نوشته ها

طرح گردشگری آشوراده آماده تقدیم به هیات دولت استمعاون گردشگری کشور

ارسال شده توسط :

طرح گردشگری آشوراده آماده تقدیم به هیات دولت استمعاون گردشگری کشور

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ))

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور توسعه صنعت گردشگری را از راهبردهای اصلی نظام و دولت دانست و گفت: برای تحقق این راهبرد همه باید کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مرتضی رحمانی موحد در همایش ‘گلستان مقصد گردشگری’ که در گنبد کاووس برگزار شد، اظهار داشت: امروز صنعت گردشگری کشور پا به دوران شکوفایی خود گذاشته زیرا شاخص های تحول و شکوفایی را دارد.

وی، وجود قوانین، اسناد بالا دستی از جمله سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب، سند چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه را از مهمترین ابزارها برای توسعه صنعت گردشگری کشور اعلام کرد و گفت: با وجود این ابزارها و تنوع کم نظیر جاذبه های گردشگری، طبیعی، تاریخی و فرهنگی باید به شکوفایی صنعت گردشگری امیدوار بود.

رحمانی موحد، رونق و توسعه گردشگری را در توسعه اقتصادی کشور بسیار تاثیرگذار دانست و اضافه کرد: در سیاست های ابلاغی رهبری به رشد هشت درصدی اقتصاد کشور و پنج برابر شدن تعداد ایران گردان خارجی مورد توجه خاص قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: امروز در صنعت گردشگری جهان به طور میانگین در سال یک میلیارد و دویست میلیون نفر گردشگر به مناطق مختلف جهان سفر می کنند که گردش مالی و درآمد ناشی از آن یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود و باید از این ظرفیت گردشگران خارجی در کشور استفاده شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، خاطرنشان کرد: وقتی در اسناد بالا دستی و ابلاغی رهبر معظم انقلاب به پنج برابر شدن ورود گردشگران خارجی تاکید می شود، همه باید برای تحقق این شاخص مهم تلاش کنیم.

رحمانی موحد، نگاه برنامه محور و بلند مدت به توسعه گردشگری از سوی دولت تدبیر و امید را به عنوان دومین شاخص در رونق و توسعه این صنعت نام برد و گفت: برای تحقق این شاخص، تعامل و همکاری درون بخشی (سازمان میراث فرهنگی) و برون بخشی (سایر سازمان ها و نهادها با میراث فرهنگی) باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نمی توان تنها با حرف و شعار و قوانین روی کاغذ، به توسعه صنعت گردشگری کمک کرد، افزود: علاوه بر همکاری و تعامل درون و برون بخشی، استفاده از ظرفیت ها و خرد جمعی تشکل های کارآمد و موثر در حوزه گردشگری، استفاده از دانش روز و تجربیات موفق دیگران و راه های میانبر ضروری است.

رحمانی موحد همچنین از برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه گردشگری داخلی با راه اندازی تورهای گردشگری بین استانی در قالب چند منطقه گردشگری در کشور خبر داد و گفت: درحال حاضر برنامه منطقه یک کشور شامل پنج استان تدوین شده و برنامه های منطقه دو که حوزه شمال غرب را شامل می شود، درحال تدوین است.

وی به استان های منطقه یک اشاره نکرد اما افزود: برنامه های گردشگری منطقه سه شامل استان های حوزه شمال شرق کشور نیز تا پایان امسال تدوین می شود.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خاطرنشان کرد: برای توسعه گردشگری داخلی باید بسته های سفر توسط استان ها تهیه شود و در اختیار تورهای گردشگری مناطق قرار گیرد.

همایش گلستان مقصد گردشگری توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، برخی مدیران کل و مسئولان شهرستان گنبد کاووس به همراه یکصد نفر از تور گردانان حوزه گردشگری کشور در محل دانشگاه غیر دولتی شمس این شهرستان برگزار شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان از پایان یافتن طرح مطالعات گردشگری و طبیعت گردی جزیره آشوراده خبر داد و گفت: این طرح آماده تقدیم به هیات دولت است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، رضا مروتی در همایش گلستان مقصد گردشگری که با حضور مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور در گنبد کاووس برگزار شد، اظهار داشت: اجرایی شدن طرح گردشگری جزیره آشوراده که مصوب سفر آذر ماه ۹۳ هیات دولت به گلستان است، از مطالبات عمومی مردم این استان است.

وی گفت: دامن زدن به مسائل زیست محیطی توسط برخی تشکل ها، اجرای طرح گردشگری آشوراده را با حساسیت هایی مواجه کرد و به همین علت مقرر شد، ارزیابی های طبیعی و زیست محیطی این طرح توسط دو مشاور به صورت همزمان انجام شود.

مروتی اضافه کرد: با پایان یافتن مطالعات گردشگری و طبیعت گردی و نیز نقشه های اجرایی طرح گردشگری آشوراده، این طرح آماده تحویل به نهاد ریاست جمهوری یا معاونت اول ریاست جمهوری است.

وی تصریح کرد: اجرایی شدن طرح گردشگری جزیره آشوراده از مهمترین زیرساخت ها در رشد و توسعه استان گلستان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با اشاره به تدوین سند جامع توسعه استان در افق ۱۴۰۴ و ۱۴۱۴ بر اساس طرح آمایش سرزمینی، تصریح کرد: توسعه صنعت گردشگری از محورهای اصلی این سند است.

وی، وجود منابع طبیعی، اقوام و مذاهب، آثار تاریخی و فرهنگی و عبور میلیون ها زائر امام رضا (ع) را از شاخص های ممتاز حوزه گردشگری استان گلستان دانست و بر لزوم توجه ویژه متولیان میراث فرهنگی کشور به این ظرفیت ها تاکید کرد.

مروتی، تخصیص اعتبارات ویژه به اجرای موزه روستایی گلستان و بین المللی کردن جشنواره اقوام ایران زمین را از دیگر مطالبات مردم این استان از متولیان میراث فرهنگی برشمرد و گفت: اگرچه امسال میزان اعتبارات گردشگری گلستان ۲۵۰ درصد رشد داشته است اما این استان همچنان نیازمند توجه بیشتر است.

در پایان این همایش، عملیات اجرایی طرح توسعه محوطه برج قابوس گنبد کاووس با هزینه ای افزون بر ۱۵ میلیارد ریال آغاز شد و کانکس یگان حفاظت میراث فرهنگی شرق استان گلستان در این شهرستان به بهره برداری رسید.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons