نوشته ها

ظرفیتهای استان لرستان برای بهره برداری از تمام جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری

ارسال شده توسط :

ظرفیتهای استان لرستان برای بهره برداری از تمام جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان))

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان آقای مهاجری نژاد در مصاحبه اختصاصی صدا و سیمای مرکز لرستان که عصر روز گذشته بصورت زنده در شبکه افلاک لرستان پخش شد در پاسخ به این سوال که چقدر توانسته ایم از ظرفیتهای لرستان برای توسعه بهره ببریم گفت:ظرفیتهای لرستان فراتر از تصور ماست. لرستان از معدود استانهایی است که همه ظرفیتها را همزمان دارد. خیلی از استانهای معروف کشور فقط یک دوره تاریخی را دارند ولی لرستان تمام جاذبه های تاریخی ، فرهنگی و گردشگری را با هم دارد.

وی افزود: برای سرمایه گذاری ، همه شرایط آماده و مهیاست و اینکه چرا نتوانستیم از ظرفیتها استفاده کنیم بخاطر این است که تاکنون این ظرفیتها در سطح ملی و بین المللی معرفی نشده اند و هم اینکه بخش خصوصی بصورت جدی وارد عرصه نشده بود.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه نگاه مجموعه استانداری و مدیران در شرایط فعلی این است که تنها راه نجات استان رونق گردشگری است افزود: با توجه به انباشت فرهنگ و خرده فرهنگهایی که در استان وجود دارد، دنبال این هستیم که با برنامه ریزیهای میان مدت و کوتاه مدت (بدلیل کمبود زمان) با توجه به این همه پتانسیل در هر سه حوزه بتوانیم جاذبه ها را در سطح ملی و جهانی معرفی کنیم.

عبدالرضا مهاجری نژاد افزود: در بحث معرفی جاذبه ها، در حال راه اندازی وبسایتی هستیم که به سه زبان کلیه جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، اکوتوریسمی و ژئوتوریسم و صنایع دستی استان را معرفی کنیم.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در پاسخ به سوال اینکه مهمترین موانع پیش روی توسعه گردشگری در استان چیست افزود: تا سال گذشته حجم سرمایه گذاری بخش خصوصی کافی نبوده اما در 8 ماه اخیر با توجه به استقبال خوب استاندار لرستان و اهیت دادن ایشان به بخش گردشگری، حجم عظیم سرمایه گذاران در بخش زیرساختها و جاذبه ها از جمله آبشارهای لرستان، دریاچه گهر، بعضی از بافتهای تاریخی و مخملکوه (بعنوان منطقه نمونه گردشگری)مشغول فعالیت هستند.

مهاجری نژاد افزود : یکی دیگر از مشکلات عقب ماندگی توسعه این است که تاکنون ما بخشی عمل کرده ایم و این نباید اتفاق بیفتد، همه دستگاهها باید جهت جلب مشارکت بخش خصوصی فعالیت کنند.همچنین عدم شناخت جاذبه ها به سرمایه گذار داخلی وخارجی یکی از مهمترین مشکلات بی اعتنایی سرمایه گذاران در استان بوده است.از همه مهمتر باید صدور پروانه در مورد استعدادهایی که سرمایه گذار راغب به سرمایه گذاری در آن هست را تسهیل کنیم چراکه برای جذب بخش خصوصی، هم اکنون پروانه بهره برداری را یک روزه صادر می کنیم .

وی گفت:باید بسته های تشویقی از جمله حذف عوارض و … برای سرمایه گذار جهت بازگشت سود سرمایه فراهم شود تا سرمایه گذاران با خیال آسوده در استان سرمایه گذاری کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان گفت: بازگشت زود سرمایه یکی از مهمترین دلایل ورود بخش خصوصی است و امنیتی که در لرستان وجود دارد بزرگترین جاذبه برای سرمایه گذاران خواهد بود چون بازگشت سرمایه در لرستان نسبت به هر استان دیگری تضمین شده است و هم اینکه سرمایه گذاران با ارتباطاتی که با خود مردم داشته اند به این نتیجه رسیده اند.

بزودی حفاظت از سنگ نگاره های هومیان و میرملاث اجرایی می شود

مهاجری نژاد گفت: بعد از گذشت 40 سال و بنابر خواسته بحق مردم در حوزه سنگ نگاره های صخره ای میرملاث و هومیان کوهدشت، طرح مطالعاتی آن انجام شده و گزارش آماده است و بزودی وارد فاز اجرا خواهیم شد.

بزرگترین موزه باستان شناسی کشور بعد از موزه ملی ایران در لرستان راه اندازی خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان با اشاره به اینکه موزه های لرستان نگین و پیشانی هر گالری و موزه در سطح بین المللی است، گفت: با رایزنی هایی که با مدیر کل امور موزه ها و همچنین معاونت میراث فرهنگی سازمان در حال انجام است در صدد هستیم تا بزرگترین موزه باستان شناسی ایران پس از موزه ملی ایران را کمتر از 15 ماه دیگر در خرم آباد دایر کنیم.

وی گفت: همچنین ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در محل مجموعه گردشگری قلعه فلک الافلاک در حال پیگیری است چراکه هم اینکه خواسته بحق مردم است و هم عرضه صنایع دستی بومی بدون واسطه، باعث سهولت دسترسی گردشگران و کاهش قیمت صنایع دستی می شود.

مهاجری نژاد با اشاره به اینکه استان لرستان پایتخت ژئوتوریسم کشور معرفی شده، افزود: با حمایت و پیگیری های مهندس بازوند استاندار محترم لرستان، اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان و همچنین سازمان زمین شناسی کشور، در پایان سال جاری بزرگترین همایش ژئوتوریسم کشور در استان برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به احداث هتلهای نیمه کاره در لرستان گفت: خوشبختانه برای ادامه ساخت هتل صخره ای خرم آباد از 150 میلیارد ریالی که برای تکمیل این هتل نیاز است، تاکنون مبلغ 120 میلیارد ریال توسط استاندار لرستان و مبلغ 25 میلیارد ریال از طرف سازمان میراث فرهنگی اختصاص داده شده است و تا پایان سال جاری این هتل به بهره برداری خواهد رسید. همچنین در سفر ریاست جمهوری به استان و پیگیریهای بحق استانداری لرستان، یک هتل 5 ستاره توسط بنیاد مستضعفان در لرستان احداث می شود که مراحل اولیه آن انجام شده است.

وی با اشاره به رشد سریع و چشمگیر گردشگری در سال جاری گفت:در استان 12 هتل نیمه کاره وجود دارد که تا پایان سال جاری به بهره برداری خوهند رسید و این خود نمایانگر پیشرفت زیرساختهای گردشگری در لرستان است. همچنین فرهنگ اجاره خانه های استیجاری در لرستان بوجود آمده که این خانه ها بزودی ساماندهی خواهند شد بصورتی که درآمد گردشگری در آینده نزدیک وارد خانه های مردم  نیز میشود.

وی با اشاره به اینکه 6 کمپینگ در آستانه بهره برداری هستند گفت: این کمپینگها در شهرهای سراب دوره ، درب گنبد کوهدشت ، کمپ بیرجندی بروجرد ، کمپهای پلدختر ، الیگودرز می باشند.

وی در مورد مرمت بناهای زیارتی در استان گفت: بناهایی که در اختیار اوقاف هست و ثبت ملی شده باید با مشارکت دو سازمان مرمت و نگهداری شوند. همچنین در بحث گردشگری مذهبی جهت ساماندهی و هماهنگی امور جلساتی در حال برگزاری است. در حال حاضر 4 بنای مذهبی در حال مرمت می باشد که جدیدترین آن امامزاده زین ابن علی(ع) جهت مرمت اساسی و آزادسازی اطراف آن در حال انجام است.

وی در باره مراسم خاص عاشورا که هرساله در لرستان برگزار می شود گفت: اتفاق خوبی که در عاشورای امسال افتاد این بود که از شبکه های برون مرزی آلمان و پرس تی وی مراسم عاشورای خاص لرستان از جمله مراسم گل مالی پیش از عزاداری روز عاشورا را پوشش خبری دادند و این در دنیا انعکاس خوبی خواهد داشت بطوریکه رهبر معظم انقلاب هم اینگونه عزاداریها را تشویق می کنند.

احداث خانه هنرمندان لرستان و موزه ورشو بروجرد در آینده ای نزدیک

مهاجری نژاد از پایان مرمت خانه تاریخی ابوالقاسمی شهرستان خرم آباد در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: خانه هنرمندان در محل خانه ابوالقاسمی در بافت تاریخی خرم آباد تا دوماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

همچنین موزه ورشو در بروجرد در حمایت از صنعت ورشو استان که یکی از صنایع مغفول در سطح کشور است، در آینده نزدیک احداث خواهد شد.

وی گفت: با مساعدت استاندار لرستان و همچنین سازمان میراث فرهنگی، با حمایت از هنرمندان و عکاسان خبره و همچنین معرفی آثار و قابلیتهای استان در سطح بین المللی با ایجاد نمایشگاه های عکاسی و هنری، آثار لرستان به جهان معرفی خواهد شد.

حمایت از تولید کنندگان صنایع دستی

مهاجری نژاد با اشاره به روند حمایت از تولید کنندگان صنایع دستی استان گفت: مبلغ 25 میلیارد ریال از صندوق مهر امام رضا (ع) در ارتباط با تولید کنندگان صنایع دستی مصوب شده و در آستانه تخصیص و بزودی در اختیار هنرمندان قرار می گیرد.

وی با اشاره به برگزاری مراسم شب فرهنگی لرستان در هفته گردشگری  امسال و استقبال گردشگران که 3 شب به طول انجامید گفت : این مراسمات باید ادامه داشته باشد چراکه با مساعدتی که استاندار لرستان و استقبال ایشان از برگزاری شبهای فرهنگی شده ، میتوان در استانهای دیگر هم شب فرهنگی لرستان را داشته باشیم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons