نوشته ها

عشایر

ارسال شده توسط :

عشایر

عشایر (( استان چهار محال و بختیاری ))

عشایر گروهی از جمعیت هستند که با شیوه معیشتی خاص خود از دو گروه دیگر جمعیت ( شهر نشین و روستانشین ) متمایز می شوند. کشور ایران از دیر باز خاستگاه عمده عشایر در جهان بوده است. ترکیب اجتماعی جمعیت ایران متشکل از سه جامعه متمایز شهری، روستایی و عشایری است. حیات اجتماعی در این سرزمین از دیرباز متأثر از روابط متقابل و زندگی توأمان مذکور بوده و در این میان، جامعه عشایری همواره نقش بارز و تعیین کننده در سرنوشت سیاسی و حیات اقتصادی کشور داشته است و در حال حاضر با جمعیت حدود خانوار و حدود  نفر ۲۰% مواد پروتئینی و سایر فرآورده های دامی و ۳۵% صنایع دستی کشور را تولید می کنند و علاوه بر آن با حضور مؤثر در عرصه های سیاسی و اجتماعی کشور در حال تلاش و ایفای نقش موثر خود هستند ( سازمان امور عشایری ایران، ۱۳۸۸ )

با توجه به جلوه های طبیعی و انسانی موجود در محیط زندگی عشایر، این گروه از جمعیت به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مطرح هستند. عشایر در کشور ایران پیشینه ای بس غنی دارند و حتی به جرات می توان گفت که همه جمعیت کشور ایران پیشینه ای عشایری دارند زیرا ایرانیان از نژاد گروهی از اقوام کوچنده به نام آریای بوده اند که ۲ هزار سال پیش از میلاد از نواحی ماوارء‌النهر و قفقاز به منطقه کنونی ایران آورده و در طور تاریخ خود جلوه های زیستی و معیشتی خاصی را برای این کشور رقم زده اند . در طول تاریخ غالب حکومت های ایرانی منشاء عشایری داشته اند و عشایر منشا قدرت و فرهنگ جامعه ی ایرانی بوده اند لیکن در حال حاضر سهم این جامعه از کل جمعیت کشور بسیار پایین است و به مرور زمان نیز رو به کاهش است .

از آنجا که ریشه فرهنگی کشور و بسیاری از نمادهای باستانی ایران در قلمرو زندگی کوچکندگان قرار دارد . بنابر این ضرورت حفظ و معرفی این جاذبه ها بیش از پیش اهمیت می یابد. در کنار این مساله باید به جاذبه های طبیعی مناطق عشایری نیز اشاره کرد که از زیباترین و مناسب ترین پتانسیل ها به منظور جذب گردشگر می باشند . در واقع باید محیط های حرکت عشایر را از مناسب ترین عرصه های زندگی فصلی و گردشگری دانست زیرا عشایر بر اساس منطق انسانی و فطرت بیولوژیک خود در هر فصل از سال به دنبال بهترین و مناسب ترین مکان جهت گذران هستند . بنابر این قشلاق و ییلاق عشایر مساعد ترین سایت های گردشگری به ترتیب در زمستان و تابستان هستند.

تنوع نژادی، ادیان گوناگون، گویش ‌های متفاوت، جشن‌ ها و بازی‌ های محلی، مراسم آیینی، رقص، غذاهای لذیذ، مشاغل سنتی و پوشش ‌های رنگارنگ برخی از جلوه‌ های فرهنگ چند هزار ساله ایرانی‌ است که چنین توان بالقوه ‌ای را برای کشور ما به ارمغان آورده است. از این رو جا دارد قدم ‌های بزرگتری را در عرصه صنعت جهانی گردشگری برداریم و سهم شایسته‌ تری را به خود اختصاص دهیم. این‌ گونه جذابیت‌ های منحصر به فرد گردشگری در صحنه رقابت ‌های بین‌المللی برگ برنده کشورها محسوب می‌شود و از این منظر، «گردشگری عشایری» می‌تواند همان کلید طلایی گمشده رونق بازار گردشگری ایران باشد. ایران مجموعه شگفتی از جاذبه‌های یگانه اجتماعی را در اختیار دارد. این جاذبه‌ها شور سفری هیجان‌ انگیز را برای بسیاری از فرهنگ ‌دوستان، طبیعت ‌گردان، محققان اجتماعی، ورزشکاران و همه کسانی که به هر نحو خواهان گذراندن تعطیلاتی خاطره‌ انگیز در کشوری متفاوت می‌باشند، زنده می‌کند.

اقوام ایرانی پیکره خیالی هزار رنگی هستند که در نهایت همه یک رنگ دارند؛ رنگ ایرانی. ایران غایت والای تفکری فردایی است که دنیای ما را جهانی سراسر وحدت در نهایت کثرت به تصویر می‌کشد. عشایر پاره ‌ای افتخارآمیز از تمدن ایران ‌زمین هستند، ما باید آنها را به صحنه بیاوریم و از تجربیات چند هزار ساله زندگی ‌شان در سفر، برای بهبود صنعت گردشگری کشور بهرهمند گردیم.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons