نوشته ها

ظرفیت بالایی در سه حوزه گردشگری سلامت، زیارت و سیاحت در استان وجود دارد

ارسال شده توسط :

ظرفیت بالایی در سه حوزه گردشگری سلامت، زیارت و سیاحت در استان وجود دارد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در جلسه شورای عتف (شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری) خراسان رضوی با اشاره به اهمیت گردشگری و نقش این صنعت در توسعه اقتصادی و فرهنگی گفت: استان خراسان رضوی در حوزه های مختلف گردشگری خصوصا سه حوزه گردشگری سیاحت، زیارت و سلامت از ظرفیت ها و پتانسیل های بسیار بالایی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، در این جلسه که با حضور محمد ایوبی اردکان قائم مقام دبیرکل شورای عالی عتف برگزار شد، علاوه بر مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، معاون اجرایی دبیرکل شورای عالی عتف، مدیر کل دفتر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی، مسئول گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تعدادی از معاونین و مدیران اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و جمعی از کارشناسان حوزه سلامت استان نیز حضور داشتند.

حسین زارع صفت در این نشست در سخنانی اظهار داشت: وجود حرم مطهر رضوی باعث شده تا خراسان رضوی قطب زیارت کشور و منطقه باشد به گونه ای که سالیانه میلیون ها نفر از داخل و خارج ایران برای زیارت بارگاه منور امام هشتم (ع)، وارد این استان می شوند.

وی گفت: وجود جاذبه های گردشگری بی نظیر و تفرجگاه های مختلف در مشهد در کنار آثار تاریخی و فرهنگی بی شمار و ارزشمند باعث شده تا این استان در حوزه گردشگری سیاحت نیز یکی از استان های سرآمد باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: خوشبختانه این استان با بهره گیری از پزشکان حاذق و نیز بیمارستان های تخصصی و بزرگ توانسته به عنوان استان مقصد گردشگران سلامت نقش مهمی را ایفا کند.

وی با بیان اینکه در گذشته ظرفیت های استان بیشتر به مسایل مانند کشاورزی مرتبط بود و سهم خدمات در این استان اندک بود گفت: امروزه اما سهم خدمات در توسعه استان افزایش یافته و داشته های ما در بخش خدمات استان خیلی بیشتر از آن چیزی است که مورد استفاده قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: سرزمین خراسان موزه ای بزرگ است که در آن تاریخ حیات بشریت را می توان پیدا کرد و این استان در حوزه های مختلف دارای ظرفیت های بالایی است و با برنامه های دانش بنیان و دانش محور می توان این ظرفیت ها را شکوفا کرد.

وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به زیرساخت های بسیار ارزشمندی که در این استان در حوزه گردشگری وجود دارد ادامه داد: بیش از ۵۲ درصد واحدهای اقامتی کشور در مشهد واقع شده است و سهم ما در گردشگری زیارت و جذب گردشگران و زائران خارجی قابل توجه است.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری سلامت نیز ما مقام دوم را در کشور داریم و لی برای توسعه و بهره مندی بیشتر باید راه های زیادی را جستجو کنیم.

این مقام مسئول در ادامه صحبت های خود به مشاهیر بزرگ استان اشاره کرد و گفت: ما در استان مشاهیر بسیار بزرگی مانند عطار، خیام، فردوسی و … را داریم که ظرفیت بسیار ارزشمندی برای توسعه گردشگری ادبی محسوب می شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع صنایع دستی در استان خراسان رضوی اشاره کرد و گفت: یکی از کم هزینه ترین مشاغلی که می توان ایجاد کرد در حوزه صنایع دستی است که البته در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلاتی که در این خصوص داریم شکل بازاریابی و رقابت با مشابه خارجی آن است.

محمد ابویی اردکان، قائم مقام دبیر کل شورای عالی عتف نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های ارزشمند استان خراسان رضوی در حوزه های گوناگون خصوصا ماموریت های سه گانه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواستار توجه هر چه بیشتر تمامی دستگاه های اجرایی و همکاری هرچه بیشتر دستگاه ها در این خصوص شد.

وی در سخنانی گفت: شعار ما در دولت جدید ظرفیت شناسی و بهره وری و توجه به موضوع آمایش سرزمینی است که با این منظر توسعه فقط فیزیکی در نظر گرفته نشود هم چنین ضرورت دارد منابع جدید تری را نیزبا هدف توسعه همه جانبه به خدمت بگیریم.

در این جلسه هم چنین محمد رکنی معاون میراث فرهنگی، محمد حسن مطیع سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و دکتر خیامی مسئول گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گزارش هایی را ارائه کردند.

گفتنی است این نشست صبح امروز چهارشنبه ۱۶ اردیبشهت به میزبانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در هتل پردیسان مشهد با هدف تقویت و توسعه کریدور فنآوری اطلاعات استان و توجه ویژه به بخش گردشگری زیارت، سیاحت و سلامت برگزار شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons