نوشته ها

طومار پنج متری دوره زندیه در سمنان مرمت شد

ارسال شده توسط :

طومار پنج متری دوره زندیه در سمنان مرمت شد

((میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان))

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان از مرمت یک طومار منحصر به فرد توسط کارشناسان این اداره کل خبر داد.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «راضیه طاهری» اظهار داشت: این طومار که بنا به شواهد موجود احتمالا مربوط به دوره زندیه و متعلق به «قاضی امیر ضیاء سمنانی» است، مرمت شد.

وی با بیان اینکه این طومار وقف نامه است، گفت: طومار مذکور دارای دو بخش است که در حال حاضر تنها بخش اول طومار در اختیار این اداره کل برای مرمت قرار گرفته و ظاهرا بخش دوم موجود نیست.

طاهری گفت: بخش اول طومار با آیه‌هایی از قرآن کریم آغاز شده است و با در اختیار داشتن بخش دوم با اطمینان می‌توان در مورد قدمت این طومار اظهار نظر کرد.

وی با بیان اینکه این طومار متعلق به یکی از مجموعه ‌داران اسناد و کتب و خطی است، افزود: این طومار در تمامی موزه های استان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و سپس به صاحب آن تحویل می‌شود.

مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث ‌فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان سمنان، پاکسازی، مرمت بخش‌های فاقد کاغذ، استحکام بخشی، تصحیح مرمت‌های پیشین، ایجاد پوشش برای پخش نشدن جوهر با استفاده از مواد مناسب، حفاظت و بسته بندی مناسب را از جمله فعالیتهای انجام شده برای مرمت این طومار تاریخی عنوان کرد.

طومار مذکور دارای ۲۲ سانتی متر عرض و بیش از پنج متر طول است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons