوزه فرهنگی است که ۱۲ کشور در این پرونده حضور دارند و نوروزگاه یک رویداد فرهنگی است که جزئی از مجموعه آئین‌ ها جشن نوروزی و محلی برای ارائه فرهنگ نوروز است، در این رویداد غذاها و خوراک های آئینی مانند سمنو، بازی‌ های محلی، موسیقی و رسم و رسومات مانند سفره نوروزی همراه با اطلاعات آن ارائه می‌شود.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons